REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BALIK TUTMAYI ÖĞRENMEK ARTIK YETMİYOR…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BALIK TUTMAYI ÖĞRENMEK ARTIK YETMİYOR…
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
9 views
04 Kasım 2017 - 12:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 “Balık vereceğinize, balık tutmayı öğretiniz” atalar sözü de geçerliliğini yitirdi. Çünkü balık tutmayı öğrenmek de artık yeterli değil. Küçülen ve globalleşen dünyada, “balık tutmayı öğrenmekle” bir yere varılamayacağı ortaya çıkmıştır.

Zaman-zaman (balık vermek yerine,balık tutmayı öğretmek) deyimini kullanırız. Günümüzde bu deyimin geçerliliği kalmamıştır. Balık vermek de, balık tutmayı öğretmek de yeterli değildir. Yapılacak iş hem balık tutmayı öğretmek ve hem de tutulan balığın nasıl işleneceğini ortaya koymaktır. Balık işleyen konserve fabrikaları gibi, balığı tuttuktan sonra zayi olmaması için onu fabrikalarda işleyeceksin. Tabii, balık burada basit bir örnek. Her işte böyle olmalıyız. Üretmek ve üretilen mamulleri işlemek, ekonominin gelişmesi açısından zorunludur. Gerekli olan üretmek, işlemek ve pazarlamaktır. Ekonomi ancak o zaman düze çıkar.

Komşumuz olan Arap ülkelerinde bol-bol petrol üretilmekte. Ama işlenmeden ve ham olarak ihraç ediliyor. Bunun sonucu olarak, petrol rezervi bittiği zaman, onların da işi bitik demektir.

Diyeceğimiz şu ki sadece balık tutmayı öğrenen, kendi ihtiyacı kadarını kullanır, diğerini israf eder. Ama tuttuğu balığı işlemeyi ve pazarlamayı öğrenen, her zaman için kârlıdır. Tabii, yukarıda da belirttiğimiz gibi yorumumuzdaki “BALIK” tabiri izafidir. Balık kelimesi yerine, diğer kelimeleri rahatlıkla koyabiliriz. Bakın, meselâ bir ev kadını, hırka örmeyi öğrenerek, kendi ev ihtiyaçlarını kendisi üreterek aile bütçesine nispi bir katkı sağlayabilir. Ama bir tezgâh kurarak, bu tezgahta ördüğü hırkaları pazarlayabilirse, o zaman, hem kendi ailesinin, hem de bulunduğu yörenin ekonomisine katkı sağlar. İşte, asıl olan budur. Yani hem balık tutmayı öğrenecek, hem tuttuğunuz balığı işleyebilecek ve hem de pazarlayabileceksiniz. Bunu yaparsanız, gerçekten bulunduğumuz çağa uygun bir dinamiğe sahipsiniz, demektir.

Evet, artık “Balık tutmanın bile yeterli olmadığı” bir dünyada yaşadığımızın farkına varmalıyız ve kendimizi, dünyaya bu düşünceler içinde entegre etmenin yollarını aramalıyız.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.