REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BANKALAR VE TEFECİLER…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BANKALAR VE TEFECİLER…
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
68 views
15 Ağustos 2018 - 12:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlimizde ve Şehir Merkezinde şubesi bulanan bankaların sayısı giderek artmaktadır. Şehrimizde 20’ye yakın bankanın şubesi mevcut. Bu gidişle, Şehrimizde şubesi bulunan bankaların sayılarının giderek artacağı anlaşılmaktadır.

Kimilerine göre, şube açan bankların sayılarının artması kötü bir gelişme olarak yorumlanıyor. Bana sorarsanız, Şehrimizdeki banka şubesi sayısının artması, çok olumludur. Keşke daha da artsa ve vatandaşlara bol krediler vermek için para musluklarını açsalar!

Şehrimizde bir TEFECİLİK gerçeği vardır. Bankalardan kredi alamayan hemşerilerimizin, zaman zaman tefecilerin kucaklarına düştükleri, evlerinin, iş yerlerinin yağma edildiği, tehdit edilerek dövüldükleri, hatta yakın akrabalarının dahi bu durumlara uğratıldıkları yaşanan gerçeklerdendir.

Bankalar da, birer FAİZ müessesesidirler amma, tefecilere rahmet okuturlar. Banka, hiçbir zaman için borcunu ödeyemeyen mudilerini dövdürmez, tehdit etmez. Hele hele akrabalarına hiç mi, hiç bulaşmaz. Varsa, kefillerinden tahsil etmek cihetine gidebilir. Bu da gayet normaldir. Bankanın yaptıkları tek şey, yasal yollardan paraların tahsili cihetine gitmektir. Tabii, tahsil edeceği olanaklar mevcutsa!

Bizim SİİRTÇEDE bir deyim vardır. (RAHMET SER KEFENDİZ!) deriz. Çünkü öyle durumlar olur ki KEFEN HIRSIZINA BİLE RAHMET OKUMAK ZARURETİ ORTAYA ÇIKAR.

Sözün özü, bankalar kefen hırsızı bile olsalar, tefecilik yapanlara karşı rahmet okunacak kurumlar cümlesindendirler. Bankalar, borçlunun kefen parasını alabilirler amma, TEFECİLER HEM KEFENİNİ ALIRLAR, HEM DE G.TÜNE KAZIK ÇAKARLAR!

İşte, bu sebeplerden dolayıdır ki, Şehrimizdeki banka şubelerinin artmasına ben şahsen sevinenlerdenim.

Bugün böyle bir konuyu işlemek nereden icap etti derseniz, Güres Caddesinde açılış hazırlığı içinde yeni bir banka şubesi gördüm de (reklâm olmasın diye adını vermiyorum)  bundan etkilendim.

ANEKDOT

Tefecilerin, aldıkları faizi sözde helalleştirmek için uyguladıkları birçok taktikleri vardır. Örnek olarak birini sunalım:

Tefeci, arabasını sözde satışa çıkarmıştır. Üzerine (SATKILIK ARABA) yaftasını takar. Daha önce aracılar vasıtasıyla anlaştığı paraya ihtiyacı olan kişi gelir sözde pazarlık ederek arabayı 3, 6 ay veya 1 yıl vadeli olarak  satın alır. 20 bin TL değerindeki arabaya 30 bin TL fiyat biçilmiştir. Senet imzalanır, paraya ihtiyacı olan Arabayı kendi işyerinin önüne götürür.  O da (SATILIK ARABA) yaftasını koymuştur. Tefeci gelir, arabayı sözde pazarlık eder. 20 bin liralık arabaya peşin 15 bin TL öder ve 6 ay vadeyle sattığı  kendi arabasını sözde tekrar satın almış olur! 30 bin TL ile 15 bin TL arasındaki fark da, tefecinin kârıdır(!)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.