Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

BASINIMIZIN VE SİİRT’İMİZİN  BÜYÜK KAYBI DAYIOĞLUM CUMHUR KILIÇÇIOĞLU

Hastalığı sebebiyle İzmir’deki çocuklarının yanına giden ve uzun bir süreden beri tedavi gören Cumhur Kılıççıoğlu’nu 25 Mart 2024 günü itibarıyla kaybettik. Bu kayıp basınımız ve Siirt’imiz için gerçekten büyük bir kayıptır. Cumhur Ağabeyimiz, aynı zamanda DAYIMIZ MERHUM MEHMET SAİT’İN OĞLUDUR.

Cumhur Ağabeyle teşrik-i mesaimiz bir DAYIOĞLU-HALAOĞLU ilişkisinden çok daha ileriydi. SİİRT GAZETESİNDE yıllarca beraber teşrik-i mesai yaptık. Kendisi 1938 doğumlu, Ben ve rahmetli ikizim Mehmet Metin Arıtürk 1943 doğumluyuz. SİİRT GAZETESİ Rahmetli Dayımız Mehmet Emin Kılıççıoğlu tarafından kurulmuştur. Dolayısıyla Merhum Cumhur’un da Amcasıdır. Üçümüz yıllarca birlikte SİİRT GAZETESİNE emek verdik. Merhum Cumhur Ağabey BAŞMÜRETTİP, ben ve ikizim Merhum Mehmet Metin gazetenin mürettipleriydik. Üçümüz de mürettiplik yanında Gazetede yazılar yazmaktaydık. Siirt Gazetesinin 1960 yılı ve sonraki yıllara ait sayılarına bakılırsa, üçümüzün de yazıları görülecektir.

Cumhur Ağabey bilahare Siirt Gazeteden ayrıldı. (MÜCADELE) adını verdiği kendi gazetesini kurdu. O yıllarda, Siirt’te çok sayıda yerel gazete yayımlanmaktaydı. Cumhur Ağabeyin (MÜCADELE) Gazetesini kurmasından sonra ben ve ikizim merhum Mehmet Metin Arıtürk de (UĞUR) adı altında bir gazete yayımlamaya başladık. Şu farkla ki, biz Dayımızdan ayrılmamış, SİİRT GAZATESİNİN YAYINLANMASINA KATKI SAĞLAMAYI SÜRDÜRMEKTEYDİK. Yani, iki gazeteyi bir arada yürütüyorduk.

Cumhur Ağabey, gerçekten azimliydi. İlkokul mezunu olmasına karşılık bilahare ortaokulu, liseyi ve üniversiteyi hariçten bitirmek başarısını gösterdi.

O yıllarda, Siirt’te yayımlanan 6-7 mahalli gazete vardı. Haliyle, gazeteler arasında da bir rekabet yaşanıyordu. Diğer yerel gazetelerle olduğu gibi Dayızademiz Cumhur Kılıççıoğlu’nun da MÜCADELE GAZETESİYLE bazı konularda rekabete giriştiğimiz, karşılıklı atışmalarda bulunduğumuz olmuştu. Bu rekabet ortamı içinde (SİİRT’TE SONSÖZ) gazetesini de Cumhur Kılıççıoğlu kurdurdu. Yani, nasıl MÜCADELE GAZETESİNİN kurucusu Merhum Cumhur Kılıççıoğlu ise (SİİRT’TE SONSÖZ) Gazetesinin de kurucusu yine Merhum Cumhur Kılıççıoğlu’dur. Bu konuları, Siirt Basınının tarihine ışık tutmak açısından yazıyorum.

Cumhur Ağabey, yaygın medyada da bir çok gazete ile TRT ve Anadolu Ajansının Siirt Muhabirliğini yaptı. Katılım dergisi bölge temsilcisi oldu. Ankara Çağdaş Gazeteciler Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Basın Konseyi, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) üyesidir. Türk Basın Birliği Siirt Şubesi Başkanlığı’nı yaptı. Anadolu Basın Birliği’nin kurucularındandır.

Gazetecilik hayatında 30’a yakın ödül kazandı. 55’inci hükümette Devlet Bakanı Prof. Dr. M. Salih Yıldırım’ın basın danışmanlığını yaptı. Mesleki yarışmalarda 50 yılda kazandığı 50 civarındaki ödül arasında Basın Yayın Genel Müdürlüğü ve Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin ödülleriyle, Muammer Yaşar Bostancı Haber Ödülü, Umut Vakfı Silaha Hayır Ödülü, Metin Göktepe 2001 Yılı Jüri Özel Ödülü ile Gayrettepe Rotary 2003-2004 Üstün Hizmet Ödülü de bulunuyor.

Bütün bunların yanında Dayızadem Cumhur Kılıççıoğlu gerçek bir Siirt sevdalısıydı. Bunun kanıtı, Siirt ile ilgili yayınlanmış kitaplarıdır.

*Tarihi ve Turistik Değerleriyle Siirt (1965),

*Siirt Rehberi (1981),

*Her Yönüyle Siirt (1992),

*Botan’dan Bodrum’a (1993),

*Ölü Şehrin Türküsü,

*New York’tan Mekke’ye.

Adları altında yayınlanmış eserleri bulunmakta.

Evet, Ramazan ayının rahmet ve mağfiret iklimi içinde ebediyete intikal eden DAYIZADEM, MESLEK ÜSTADIM CUMHUR KILIÇÇIOĞLU’NU RAHMET VE MİNNETLE ANIYOR, (MEKANIN CENNET OLSUN) diyerek yazımı noktalıyorum.

TAŞLAMA

FİTRE, ZEKÂT AYIDIR

BİL MÜBAREK RAMAZAN

VERGİ KAÇIRIR GİBİ

KAÇIRIR MI MÜSLÜMAN

 

FİTRE, ZEKÂT İŞİNDE

DENETİCİ YOK GİBİ

OYSA RABBÜL ÂLEMİN

BİL GERÇEK DENETİCİ

 

KİTABINA UYDURUP

VERGİ VERMEK İŞİNE

BENZEMEZ FİTRE-ZEKÂT

YAZIK ETME KENDİNE

 

ATİT VE RAKİP VARDIR

MURAKABE EYLEYEN

BİR MİLİM KAÇMAZ ELBET

MİZAN TERAZİSİNDEN

 

ARTIK BİTSE RAMAZAN

İSTİSMARLAR KAPANSA

ALLAH ELBET BİLMEKTE

KULDA NİYET YALANSA

 

KİMİSİNİN AMACI

HÜKÜMETİ OKŞAMAK

MESAJ VERİR GİBİDİR

(NE MÜSLÜMANIM BİR BAK)

 

İFTAR YEKMEKLERİNDE,

TERAVİHTE YARIŞ VAR

ŞİRİN GÖRÜNMEK İÇİN

BİRİLERİNE BUNLAR

 

SANMA YİRMİDÖRT AYAR

GERÇEK MÜSLÜMANIZ BİZ

NE MÜSLÜMAN-I TAMIZ

NE GAVUR-U TAMIZ BİZ

 

GERÇEK MÜSLÜMAN OLSAK

YALAN, RİYA BİLMEZDİK

HELE DE  KUL HAKKINI

BİL HİÇ Mİ HİÇ YEMEZDİK

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER