Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

AYNİ DESTEKLE OLMAZ!

Tarım Bakanı maliyetler yüzünden tarlasını ekemeyen çiftçiye nakdi destek değil de ayni destek verileceğini belirterek, mazot, gübre, tohum temin edilerek bir maliyet çıkartılacağını ve hasat sonunda da bu ayni desteğin parasal karşılığının ürün fiyatı üzerinden mahsuplaştırılacağını açıkladı.

Üreticiye verilen ayni desteğin tutarı, sezon sonunda mahsuplaşma aşamasına gelindiğinde yapılan zamlarla başlangıçtaki tutarın iki ya da üç katına çıkmış olacak.. Böyle olunca da üretici bırakın ürünün karşılığını alıp kazanç elde etmeyi, mahsuplaşmada borçlu çıkarılmış olur.. Mazotun, gübrenin, tohumun, ilacın bedeli katlanmış şekilde üreticiden geri alınacak ve bunun da adı ayni destek olacak.

Şayet bu plan yürürlükte olsaydı, geçen yıl litresi 7,5 liradan verilen 2 bin litre mazot için bugün üreticinin hasat ettiği üründen litresi 30 TL’yi aşan mazot üzerinden mahsuplaşacaktı.. 15 bin liralık mazot aldım diye hesap eden çiftçinin karşısına bu sene 60 bin liralık ödeme çıkacaktı.. Gübre için de %300 zamlı fiyat talep edilecekti.. Üreticiler bunu veremeyince de arazisine, ürününe el konulacaktı..  Kur Korumalı Mevduat sahiplerine 4 ayda 37 milyar lira ödeyen, imtiyazlı holdinglere yılda 100 milyar liraya yakın garanti ödemesi yapan,  bu yıl faize 330 milyar lira ödeyenler, çiftçiye ve besiciye gelince vereceği ayni desteğin bedelini mahsuplaşarak fazlasıyla geri alacağını söylüyor.. Bunun adı da Tarım ve Hayvancılıkta Yeni Model oluyor.

Çiftçilerimiz girdi maliyetleri altında ezilirken, çareyi Venezuella’da buğday üretmekte aranması tükenmişlik sendromu içerisinde olunduğunun göstergesidir..  Venezuella’da tarım yapılmamalı ve çiftçimize ayni değil nakdi destek verilmelidir.. Mazot fiyatının düşürülmesi, girdi maliyetlerinin azaltılması ve çiftçilerimizin borç faizlerinin silinmesi yapılabilecek en doğru hamle olacaktır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER