REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BARAJ DÜŞÜRÜLMEYECEK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BARAJ DÜŞÜRÜLMEYECEK
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
11 views
18 Kasım 2017 - 13:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Öyle anlaşılıyor ki, AKP’nin önümüzdeki seçimler için barajı düşürmeye hiç niyeti yok. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli önce barajın düşürülmesini istedi, sonra istemini değiştirerek, seçim ittifakı talebinde bulundu. Bahçeli’nin bu isteğine AKP de yeşil ışık yaktı.

Zaten, milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılırken, AKP’nin bu 50 milletvekilliği artışını MHP’ye kontenjan olarak tanımak için gerçekleştirdiği öne sürülmüştü.

Seçimlerde artık 50+1 arayışı var. AKP ve MHP’nin son genel seçimde aldıkları oylara bakılınca sorun yok gibi görünüyor ama durum hiç de öyle değil. 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde AKP Türkiye genelinde yüzde 49,5, MHP ise yüzde 11,9 oy almıştı ki toplam yüzde 61’i aşmaktadır. Ancak anayasa değişikliğinde alınan oy ortada. Yüzde 51 bile zor bulunmuştu.

MHP’nin baraj sorunu olduğu muhakkak. Bunun için önce barajın düşürülmesini, sonra da AKP ile seçim ittifakını gündeme getirdi. AKP ise seçim barajını düşürmek yerine, seçim ittifakını tercih etti. Nedeni belli. Türkiye’de yüzde 10 seçim barajını aşacakları garanti olan sadece AKP ve CHP vardır. Diğer partilerin hepsi de baraja takılma tehlikesiyle karşı karşıyadırlar.

MHP’nin, kayıtsız şartsız AKP’yle seçim ittifakı yapacağını açıklamasından sonra, gözler diğer partilere çevrildi. CHP, İYİ PARTİ, HDP ve diğerleri ittifak yapabilecekler mi.

Şu an için 298 sayılı Kanuna göre; seçimlere katılma yeterliliğini taşıyan siyasi partilerin (alfabetik sıralamaya göre) Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi oldukları  Yüksek Seçim Kurulunca açıklanmış bulunulmakta. İYİ PARTİ’NİN muhtemel bir erken genel seçime katılabilmesi için süratle teşkilatlanmasını tamamlaması gerekmektedir.

Bilindiği gibi bir siyasî partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması şarttır.

Şunu da belirtelim, bugün için Türkiye’de tam 75 siyasi parti bulunmakta. Ancak görüldüğü gibi, bunların hepsi tabela partisi olmaktan öteye geçememektedirler.

Bu arada şunu da anımsatalım. Cumhurbaşkanlığı seçimi için AKP’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan’dır. İYİ PARTİ’nin adayının Meral Akşener olacağı belirtilmektedir. HDP’nin, halen tutuklu olan Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı aday göstereceği belirtiliyor. CHP henüz adayını açıklamadı. MHP aday göstermeyecek ve Erdoğan’ı destekleyecek.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.