REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAŞARILI EKONOMİLERİN GÖSTERGELERİNDEN BİRİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAŞARILI EKONOMİLERİN GÖSTERGELERİNDEN BİRİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
1 views
17 Eylül 2019 - 14:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Başarılı ekonomilerin göstergelerinden biri, işsizlik oranıdır ve ülkemizdeki işsizlik oranının %13’e çıktığı açıklamaları, önemli konuda düşündürmekte ve üzmektedir. Son yıllarda istihdama yönelik devreye sokulan teşviklerle bir takım desteklemeler işsizliği aşağılara çekmediğine göre konunun uzmanlarınca masaya yatırılıp gerçekçi önlemlerin ne olacağı noktasında vakit geçmeden kafa yormak gerekir.

Her 4 gençten birinin işsiz olduğu ifadeleri, resmi olarak dile getirilmekte olan işsiz sayısının çok daha fazla olduğu görüşlerini haklı kılmaktadır. En yetkili ağızlarca yatırım yapılması çağrılarına işadamlarının kulak tıkaması nedeni, teşvik ve diğer desteklemelerle arzulanan sonuçların alınamayacağı görüşünden kaynaklanıyor sanırım. Yani başka bir ifade ile gerçek anlamda istihdam sağlamayı düşünen yatırımcılar; sonuç vermeyeceğini bildikleri teşvik ve desteklemelere itibar etmiyorlar. İstihdam yaratan bir büyüme yaratılmadan işsizliği aşağılara çekmek mümkün değildir. Her alanda daha çok üretmeye çalışılarak güvenilir iş imkanını dikkate almak sureti ile işsizliği aşağılara çekme başarısı elde edilebilir. Yukarıda da belirttiğim gibi, önemli konunun uzmanlarınca bir an önce masaya yatırılmasında yarar vardır, aksi halde  önemli olan işsizlik sorunu ilerde üstesinden gelinemeyecek boyutlara ulaşacak ve böyle bir gelişme toplumumuzun büyük zararlar görmesine yol açabilecektir.

İşsiz vatandaşlarımızın, ne yaptıkları, nasıl geçindiklerinin sorusuna yanıt arandığında, işsizliğin ne denli büyük önem taşıdığı gerçeği çok daha iyi anlaşılacaktır. Üretime yönelik istihdam konusuna sadece işadamları değil, tüm vatandaşlar olarak da kafa yormamız gerekir.  Daha önceleri fırsat buldukça başka yazılarımda dile getirdiğimi gibi, halkımızın kooperatifleşip sermayelerini birleştirmek suretiyle küçük, ya da orta ölçekli tesisler kurması hiç de zor değildir. Günümüze dek istihdam için seferber edilen teşviklerle desteklemelerden olumlu sonuç alınmadığına göre, gerçekçi arayışlar içine girildiğinde sermayelerini birleştirerek tesis kurmak isteyenlere her türlü desteğin yapılacağı güvencesinin verilmesinde yarar olacağının altını çizerek ilgililerin önemle dikkatini çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.