REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAHÇE VE BAĞLARIN KORUNMASI (1)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAHÇE VE BAĞLARIN KORUNMASI (1)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
21 Ağustos 2020 - 13:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yine klasik bir konu.. Her zaman dile getirdiğimiz ve bir çözüme kavuşturuluncaya kadar getirmeye de devam edeceğimiz önemli bir sorun.. Siirt’in üç tarafı bağlarla çevrili, daha doğrusu bugünkü durumları ile fıstık bahçeleri ile çevrili.. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere artık çevremizde bağ namına arazi bulmak neredeyse imkânsız denilecek kadar azalmış durumda.

Vatandaşlar son yıllarda bağlarındaki asmaları ya söktüler ya da kuruyanların yerine yenilerini dikmek yerine fıstık fidanlarını tercih ettiler. Bu nedenle Siirt’in çevresi ekonomik açıdan çok daha değerli olan fıstık bahçeleri ile çevrilidir diyebiliriz.

Çevrili olmasına çevrili de ancak çevrili olduğu kadarda sorunlu.. İl merkezinin çevresindeki fıstık bahçelerinin sorunları bir değil, iki değil saymakla bitmez.. Her şeyden önce korunmaları çok zayıf ve yakın bir zamanda yeni yılın mahsulü olgunlaşacak ve bu olgunlaşma ile birlikte hırsızlık olayları da başlayacak. Üstelik hırsızlar mahsulü toplamakla yetinmiyor ve hırsızlık işlemini bir an önce bitirebilmek amacıyla ağaçların dallarını da kırıyorlar. Dolayısıyla önümüzdeki yılların mahsulüne de engel olmuş oluyorlar.

Yıllardan beri bütün yakınmalara rağmen, bu hırsızlıkların önüne geçilemiyor ve bu hırsızlıkların önemli bir bölümünü de yaşları 12 ile 18 arasında değişen gençler tarafından gerçekleştiriliyor. Girdikleri bahçelerde birkaç saat içerisinde bağ sahibinin onca yıllık  emeğini yağmalarken, yukarıda belirttiğim gibi önümüzdeki yıllarında mahsulüne engel oluyorlar.

Bunun önüne geçmenin tek yolu devletin katkısıyla sağlanacak bir çiftçi örgütlenmesidir. Yani, kanun koyucunun ön gördüğü Çiftçi Mallarını Koruma Birliği Başkanlığıdır.. Sanırım ilimizde ilk defa 35 yıl kadar önce kurulan bu birlik, bir türlü rayına oturtulamadı. Defalarca kapandı ve tekrar açıldı. Birçok yönetici geldi geçti. Ancak bir türlü gerçek görevini yerine getiremedi.

Birlik şu anda faal durumda değil, iki yıl kadar önce kapandı.. Umarım bu birlik en kısa zamanda tekrar ama güçlü ve destekli bir şekilde açılır ve böylelikle her yıl il ekonomisine büyük katkılar yapan bahçeler korunmuş olur.

Fıstık bahçelerinin sorunları yalnız bunlarla sınırlı değil, bu konuyu ele almaya devam edeceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.