REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BARAJLARIN FAYDALARI MI,  ZARARLARI MI DAHA ÇOK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BARAJLARIN FAYDALARI MI,  ZARARLARI MI DAHA ÇOK!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
584 views
08 Ekim 2020 - 20:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlimizde 6 adet elektrik enerji santrali bulunmaktadır. Siirt’teki elektrik santralleri yıllık yaklaşık 1.865 GW elektrik üretimi yapmaktadır. Çetin, Alkumru, Kirazlık, Botan, Baran, Lebit bunların başlıcalarıdır. Yıllık elektrik üretimleri 1.865 GWh olarak belirtilmektedir. Ülke tüketimine katkıları yüzde 0,61olarak hesaplanmaktadır.

İlimizdeki akarsular üzerinde yapımı planlanan 16 baraj daha olduğu söyleniyor. Bunlardan Alkumru Barajının durumu malum. Bugüne kadar 10’un üzerinde can aldı. Yapılacak yeni barajlar nelere malolur bilinemez!

Bu bir gerçektir ki, barajların doğaya büyük etkileri vardır. Suların, akış istikametlerini değiştirmek, doğayı büyük ölçüde tahrip etmektedir. Bu durum, birkaç yıl içinde hissedilmeyebilir. Ancak, bunun böyle olduğu, daha önce yapılmış barajların sonuçlarından anlaşılmaktadır.

Barajların bir de iklime etkileri vardır. Baraj yapılan yerlerde iklim değişiklikleri daha ilk yıllardan itibaren kendisini hissettirir.

Yöremizde yapılan barajlardan sonra   mevsimlerin karakterleri büyük ölçüde değişti! Deniz havasına benzeyen bir ortam var. Baharımız, yazımız, kışımız eski baharlardan, yazlarda, kışlardan çok farklı!

Son yıllarda Mevsimlerin karakterlerinin değişmesinde, çevremizde yapılan barajların etkisi mutlaka olmuştur.

Bu barajlar, haliyle mevsimlerin karakterlerini büyük ölçüde etkileyecektir. Tabii, yapılan barajların mutlaka faydaları vardır. Ancak, zarar mı daha büyük, fayda mı, bunu ayarlamak lazım. Çünkü yapılan her baraj, gerçekte doğaya müdahaledir. Önemli olan faydalarının mı zararlarının mı daha çok olduğunu iyi hesaplamaktır. Faydaları, zararlarından çoksa, varsın baraj yapımlarına devam edilsin. Ancak, ekolojik dengeyi bozarak doğaya daha fazla zarar verilecekse, baraj yapımlarına mutlaka bir sınırlama getirilmelidir.

Evet, Alkumru Barajından gerekli ders alınmalı, yeni facialara yol açılması mutlaka önlenmelidir. Barajların yöremize yarar mı, zarar mı verdiğini biz değil, bu gün 20-30 yaşlarında olup da 50 yıl sonra yine bu bölgede hayatta olanlar bilebilecekler.

Sonuç itibarıyla diyoruz ki, yeni barajlar kurulurken yarar, zarar dengesi mutlaka nazara alınmalıdır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.