Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

BAĞIMLILIK ÇALIŞTAYININ ARDINDAN

En zengin ve gelişmiş ülkede yaşayan insandan en yoksul ve geri kalmış ülkedeki insana kadar, bağımlılık insanoğlunun geleceğini tehlikeye atan en büyük sorundur.. Her geçen gün biraz daha çeşitlenen ve yaygınlaşan bu sorun, gelişmiş ve zengin ülkeleri daha çok tehdit ediyor.

Bu nedenle hafta başında Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen iki günlük çalıştayı önemsiyor ve üzerinde biraz daha durmak istiyorum.. Çünkü bir önceki yazımda belirttiğim gibi, bağımlılık ve özellikle uyuşturucu bağımlığı kapıyı çalmıyor, kapıdan içeri girerek evimizin başköşesine çöreklenmiş durumda.

Bağımlılık denildiğinde aklımıza hemen sigara, uyuşturucu madde ve alkol kullanımı geliyor.. Oysa günümüzde bağımlılık çeşitleri arttı ve en az bunlar kadar tehlikeli olmasına rağmen, masum görünen bağımlılıklar  da var.. Bu bağımlılıklar öncelikle insanın bedenini, sosyal medya bağımlılığı ise aile hayatını toplumdaki yaşantısını etkiliyor.

Saatler, hatta günler boyu sosyal medya denilen ucu bucağı olmayan o bulanık denize dalanların çevreleri ile bağlantıları neredeyse kopma noktasına geliyor.. Aynı evde yaşamalarını rağmen, eşler birbirleri ile anne babalar çocukları ile birkaç dakika bile konuşma fırsatı dahi bulamıyorlar.

Çok uzaklara gitmeye ve bu gerçeği başka yerlerde aramaya gerek yok.. Bu tehlikeli durum neredeyse her gece hemen-hemen hepimizin evlerinde gerçekleşiyor.. Anne ve baba ile birlikte 4-5 yaşlarındaki çocuklar dahil, herkesin elinde bir cep telefonu ile dış dünya ile bağlantısı kesilmiş bir şekilde zamanını öldürüyor.. Tam da asosyal birer varlık haline dönüşmüş durumdayız.

Özetle, dünde belirttiğim gibi, çalıştay çok başarılı ve yararlı oldu.. Ortaya atılan düşünceler bir rapor haline getirilecek ve  Sağlık Bakanlığına sunulacak.. Bakanlıkta diğer illerden gelen öneriler doğrultusunda bir eylem planı hazırlayacak.

Çalıştayın düzenlemesini üstlenen Halk Sağlığı Müdürlüğü Şubesi yönetici ve uzmanları gerçekten ödevlerini çok iyi çalışmışlardı.. Ana bağımlılık çeşitleri ve bu çeşitlerin ilimizdeki yaygınlık durumunu güzel bir şekilde ele alınmasını sağladılar.

Bu işten muzdarip olan daha çok yukarı mahallelerdeki cami görevlileri, psikolojik rehberlik ve danışmanlık öğretmenleri ile okul yöneticileri gözlemlerini açık bir biçimde aktarma imkanı buldular. Oturumda konuşan Vali Yardımcısı Samet Öztürk ile son oturumda konuşan Vali Osman Hacıbektaşoğlu gerçekçi tespitleri ile sorunun çözümü için katkı sundular.

Bir kez daha bu çalıştayın bu kadar doyurucu ve kapsamlı bir şekilde düzenlenmesinde emeği geçen başta il Sağlık Müdürü Dr.Erol Emre Ömür ve kurum personellerine teşekkür ediyor ve kutluyorum.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER