REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BABA, İŞTE BU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BABA, İŞTE BU
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
02 Nisan 2018 - 14:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Devlet sözcüğünü ağzımıza aldığımızda bu kurumun gözetici, kollayıcı ve şefkatli yüzünü vurgulamak için arkasından hemen baba sözcüğünü ekliyoruz ve genelde devlet demiyoruz, devlet baba diyoruz.

Gerçekten de baba. Vatandaşın acı ve mutlu günlerinde her zaman yanında yer alıyor, ona maddi ve manevi yönlerden yardımcı oluyor. Geçirdiği travmaları, daha kısa sürede atlatması, normal yaşantısına geçmesi için gereken her şeyi yapıyor. Bunun en güzel örneklerini özellikle vatandaşın doğal felaket ve benzeri badireler atlattığı acılı günlerinde görüyoruz.

Son dönemlerde Siirt’ten birkaç örnek. Şirvan’da maden ocağı göçüğünde devlet baba bütün kurumları ile acılı ailelerin yanında yer aldı. AFAD arama kurtarma çalışmalarını yönetirken, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği bütün iş makinelerini bu işe tahsis etmişti. Sağlık Müdürlüğü acil müdahaleler için ekiplerini sürekli alanda bulunduruyordu. Kızılay yardım elini uzatırken, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü meslek elemanları olan ASDEP personeli ile göçük altında kalan işçilerin ailelerine gereken moral desteğini vermeye çalışıyordu. Hem de 24 saat esasına göre.

Bu güzel hizmetin bir örneğini geçen gün Ekmekçiler Köyünde gördük. Şehit olan 6 güvenlik korucusunun defin işlemi için devlet adeta oraya akın etmişti. Her bir kamu görevlisi görevinin bilincinde yaşanan acının hafiflemesi için, sessiz sedasız büyük bir sorumluluk içerisinde elinden geleni yapıyordu.

İl Özel İdare Genel Sekreterliği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun helikopteri için iş makineleri ile alanı düzeltirken, yoğun yağmur yağışından dolayı gelecek araçların ihtiyaç halinde kurtarılabilmeleri için o iş makinelerini sonuna kadar alanda bıraktı. Nitekim bu araçlar çok da işe yaradı. Aşırı yağıştan dolayı zor durumda kalan bir çok aracı bu iş makineleri bulundukları yerlerden çıkardılar ve yolların tıkanmasının önüne geçtiler.

Siirt Belediyesi, Siirt il merkezinden bu acıyı yüreklerinde hissedip, cenazelerin defin işlemlerine iştirak etmek isteyenler için yeteri kadar otobüs tahsis etmişti. Siirt Kızılay Şube Müdürlüğü ile Batman Belediyesi çeşitli ikramlarda bulunuyordu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekipleri yine sahadaydı. Bu kurumun ASDEP uzmanları duyulan acının hafifletilmesi için gereken çabayı harcadılar. Bildiğim kadarıyla bu müdürlüğümüzün çalışması daha sonraki iki günde  de devam etmiş. Bu kurumun ekipleri, hafta sonu yani Cumartesi ve Pazar günleri de köye giderek aileleri teselli etmeye çalışmışlar.

Güvenlik güçleri her zaman olduğu gibi her olasılığı düşünerek gereken her türlü güvenlik tedbirlerini almışlardı. Bay ve Bayan Polisler, Subaylar hep vatandaşın güvenliğini sağlamaya çalıştılar. Üstelik yoğun yağmur ve dolu yağışına rağmen.

Devletin üst düzey siyasetçi ve bürokratları tam kadro oradaydılar. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Vali Ali Fuat Atik, Milletvekili Prof. Dr. Yasin Aktay, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın, Emniyet ve Askeriyenin üst düzey yöneticileri ve diğer kamu görevlileri acılı günlerinde vatandaşlarımızı yalnız bırakmamışlardı.

Allah bize bu tür acıları bir kez daha yaşatmasın. Ama kısacası, devlet baba sıfatı ile oradaydı. Hem de bütün organları ile… Yapılan çalışmalarla; baba, işte bu dedirtti…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.