Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BAŞHEKİM PROF. DR. SELAHATTİN VURAL İLE SİİRT EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNİN SORUNLARINI GÖRÜŞTÜK; “1,5 YIL İÇİNDE HASTANENİN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ”

Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesinin

Siirt Üniversitesi Tıp Fakültesinin bir birimi olarak faaliyet gösteren Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinin aynı zamanda Hemşerimiz olan (TİLLOLU) Başhekimi Prof. Dr. Sayın Selahattin Vural ile hastanenin durumu ve ihtiyaçları konusunda bir görüşme gerçekleştirdik. Hastane Müdürü Mahmut Kılıç’ın da hazır bulunduğu görüşmede hastanenin kazanımları ve sorunları ile ilgili olarak gerçekleştirdiğimiz görüşmeyi, hemşerilerimizle paylaşmak istedik.

Şunu belirtmekte yarar var ki, Hastane şu andaki durumuyla Sağlık Bakanlığına bağlıdır. Bütün personelleri de Sağlık Bakanlığının personelleri durumundadırlar. Sağlık Bakanlığından, YÖK’E geçiş için yeni bir hastane binasının kurulması öncelikli sorundur.

Bugün itibarıyla hastanede 150’ye yakın doktor bulunmaktadır. Bunlardan 20 kadarı pratisyen hekimlerden oluşmakta ve Acil Servis biriminde görev yapmaktadırlar. Bazı branşlarda mütehassıs hekim sıkıntısı çekilmesine karşılık, genel cerrahi, dahiliye, çocuk branşlarında mütehassıs hekim sayısı yeterli sayılacak düzeydedir.

Hastanede, randevu sistemi uygulanmakla birlikte, mütehassıs hekim sayısının yeterli olduğu branşlarda aynı gün için randevu verilebildiği gibi, azami randevu süresi 1-2 gündür. Mütehassıs hekim sıkıntısı çekilen branşlarda ise hekim ve hasta sayısına göre randevular bir hafta kadar uzayabilmektedir.

Baştabip, “yasal olarak bir mütehassıs hekimin gün içinde 40 hastayı muayene ve tedavi etmesi gerekirken, hekimlerimizin de iyi niyet ve gayretleriyle bu sayıyı 60, hatta daha fazla hastaya ulaştırdığımız olmaktadır,” diyerek, randevu sisteminin hastaların lehine en iyi şekilde değerlendirildiğini belirtti.

KORONOVİRÜS PANDEMİSİNDE DURUM

Koronavirüs pandemisinin en yoğun dolduğu dönemde YOĞUN BAKIMDA YATAK SAYISINI 15’TEN, 35’E ÇIKARDIKLARINI, bunun yanında, hastanenin bazı bölümlerini de ihtiyaç durumunda kullanılmak üzere yoğun bakım ünitesine dönüştürdüklerini belirten Baştabip, “Türkiye’de koronavirüs pandemisiyle en iyi mücadele veren hastanelerden biri durumunda olduklarının” altını çizdi. Aşı konusunda hassasiyet gösterdiklerini belirten Başhekim, “Aşı için gelen hiç kimse geri çevrilmedi” dedi.

Hastanenin boşluk alanlarını odalara çevirerek yatak sayısını 300’e çıkardıklarını, böylece yatan hasta sayısını arttırdıklarını belirten Baştabip, “Yatması gereken hiçbir hasta için yer sorunu yaşanmadığının” altını çizdi.

“EN MODERN CİHAZLARA SAHİBİZ”

Başhekim Prof. Dr. Selahattin Vural, göreve başladıktan sonra, Devlet Hastanesine ait cihazları, son modern cihazlarla değiştirdiklerini, bugün için bölgemizdeki hastanelerde kullanılan en son sistem BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİLERİN, Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR), Ultrasonografi Röntgen, Anjiyografi, Mamografi, Defibrilatör ve Mekanik Ventilatör gibi Cihazların hastane bünyesinde bulunduğunu, bu açıdan, başka illere hasta sevkinin minimum düzeye düşürüldüğünü anlattı.

Hastane bünyesinde Ameliyathaneler yanında, Anesteziyoloji ve Reanimasyon. Beyin ve Sinir Cerrahisi, Çocuk Cerrahi, Genel Cerrahi Göğüs Cerrahisi, Göz Hastalıkları ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniklerin bulunduğuna vurgu yapan Baştabip, Hastanenin bitişiğinde Yurtkur’a ait arsaya şiddetli ihtiyaçlarının olduğunu, bu arsanın hastaneye verilmesi durumunda, ek yapıların ve laboratuvarların oluşturulmasına imkân sağlanacağını anlattı.

Hastane Kantininin, hastane binasının dışına alınacağını belirten Baştabip, bu suretle Acil Servisi (çocuk acil servisi) ve (yetişkin acil servisi) şeklinde değerlendireceklerini söyledi.

Amacının bir doktor olarak hastalara ve bir Siirtli olarak Siirt’e hizmet etmek olduğunu vurgulayan Baştabip, bu amacına ulaşması konusunda kendisine destek veren hastanenin tüm çalışanlarını teşekkür ederek, (1,5 yıl içinde sağlanan başarı, bütün hastane personelinin el birliği ile çalışmalarının eseridir) dedi.

Biz de, Gazete olarak Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bütün çalışanlarına, Baştabip, Prof. Dr. Sayın Selahattin Vural’ın şahsında teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.