REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BARAJLAR ŞEHRİYSEK ÖNEMSENMELİYİZ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BARAJLAR ŞEHRİYSEK ÖNEMSENMELİYİZ!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
108 views
02 Ocak 2018 - 13:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bundan birkaç gün önce Siirt’e gelerek yapım çalışmaları devam eden Çetin Barajı’nda incelemeler yapan Orman ve Su İşeri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul Haliç Kongre Merkezindeki toplantıda Bakanlığının 2017 yılı icraatını basın mensuplarıyla paylaştı ve geride bıraktığımız yılda ülkemizin son 44 yıldaki en kuru dönemini yaşadığını belirterek barajların taşıdığı öneme vurgu yaptı. Baraj yapımına karşı çıkanlar olduğuna değinen Bakan Eroğlu’nun; bunun son derece yanlış olduğunu, suyun biriktirilmesini sağlayan barajlarını yapımına önem verilmediği taktirde içme suyunda sıkıntı çekileceği gibi, sulama alanında da olumsuzluklar yaşanacağını seslendirdiği, medyada yer alan haberlerde gözlemlendi.

Baraj yapımına karşı çıkma nedenleri arasında; yapımın gerçekleştiği yerde bölge halkının kültürü ve geçmişinin yok olması, tarım anlarının azalması, iklim değişikliği, ağaçlık alanların  su altında kalması en önemli olanlarıdır. Bu karşı çıkmalarda haklılık payı bulunmasına rağmen, ülkemiz için kuraklığın büyük önem taşıdığı gerçeğinin dikkate alınmasındaki haklılık payı, kanımca da daha büyüktür ve bu konuda değerlendirme yapan vatandaşlarımızın çoğunlukla bu görüşü paylaştıklarına tanık olduğumu belirtirken, son yıllarda Siirt için “Enerji şehri” diyerek bununla övünmemiz gerektiğini dile getiren açıklamalara da bir kere daha değinerek hemşerilerimin beklentilerine dikkat çekmek istedim.

Siirt’te yapımı tamamlanan bazı barajlar hizmete sunulurken, bazı barajların yapımı da devam ediyor ve bunlardan biri de geçen hafta Bakan Eroğlu’nun incelemelerde bulunduğu Şirvan ilçemiz Çetin Barajıdır. Yapımı hedeflenen diğer barajlar için çalışmalara ne zaman start verileceğini bilmiyorum ama baraj yapma hizmetine karşı çıkılmayan ilimizde mevcut baraj potansiyellerinin kullanılacağına muhakkak gözüyle bakıyorum. Barajlar, madem ki ülkemizin çok önemli ihtiyaçlarını karşılayan önemli zenginliklerdir hemşerilerimizin bu zenginlikten yararlandırılmaları gerekir. Başka ilerimizde, petrol, kömür ve benzer zenginliklere sahip yörelerin Belediye ve Özel İdarelerine bir pay verildiğine göre, enerjiye katkı sunan ilimizdeki barajlar  vesilesiyle ilimize de neden bir katkı sağlayacak düzenleme için harekete geçilmiyor? Daha önceleri de fırsat buldukça bu konuya dikkat çektim ama beklentiye yönelik günümüze dek herhangi bir girişim olmadı.

“Barajlar şehri” olduğumuz belirtildiğine göre, en azından elektrik enerjisinin halkımıza yarı fiyatına verilmesini sağlayacak bir düzenlemenin yaşama geçirilmesi için girişim yapılması beklentisine sahip çıkılmasını temenni ederken “Barajlar şehri” olarak gurur durmamız gerektiğini ballandıra-ballandıra dile getirenlerin, böyle bir girişime köstek olmaktan kaçınmayı uygun göreceklerinin de altını çiziyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.