REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Bağ Yolları

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bağ Yolları
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
19 Ağustos 2017 - 14:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kamuda bazı hizmetlerin net bir şekilde hangi kurum tarafından gerçekleştirileceği belirtilmiştir. O nedenle, o hizmetlerin gerçekleştirilmesinde bir sorun olmaz. Hizmet yerine getirilmemişse müsebbibi bellidir.

Sanırım bazı hizmetlerde o netliği göremiyoruz. Örneğin  bağ yolları.Özellikle il merkezine bağlı bağ yolları. Bunların yapımını hangi kurum üstlenecek? Belediyemi , Gıda Tarım ve İl Müdürlüğü mü yoksa İl Özel İdaresi mi?

Ancak hangi kurumun üstlenmesi gerektiğini bir yana bırakalım . Bu yolların belirli bir plan dahilinde ele alınması gerekiyor. İl merkezinde 7 tane bağ mıntıkası var ve bu mıntıkaların çoğunun yolu ya yok, ya bozuk veya halen patika yol konumunda. Yani motorlu araçların giremediği kadar dar. Yol sorun olunca insanlar bağlarına bahçelerine bakamıyorlar. Bakmaya kalkışanlar gübre ve diğer ihtiyaçlarını hayvan sırtında veya insan gücüyle bağa taşımak zorunda. Aynı şekilde elde edeceği ürünü de o şekilde getirmekten başka çareleri yok.

Bu da maliyeti arttırıyor. Astarı yüzünden pahalı hale getiriyor. Olan ilimizin tarımına, ülkemizin  ekonomisine oluyor. Bu nedenle, bu bağ yolları bir plan dahilinde ele alınmalı diyoruz. Bütün bağ mıntıkaları için gerekli olan yollar belirlenmelidir. Yeni açılması gereken yollar tespit edilmelidir. Yeni yollarla, genişletilmesi yolların sahipleri ile görüşülmeli, ikna edilmelidirler.İkna edilmeyenler içinde kamulaştırma veya yasaların elverdiği bazı imkanlar varsa onlar kullanılarak o yolların yapımı veya genişletilmesi sağlanmalıdır.

Bütün bunlarla birlikte bağ yollarının onarımı da sağlanmalıdır.Birer iş makinesi gönderilerek çukurlar doldurulmalı, yolların kalitesi arttırılmalıdır.Bunları yapmak mümkün.Yeter ki ele alalım.Yeter ki dert edinelim.

Son bir not, bağ diyorsak ta artık, Siirt’te bağ hemen-hemen kalmadı diyebiliriz.Bağların tamamına yakını artık fıstık bahçelerine dönüşmüş durumdadır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.