REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BANA DEĞİL, İMAMA KÜFRET!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BANA DEĞİL, İMAMA KÜFRET!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
8 views
08 Mart 2018 - 12:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son günlerde, sapıklarla ilgili büyük bir infial havası var. Elbette ki, bunun böyle olması gereklidir. Ancak, her şeyde olduğu gibi, yine de temkinli olmak, işin aslını astarını sormadan soruşturmadan ortaya tepkiler koymak yanlıştır. Konu oldukça hassastır. Küçük çocuklara, kadınlara, kızlara tacizde bulunanları yasalar çerçevesinde en ağır şekilde cezalandırmak, mevcut yasalar yeterli değilse, yeni yasalar ihdas etmek de gerekebilir. Bunun böyle olmasını isteriz. Ancak bu konuda ifrata gitmek de doğru değildir. Uygulanacak ceza, suça mütenasip olmalıdır. (Asalım, keselim, hadım edelim) demekle işler yürümez. Bu konuda önceliğimiz insanlarımızı eğitmek olmalı.

Medyaya yansıyan haberlerden öğreniyoruz ki hafta içinde, bir okulda meydana gelen ve yanlış anlaşılmadan kaynaklanan olay sebebiyle nahoş olaylar yaşanmış. Okulda hademe olarak görev yapan birinin, 9 yaşlarında bir talebeyi okşayıp öpmesine şahit olan diğer çocuklar, durumu hemen okul yönetimine iletmişler. Kimi öğrenciler de ailelerine yetiştirmişler. Bir vaveyladır kopmuş. Sonra anlaşılmış ki, sapıklıkla suçlanan hademe, meğer çocuğun yakınıymış. Nitekim okula çağrılan çocuğun velisi, duruma açıklık getirmiş ve şikâyetçi olmasının söz konusu olmadığını belirterek:

-Bu bir sapık öpücüğü değil, amca öpücüğüdür! demiş. Demiş ama zavallı müstahdem de gerçek anlaşılıncaya kadar, sapık muamelesi görmenin ağır stresi altında ezilmiş, kalmış. Olaylar abartılınca, işin aslı astarı soruşturulmadan hüküm verilince olacak olan budur.

Şimdi, devlet büyüklerinin de konuyla ilgili beyanatlarının katkılarıyla sapıklara karşı bir savaş açıldı ya, toplumun nasıl etkilendiğini anlatmak açısından bir örnek daha verelim.

Konuyla ilgili görüş beyan eden bir dostum, kendi yaşadığı durumu anlatarak şunları söyledi:

-Şehir içi minibüse binmiştim. Minibüs doluydu. Tek boş yer, yanımdaki koltuktu. Bu arada minibüs durdu ve bir yolcu aldı. Bu 13-14 yaşlarında genç bir kızdı. Elindeki kitaplardan öğrenci olduğu belliydi. Yanımdaki koltuk boş olduğu halde oturmadı, ayakta dikili kaldı. Torunum yaşlarında kızcağızın ayakta dikilmesine üzüldüm ama inan ki, (Kızım, koltuk boş, otur) diyemedim. Ya ben böyle söylesem ve kız yanlış anlayıp (sapık var!) diye bağırsa, diye içimden geçirdim, görmezden geldim.

Evet, sapıklara meydanı boş bırakmamak ve en ağır cezayı vermek gerekir ama bunu yaparken de işin aslını astarını bilmek, buna göre davranmak gerekir.

Örnek olması açısından geçmiş yıllarda yaşanan bir durumu da anlatayım. Şehrin muteber esnafına karşı komplo kurulmuş ve müptezel bir kişiye tecavüz ettikleri suçlamasıyla gözaltına alınmışlardı. Güya, bu müptezel kişinin (Bana tecavüz ettiler) şikâyeti üzerine yakalanan hacı-hoca takımı zengin şahıslar, böyle bir suçlamayla mahkemeye çıkmamak için kendilerinden istenilen parayı ödemek zorunda bırakılmışlardı.

Konuyla ilgili olması açısından yine yaşanmış bir anekdotla yazımı noktalayayım. Anekdot şu:

Cuma günü, Cuma namazından çıkan mütedeyyin bir kişi, Cuma hutbesinde yetim ve öksüz çocuklarla ilgili hutbenin tesiri altında kalmıştı. Vaiz Efendi yetim ve öksüz çocuklara sahip çıkılması gereğine vurgu yaparken:

-Elinizden maddi yardım yapmak gelmiyorsa bile, yetim ve öksüz çocukların başlarını okşamanız bile, büyük sevap kazanmanıza sebep olur demişti. Bu vaizin etkisi altında kalan mütedeyyin şahıs, bu arada yetim olduğunu bildiği bir çocuğu görmüş. Bedavadan sevap kazanmak umuduyla, çocuğun başını okşamış. Başının okşanmasını yanlış algılayan çocuk:

-Namusuz adam, neden başımı okşuyorsun? diye bağırmış. Sevap kazanacağını umarken, karşılaştığı bu durum üzerine adamcağız söylenmiş:

-Bana değil, imama küfret. Eğer onun verdiği vaizin etkisi altında kalmasaydım, başını okşamayı aklımdan bile geçirmezdim!

TAŞLAMALAR

CİNDERESİ, CİNLERDEN

ARINDIRILDI BELLİ

KUYRUĞUNA GELMİŞİZ

SIRA AFRİN’DE ŞİMDİ

 

AFRİN’E DE GİRERİZ

ALLAH’IN İZNİ İLE

KAHRAMAN MEHMETÇİĞE

ALLAH’TAN ZAFER DİLE

 

SİVİLLERİ KİM KALKAN

YAPMAKTADIR BELLİDİR

VERDİĞİMİZ ŞEHİTLER

MERHAMET BEDELİDİR

 

KADIN, ÇOCUK DEMEZSE

SİVİLLERİ ÖLDÜRSE

MEHMETÇİK ÇOKTAN GİRMİŞ

OLACAKTI AFRİN’E

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.