REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAŞA DÖNMEMELİYİZ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAŞA DÖNMEMELİYİZ!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
10 Ağustos 2020 - 12:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

COVİD-19 salgınını en az can kaybı ile kotarmak için alınan önlemlerden sonra start verilen normalleşme döneminde uymamız istenen kurallara riayet etmeyenler olduğundan vaka sayısı bir türlü binin altına düşmediği gibi, yoğun bakım hasta sayısında da artış olduğu, ilgililerin yaptıkları bilgilendirmeden anlaşılıyor ve kurallara uyan sağduyu sahibi vatandaşlarımız, uymayanlara tepki göstermekteler ama bu tepkilerinin istenen sonucu vermekten uzak kaldığı gözlemleniyor. Kurallara itaat etmeyenler bu haksız tutumları ile önlemler bağlamında başa dönmemiz durumunun on binlerce insanımızı bir kere daha işlerinden, güçlerinden mahrum kılabileceği gerçeğine aldırış etmiyorlar. Günlerce işyerleri kapalı kalan yurttaşlarımız halen sıkıntılarını atlatmamışlarken, tekrardan işyerlerini kapatmak durumunda kalsalar, kurallara uymayanların herhalde vicdanları sızlamayacaktır. Öyle ya; istenen kurallara riayet etmemenin tekrardan önlem alınması gerektireceği bilindiği halde kurallara uymayanlar ya  vicdanlarının sesini dinlemiyor, ya da vicdan denen önemli insani anlayıştan yoksundurlar.

Esnaflarımız, pandemi öncesinden de sıkıntıdaydılar ve önlemlere riayet ederek işyerlerini kapatan on binlerin sıkıntıları katlanmıştı. İstenen kurallara riayet etmeyerek pandemi vakalarında başa dönmeye sebebiyet verenler için caydırıcı cezalar uygulamanın kaçınılmazlık arz ettiğini belirtirken, çok önemli konuda madalyonun iki yüzüne bakarak önemli konuda halkımızın gözünden kaçmayan olumsuzlukları da ifadeleri doğrultusunda aktarmak isterim. “Salgının yayılmasında en önemli etkenin temas olduğu ifade edilerek sosyal mesafeye uymamız, kalabalıklardan uzak kalmamız çağrısında bulunanlar, ekonomik alanda hiç bir mahzuru olmayan ve serbest bıraktıkları bazı kalabalıkları önleyecek önlemleri yeniden devreye sokmalıdırlar…”

Okullarda 31 Ağustos’ta yeniden yüz yüze eğitimin başlayabileceğinden söz edilirken, velilerin bu konuda alınacak kararda çok dikkatli davranılması gerektiği görüşünde olduklarına da tekrar dikkat çekiyorum. Gerçi, okulların  açılmasına yönelik başka senaryolardan söz ediliyor ama veliler, çocuklarını riske sokmayacak tüm önlemlerin alınmasında geç kalınabileceği endişesini taşıyorlar. Örneğin; bir öğretmenin okulun her noktasının her gün dezenfekte edilip/edilmeyeceğine yönelik medyaya yansıyan endişesi, yabana atılmayacak endişelerden biridir diyerek bu endişesine katıldığımın altını çiziyorum.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.