REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAŞARILI SİİRTLİ HEMŞERİLERİMİZ; SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKAN VEKİLİ FUAT ÖZGÜR ÇALAPKULU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAŞARILI SİİRTLİ HEMŞERİLERİMİZ; SİİRT TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKAN VEKİLİ FUAT ÖZGÜR ÇALAPKULU
7-Aydın SEVİNÇ( davutagah@gmail.com )
38 views
25 Temmuz 2020 - 9:17
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlimiz dışında gurbette yaşayan Siirtli hemşerilerimizle birlikte, yaşamlarını Siirt’te sürdürmeye devam eden birçok hemşerimizi de saygıdeğer Siirt halkına daha yakından tanıtmak amacıyla başlatmış olduğumuz yazı dizisinde bugünkü konuğumuz, Siirt Tiçaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Fuat Özgür Çalapkulu oldu.

Sayın Çalapkulu ile soru/cevap şeklinde gerçekleştirdiğimiz röportajımızı, Siirtli hemşerilerimize gazeteniz Siirt sütunlarından olduğu gibi aktarıyoruz…

İL BAŞKANLIĞINI BIRAKTINIZ.. YENİDEN SİYASETE DÖNMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Halka hizmet Hakka hizmettir düsturuna sahip biri olarak doğduğum ve doyduğum şehir olan Siirt’ime ve Siirtli hemşerilerime hizmet etmek isterim tabii ki. Siyaset sadece belli bir makama sahip olmak için yapılması gereken bir görev değildir. Halka hizmet edebilme imkânı sağlayan ulvi bir görevdir. Biz de ülkemize ve milletimize hizmet edebilme düşüncemizi ve niyetimizi her zaman ve şartta canlı tutuyoruz.

BAŞKANLIĞINIZ DÖNEMİNDE SİİRT’TE EN ÇOK ZORLANDIĞINIZ KONULAR NELERDİR?

TRC-3 istatistiki sınıflandırma koduyla adlandırılan ve ilimizin de dâhil olduğu bölge Türkiye ortalamasının neredeyse 3 katına yakın işsizlik oranına sahip bir ildir. Dolayısıyla kendilerine veya yakınlarına iş bulunması talebi ile gelen hemşerilerimizin tamamının isteklerini yerine getiremememiz bizi en fazla zorlayan konuların başında gelmektedir. İnsanımız güvence olarak en garanti yer olarak gördüğü kamu kurumlarında istihdam edilmek istemekte, kamu kurumlarına personel alımı da çok kısıtlı olduğundan talepler istenilen seviyede karşılanamamaktadır. Doğal olarak dün olduğu gibi bugün de hatta yarın da siyasetçileri en fazla zorlayacak konu istihdam konusudur. Aslında parti teşkilatlarının tek gündem konusu istihdam değildir. İstihdam da çalışılması ve çözüm üretilmesi gereken konuların başındadır. Ama ilimizde, bölge illerinde ve ilimiz büyüklüğündeki illerde tek sorun olarak istihdam görülmektedir.

SİİRTLİ HEMŞERİLERİMİZİN SİYASETÇİLERDEN BEKLENTİLERİ NELERDİR?

Çoğunlukla istihdam imkânının sağlanması beklentisi hâkim. Özellikle kamuda istihdam edilmeyi bekleyen binlerce insanımız var. Özel sektörde çalışmayı tercih etmeyen büyük bir kesim olduğu tespitini de ilave etmemiz lazım. Bu da siyasetçileri en çok yoran konu haline gelmiştir. Bu durum özellikle emek yoğun sektörlerde yatırım yapmayı planlayan müteşebbisçilerin aklına bir soru işareti olarak takılmaktadır. Siyasetçi ve bürokrat olarak hepimizin üzerine düşen vazife gençlerimizi batıdaki imkânlar paralelinde eğitilmelerini sağlamak, üretimde istihdam olmalarını teşvik etmek, mesleki alanlarda eğitmek, bu çerçevede yönlendirici etkinlik ve programlar düzenlemek olmalıdır.

SİİRT’İN EKSİKLİKLERİ NELERDİR?

Özellikle ulaştırma alanındaki eksiklikler devam etmektedir. İl başkanlığım döneminde ulaştırma projelerinde yaşanan sıkıntıları birkaç defa bizzat Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a iletmiştim. Ama bürokrasi siyaset gibi hızlı karar almada ve uygulamada ayak uyduramadığından sorunlar devam etmektedir. Turizmi canlandırmamız ve bu alandaki gelirlerimizi yükseltebilmemiz için konaklama tesis sayılarımızı arttırmamız gerekiyor. Yatırımcılarımız bu yönde kanalize olabilirler. Ayrıca Siirt’in tarım ve hayvancılık alanında gelişmesini hızlandırmak için sağlanan destekler arttırılabilir. Şehircilik yatırımlarının da kalıcı ve halkın talepleri doğrultusunda aksatılmadan yapılmaları sağlanmalıdır.

BELEDİYE BAŞKANIYKEN HAİN BİR SALDIRI SONUCU ŞEHİT EDİLEN BABANIZLA İLGİLİ ANILARINIZ NELERDİR?

Kendisi bir Kur’an aşığıydı. Pek halim bir insandı. Memlekete hizmet etme arzusu taşıyan dürüst, sadık ve elhamdülillah tam bir Müslüman kuldu. Rahmetli babacığım il belediye başkanı olduğu dönemde doğal olarak bizlere zaman ayıramıyordu. Kendisi ile ilgili hafızamda kalan ve beni en çok etkileyen anı ise şehit olmadan 1 gün önce rahmetli kardeşim ile birlikte üniversiteyi kazanmam münasebetiyle yurt kaydı yapmak için gitmem gereken Elazığ’a beni yolcu etmeleriydi. Bu her ikisini son görüşümdü. Hala hafızamda o günkü halleriyle canlı olarak yerlerini korumaktadırlar. Allah hepimizin vefat etmiş olan sevdiklerimize rahmetiyle muamele buyursun.

VE KARDEŞİNİZLE İLGİLİ ANILARINIZ?

Rahmetli kardeşimden 11 ay büyüktüm. Ama biz abi-kardeş değil de sıkı bir dost, sırdaş, arkadaştık. Günümüzün büyük bir kısmı birlikte geçiyordu. Kendisi ile ilgili hatırımda kalan en etkileyici anı yukarıda bahsettiğim gibi rahmetli babacığımla beni yolcu ettikleri andı.

ŞİMDİKİ GÖREVİNİZDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

2005 yılında başladığım Siirt Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevine halen devam etmekteyim. Mesleki kuruluş olarak mevzuatta yetkilendirildiğimiz çerçevenin dışına çıkma zorunluluğunu hissederek Siirt’in hemen her alanındaki eksiklikleri yerel veya ulusal düzeyde çözme girişimlerimiz olmaktadır.

GELECEKTE SİİRT’İ NEREDE GÖRMEK İSTİYORSUNUZ?

Siirt’le ilgili beklentim gelecekte istihdam ve üretimde kendine yetmekten ziyade çevre şehirlerdeki insanlarımıza da istihdam sağlayan bir konuma gelmesidir. Ayrıca altyapı problemlerini çözmüş, kültürel, doğal, inanç ve gastronomi turizminin geliştiği bir il konumuna gelmesidir. Eğitimin her kademesinde Türkiye ortalamasının üzerine konumlanıp çocuklarımızın hak ettiği seviyelere gelmesinin sağlanmasıdır. Tarım ve Hayvancılık yatırımlarının arttığı, bilinçli ve teknik tarımın yapıldığı bir il olmamızı temenni ediyorum. Üretimle orantılı olarak ihracatta sınıf atlayan bir il olmamızı da diliyorum. Tüm bunlar ve daha fazlası Siirtli hemşerilerimize layıktır. Ve bizler bu hedeflerin gerçekleşmesi için sorumluluk altında olduğumuzu biliyoruz.

MÜTEŞEBBİSLERE YATIRIM PLANLARINIZ NELERDİR, TEŞVİK VE BENZERİ NELER YAPILIYOR?

2012 yılında yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Siirt’in de aralarında bulunduğu 6’ncı bölgede yatırım yapacak olan müteşebbislere en az 10 yıl boyunca (OSB’lerde yapılacak yatırımlarda bu süre 12 yıldır) SGK işçi ve işveren primi muafiyeti (1 işçi için bu destek tutarı 2020 yılı için aylık 1.100 TL’dir), vergi indirimi, yatırım için kredi kullanılması halinde 7 puanlık faiz indirimi (bugünkü faiz oranlarına bakıldığında yaklaşık %90’lık faiz indirimi demektir), inşaat ve makine ekipman maliyetleri için KDV muafiyeti, OSB’lerde yapılacak yatırımlardaki bina inşaat harcamalarında KDV iadesi, ithal edilecek ekipmanlar için gümrük vergisi muafiyeti destekleri sağlanmaktadır. Hükümetimiz tarafından 2012 yılında uygulamaya alınan çok geniş kapsamlı bu teşvik paketi ilimize çok uygun bir sistemdir.

Sn. Fuat Özgür Çalapkulu, röportaj nedeniyle gazeteniz Siirt’e teşekkür ederken, bizler de kendilerine vermiş oldukları röportaj nedeniyle teşekkür ediyor ve bundan sonraki yaşamında başarılarının devamını diliyoruz…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.