REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BARZANİ AİLESİ YAHUDİ Mİ?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BARZANİ AİLESİ YAHUDİ Mİ?
1-Ahmet ARITÜRK
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
354 views
08 Eylül 2017 - 14:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Irak’ın Kuzeyinde federal bir yönetim oluşturmuş görülen Barzani aşiretinin YAHUDİ KÖKENLİ olduğu iddiaları oldukça yaygın. Irak’ın işgalinden sonra ABD’nin himayesindeki Barzani Ailesi bugün Kuzey Irak’ın batı kesimlerini elinde tutmakta. Barzanileri, bölgede bir güç haline getiren isim ise Mesut Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani’dir. Ancak Yahudi kökenli olduğu belirtilen bu aile kendisini Nakşibendi tarikatının önderleri gibi göstermeyi başarmıştır. Amacı Müslüman Kürt halkını etkilemektir. Nitekim bunda muvaffak da olmuş görünmektedir. FETÖ’YE kanan saf Müslümanlar gibi, saf Müslüman Kürtler de Yahudi kökenli Barzani’ye kanmış görünüyorlar. Ehl-i Küfrün kendisini dini kisveyle maskelemesi yeni değildir. Hazret-i MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) ebedi âleme göç etmelerinden sonra nice sahte peygamberler, sahte şeyhler, sahte Mesihler, Mehdiler türemiştir.
Birinci Dünya Savaşında Barzanlılar devlete asker vermek istememişlerdi. Osmanlı Devleti’nin Musul Valisi Süleyman Nazif Paşa sözde Şeyh olan isyankârları astırarak, cezalandırmıştı.
2. Dünya Savaşı sonunda İran’ın Mahabat kentinde Kürtler bir cumhuriyet kurdular. Mustafa Barzani kendisini general ilan etmiş ama bu devletçik bir yıl sürmeden 1947 yılında İran tarafından alaşağı edilmiş, yöneticileri de asılmıştı.
Mustafa Barzani ise 100 adamıyla birlikte Sovyetler Birliği’ne sığınarak canını kurtarmayı başarmıştı.
Mustafa Barzani Sovyetler Birliğinin meşhur Kızıl Ordu’suna girmiş ve kendisine albay rütbesi verilmişti. Irak’ta rejim değişikliği üzerine Mustafa Barzani 1958 yılında Irak’a döndü. Sovyetler Birliği de onu Irak hükümeti üzerinde hep bir baskı aracı olarak kullandı. Bu süreçte İsrail de Mustafa Barzani ile ilişki kurdu. Barzani 1967 ve 1973 yıllarında İsrail’e giderek orada özel görüşmeler yaptı. Bugün İsrail, Kuzey Irak’ta bulunuyorsa; temeli işte bu özel işbirliğinde yatmaktadır.
1970’lerin başında bu kez İran; Mustafa Barzani’yi Irak’a karşı kullandı. İsyan eden Barzani’ye İran 1975’te yardımı kesince Irak ordusu Barzani peşmergelerini ezdi. Bunun üzerine Mustafa Barzani İran üzerinden Amerika’ya kaçtı ve 1979 yılında orada öldü. Toprak bir mezarda yatmakta olan Mustafa Barzani için şimdi oğlu Mesut Barzani 10 milyon dolara bir anıtmezar yaptırmakta.
Barzaniler eşkıya eylemleriyle hep gündemde olmuşlardır. Bir zamanlar Bölgemizde isim yapan eşkıyaların, her başları sıkıştığında Irak’a geçerek, Barzani ailesine sığındıkları da bilinen bir gerçektir.
Kendisi de bir Kürt Yahudisi olan ve Los Angeles California Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan Prof. Yona Sabar’ın, 1982 yılında Yale Üniversitesi tarafından yayımlanan ‘The Folk Literature of the Kurdistani Jews: An Anthology’ (Kürdistan Yahudilerinin Halk Edebiyatı: Antoloji) isimli kitabı Barzanilerin soyu ile ilgili çarpıcı bilgiler içermektedir. Prof. Sabar’ın verdiği bilgiye göre, Kuzey Irak’ta 16 ve 17. yüzyılda Barzani ailesine mensup hahamlar Yahudi eğitim kurumları oluşturmuşlardı. Bu aileden Haham Nathanel Barzani, bölgede seçkin bir kütüphaneye de sahipti. Bu kitaplar, yine haham olan oğlu Samuel Barzani’ye miras kalmıştı. Amerikan Yahudileri tarafından tam bir yüzyıl sonra kabul edilecek olan ilk kadın haham da Samuel Barzani’nin kızı Asenath Barzani’dir.
Tarihçi Ahmet Uçar, Osmanlı arşivlerinde bölgede bir tek Barzani ailesi bulunduğuna dair kayıtların yer aldığını hatırlatarak, günümüz Barzanilerinin atalarının Yahudi olduğundan şüphe duyulamayacağını ifade etmektedir. Ahmet Uçar’ın Osmanlı arşivinde bulduğu bir başka belge ise 1856 yılında Sallum Barzani isimli bir hahamın, Musul’dan Selanik’e, oradan da Hahambaşılığın özel ricası ile Kudüs’e sürgün edildiğini göstermektedir.
Mustafa Barzani’nin İsrail ile sıkı ilişki kurması, bu Yahudilik iddiasını daha da kuvvetlendirmektedir. Molla Mustafa Barzani’nin yerine geçen oğlu Mesut Barzani; Kuzey Irak’ta kurulmasına çalışılan Kürdistan’ın devlet başkanı konumunda.
ABD’nin planladığı bu gelişme Büyük Ortadoğu Projesinin bir parçası olarak ele alınmalıdır.
Günümüzde Barzani etkisi Bölgemizde (Güneydoğu’da) dikkat çekecek ölçüde artmış bulunmaktadır. ABD’nin Irak’ı işgal etme sürecinde bölgede bu ülke ile kayıtsız şartsız işbirliği yapan Kürtler; şimdi Mesut Barzani’nin liderliğinde, ABD’nin desteği ile bir Kürt Devleti kurmanın mücadelesini veriyorlar.  Bugün yaşadığımız terör belası da işte bu sürecin eseridir.
Kürtler; daha önceleri olduğu üzere yine bir emperyalist güçle işbirliği yaparak komşu halkların düşmanlıklarını üzerlerine çekmiş bulunmaktadırlar. Geçmişte, masum sayılan bu işbirliği, şimdi emperyalizme maşalık yapmak olarak görülüyor. Bu durum; Kürtlerin geleceğini de tehdit eden bir etmen olarak görülmekte.
Amerikan işgali öncesi Ortadoğu’nun en güçlü orduları arasında gösterilen Irak Silahlı Kuvvetleri, yeniden derlenip toparlanma aşamasında. Muhtemel bir savaşta Türk askerinin Kuzey Irak’ta yer almasını istemeyen Barzani Ailesi’nin, Kürt Yahudisi olduğu ve ailenin pek çok haham yetiştirdiği ortaya çıkmış bulunuyor.
Prof.  Yona Sabar,  Yahudi Barzani ailesinin kurucusunun 16. yüzyılda yaşayan Haham Samuel Barzani olduğunu belirterek, ailenin sonraki yüzyıllarda Musul, Kerkük ve Erbil yöresinde etkili olduğunu söylemekte. Ancak, Barzani ismini taşıyan herkesi Kürt Yahudisi olarak görmenin doğru olmadığını savunan Prof. Yona Sabar,  Barzan doğumluların bu isimle çağrıldığını yazmakta.
Tarihçi Ahmet Uçar, Osmanlı arşivlerinde bölgede bir tek Barzani ailesi bulunduğuna dair kayıtların yer aldığını hatırlatarak, günümüz Barzanileri’nin atalarının Yahudi olduğundan şüphe duyulamayacağını ifade ediyor. Ahmet Uçar, Prof. Sabar’ın, Barzaniler’in ne zaman Müslüman olduklarına ilişkin detaylara girmediğini de savunmakta.

Gözler şimdi Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin yapacağı bağımsızlık referandumunda. 25 Eylül’de yapılacağı belirtilen referandum konusunda bölge ülkelerinden büyük tepkiler var. Bölgesel Kürt Yönetimi bir süre önce BM’ye de başvurarak referandum için gözlemci talebinde bulunmuştu. Bölge ülkelerinden referandumun tek destekçisinin İSRAİL olması göz ardı edilemez. Bunda, Barzani ailesinin YAHUDİ KÖKENLİ olmasının büyük etkisi olduğu muhakkaktır. Bakalım, bütün itirazlara rağmen, BARZANİ’NİN YAHUDİ DAMARI TUTUP REFERANDUMA GİDECEK Mİ…

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.