REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BARAJ MESELESİ!..

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BARAJ MESELESİ!..
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
6 views
26 Eylül 2021 - 13:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Seçim barajı, 12 Eylül darbesinin siyasi hayatımıza kazandırdığı bir kavramdır ve Türkiye’miz darbeyi yapan generaller yargılanmasına rağmen, darbeci generallerin yaptığı anayasa ve yasalarla yönetilmeye devam etmektedir. Darbeyi yapanları yargılarken, yaptıkları anayasa ve yasalarla ülkeyi yönetiyor olmak sanırım sadece bizim ülkemize nasip olacak bir demokrasi anlayışıdır. Darbecileri yargılıyorsanız, onların yaptığı anayasa ve yasaları da yırtıp atacak ve bunun yerine demokratik bir anayasa yaparak, çağdaş yasalar çıkaracaksınız. Malum baraj meselesi de 12 Eylül darbesinin bir ürünüdür ve hiçbir siyasi iktidar bunu kaldırmayı düşünmemiştir.

Arada bir konuşulsa da her siyasi parti bunu fırsata çevirmenin hesabını yaparak kaldırılması yönünde ciddi bir çalışma başlatmamış ve yapmamıştır. Son günlerde baraj meselesi yeniden ülke gündemine gelmiş ve sanki düşürülecekmiş havası verilmeye çalışılmıştır. Bu konuda nasıl bir sonuca varılacağını bilmemekle birlikte, çok da önemli bir gelişme beklemediğimi belirtmek isterim.

Tek cümleyle anlatmak gerekirse, 12 Eylül darbesinin getirdiği baraj sistemi kaldırılmalıdır. Baraj sistemi olmasaydı ülkemizin siyasi gerçekleri bugünkünden çok daha farklı olabilirdi. Baraj sistemi ülkemizin ve dolayısıyla insanlarımızın kaderini değiştirmiştir. Bu sistemin ülke yönetimini nasıl etkilediği, tek bir örnekle bile anlatılabilir. 20 yıl önce yapılan 2002 seçimlerini hepimiz hatırlıyoruz. Bu seçim ve seçimin sonuçları Türkiye’de tarihe geçecek kadar etkili olmuştur. Seçmen oylarının sadece %34.42’sini alan bir siyasi parti, 550 sandalye olan mecliste 365 sandalye kazanmış ve çoğunluğu sağlayarak iktidar olmuştur. Bu sonucun ortaya çıkmasını sağlayan da bu baraj sistemidir.
Buna adil bir seçim ve milli irade diyebilir misiniz? Bizi halk iktidar yaptı diyebilir misiniz? Sizi bu halk değil, malum baraj sistemi iktidar yaptı. 100 kişiden sadece 35 kişi size oy vermişken, siz parlamentoda ezici bir çoğunluk elde ediyor ve 65 kişinin tercihini tamamen yok sayıyorsunuz. Böyle bir seçim sistemi mi olur?

Yeri gelmişken diğer partilerin aldığı oy oranını da hatırlayalım; AKP %34.42, Cumhuriyet Halk Partisi %19.42, Doğru Yol Partisi %9, MHP %8.35, Genç Parti %7.24, Demokratik Halk Partisi %6.23 ve Anavatan Partisi %5.12.

%10 barajını geçemeyen diğer tüm partilerin oyları birinci çıkan partiye verilmiş gibi değerlendirilerek 365 vekil, birinci partinin listesinden parlamentoya girmiştir. Oysa her parti aldığı oy oranında parlamentoda temsil edilseydi, ülkemiz açısından bambaşka bir durum ortaya çıkacaktı.
Askeri darbenin koyduğu seçim barajı böyle bir ülke gerçeğiyle karşı/karşıya kalınmasına neden oldu ve bugün de aynı gerçekle karşı/karşıyayız.
Neymiş efendim baraj olmasa her siyasi görüş meclise girermiş ve istikrar olmazmış. Siz buna istikrar mı diyorsunuz?  Bütün siyasi partilerin amacı seçmenlerinin oyu oranında mecliste yer almak ve ülke yönetimiyle ilgili politikalarını hayata geçirmektir. Elbette her siyasi görüş meclise girmek için vardır. Aldığı oy oranında mecliste sandalyesi olsun, ne var ki bunda?

Bizler, gündelik hayatta siyasi görüşü farklı olan insanlarla birlikte yaşıyoruz. Okulda birlikteyiz, askerde beraberiz, mahallede komşuyuz, işyerinde birlikte üretiyoruz, devlet kurumunda beraber hizmet veriyoruz, siz de lütfen mecliste birlikte çalışma zahmetine katlanıverin .Bu meseleyi barajı kaldırarak tamamen çözebilmek mümkün.Barajı koyacaksa seçmen koyacak, kime dur diyeceğine seçmen kendisi karar verecek. Demokrasinin gereği tam da budur.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.