Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

AYN SALİP ÇEŞMESİ VEDA EDİYOR

Ayn Salip çeşmesi Siirt’in önemli simgelerinden biri.

Siirt’in en eski mahallelerinden olan Algül ve Ulus Mahallelerinin kesişme noktasında yer alıyor.

Asırlar boyunca din, dil, ırk fark etmeksizin binlerce insanın içme suyu ihtiyacını karşılamış. Görkemli muhteşem yıllar geçirmiş.

Önünde gece gündüz günün 24 saatinde on metrelerce uzanan uzun kuyruklar görmüş. Bu kuyruklarda meydana gelmiş nice kavgalara şahitlik etmiş. Nice koyu sohbetlere kulak misafiri olmuş.

Ancak son 60 yıldan beri durum değişti. 1950’li yılların sonunda şimdilerde Ilısu Baraj ve Hidroelektrik Santralinin göl suları altında kalan yıllarca Siirt’in elektrik ve su ihtiyacını karşılayan Botan Baraj ve Hidroelektrik Santralinin devreye girmesi ile birlikte bu çeşmenin kaderi değişti.

Önceleri mahallelerin belirli yerlerine konulan esme basma tulumba sistemi ile çalışan çeşmelerin devreye girmesi ile birlikte önünde uzanan kuyruklar sona erdi.

Yine de arada bir gelip tatlı suyundan içen, getirdiği kapları doldurarak evinin su ihtiyacını karşılayan insanların çıkması onun için bir teselli kaynağı oluyordu.

Ancak şehir içi içme suyu şebekesinin her eve ulaşması onu bundan da mahrum etti. Artık teselli olacağı bir şey kalmamıştı.

Adeta kullanılmış ve bir kenara atılmış bir kâğıt peçete gibi olmuştu.

Ne gelip suyundan içen kaldı ve ne de eskiden olduğu gibi birkaç yılda bir yüzlerce metre uzunluğunda ki kanalının bakım ve temizliğini yapan kaldı.

Bu arada bazı hayırseverlerin kanal ile çeşmenin bakım ve onarımı için vakfettiği çok sayıda ki gayrimenkullerine de birileri tarafından çeşitli oyunlarla el konuldu.

Anlayacağımız bu çeşme son yıllarda hem sahipsiz ve hem de mülksüz durumda. On yıllardan beri temizlenmeyen kanalı tıkanmak üzere. Gürül gürül akan çeşme günümüzde bir tığ kalınlığında akıyor ve çıkardığı sesle adeta kaderine ağlıyor.

Özetle, Ayn Salip çeşmesi bize veda ediyor. Ona el atarak kurtarabilmemiz için elimizde çok az bir zaman dilimi kaldı.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER