REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAŞİSKELEYE VEYSEL KARANİ ÜNİVERSİTESİ AÇILIYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAŞİSKELEYE VEYSEL KARANİ ÜNİVERSİTESİ AÇILIYOR
100 views
31 Ekim 2017 - 14:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Kocaeli Şubesi, Devlet Eski bakanı Egemen Bağış ve beraberindeki heyetin katılımı ile Başiskele’de açıldı.

Siirt Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Kocaeli Şubesi, önceki gün Başiskele ilçesinde açıldı. Sepetlipınar Mahallesi Kent Sokak adresinde bulunan vakıf şubesinin açılışına AKP MKYK üyesi ve Siirt Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Devlet Eski Bakanı Egemen Bağış, AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı, Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü İrfan Şavik, İl Göç İdaresi Müdür Vekili Enver Düz, Siirt Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Genel Başkanı Zeki Akyüzlü, vakfın diğer şube başkanları ile davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

BİRLİK VE BERABERLİĞİN ÖNEMLİ AKTÖRÜ OLMAK İSTİYORUZ

Programın açılış konuşmasını yapan Siirt Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Kocaeli Şube Başkanı Hüsamettin Örkmez, “Merkezi İstanbul’da bulunan vakfımızın Kocaeli Şubesini bugün itibariyle açıyoruz, hayırlı ve uğurlu olsun. Biz Siirtliler, Kocaeli’ne değer katmak istiyoruz. Kültürel, sosyal ve ekonomik hayatında da var olmak istiyoruz. Vatanımızın her santİmetrekaresi kutsal ve değerlidir. Biz Siirtliler Türkiye’nin bu cennet köşesi olan Kocaeli’de huzurun, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin önemli bir aktörü olmak istiyoruz. Vakfımızın şube kuruluşunu gerçekleştirdik. Asıl yük ve sorumluluk bundan sonra başlayacaktır” dedi.

10 BİN ÖĞRENCİ KAPASİTELİ ÜNİVERSİTE KURACAĞIZ

Başkan Örkmez, “Siirt Vakfı Kocaeli Şubesi açılışımızda bir müjde vermek istiyorum. Çok büyük ve hayırlı bir hedefle yola girdik. Allah izin verirse genel merkezimizin desteği ile Veysel Karani Üniversitesini Kocaeli’de kuracağız. Bu amaçla bölgenin önemli açığı olan özel üniversite açığını gidermeye çalışacağız. Üniversitemizde ilk etapta 10 bin öğrenci kapasitesiyle tıp fakültesi, diş hekimliği fakültesi, eczacılık fakültesi,  mimarlık ve mühendislik fakültesini hayata geçireceğiz. Kocaeli’mize ve bölgemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

HAYIRLI İŞLER YAPIYORUZ

Siirt Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Genel Başkanı Zeki Akyüzlü “1997’de kurulan vakıf daha sonra bizim STK’lar ile pek başarılı olamamıştı. Son 6 yılda mütevelli heyetinin de katkılarıyla vakıf yeniden ayağa kalkmış ve güzel şeyler yapmaya başlamıştır. Şuanda 16 şubemiz ve 60 derneğimiz bulunuyor. Vakfımız sadece Türkiye’de değil, Afrika’da, Mora’da, Kudüs’te iftarlar, kurbanlar, sünnetler ve değişik faaliyetler gibi organizasyonlarda bulunuyoruz. Vakıf olarak hayırlı işler yapmaya devam edeceğiz. Yeni Şubemiz şimdiden herkese hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

SİİRTLİLER BİZE HEP UĞURLU GELDİ

Ardından söz alan Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, “Siirt Vakfı Kocaeli Şubesini ilk defa burada açıyor. Yine Kocaeli’de yapılacak olan üniversitenin lokomotifi inşallah bizim ilçemiz olacak. Dolayısıyla Siirtliler bize hep uğurlu geldi. Bundan sonra da nice ilkleri yapmak ümidi ve temennisi ile Kocaeli Şubemizin hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Ayaz’ın ardından söz alan AKP MKYK üyesi Ethem Sancak, “Ben huzurunuza vakfın mütevelli heyeti başkanı olarak çıkmak istedim. Vakfımızla ilgili süreci başkanım anlattı. Siirt vakfı gerçekten Siirt’in gurur kaynağı oldu. Özellikle son 10 yılda çok güzel işler yapıyor. Başkan mütevaziliğinden dolayı az saydı yaptığı işleri. Ama gerçekten bir sivil toplum kuruluşu olarak örnek alınacak çalışmalar yapıyor.

VAKIFLAR MEDENİYETİMİZİN KÖŞE TAŞLARIDIR

Konuşmasına devam eden Sancak, “Vakıflar bizim bin 400 yıllık medeniyetimizin köşe taşlardır. Modern dünya STK’ları yeni keşfetti. Fakat modern dünyanın yani keşfi STK’ların önemli bir kısmı maalesef toplumlarda negatif roller oynuyorlar. Toplumun çelişkilerini arttırıyorlar. Muhalefet olmayı matah zannediyorlar. Yapıcı bir rol oynamıyorlar. Özelilikle batı kaynaklı bu STK’ların ülkemizde yediği herzelerin hattı hesabı yoktur. Bizim medeniyetimize STK’lar yani eski ismiyle vakıflar bin 400 yıldır devletin elinin ulaşamadığı vatandaşa dair ihtiyacı ve hayırlı işleri yapmaya yöneliktir. Vakıflar bizim medeniyetimizin inşasında büyük roller üstlendiler. Vakfımızın Kocaeli Şubesi’nin yeniden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

HEPİMİZE HAYIRLI OLSUN

AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, “Böyle güzel bir hizmeti Kocaeli’nde de bu müstesna beldemizde hizmetin açılışına iştirak etmekten gurur duyduğumu özellikle ifade ediyorum. Bu noktada böyle bir hayır hizmetine öncülük eden Siirt Vakfımızın kurucularına, bu vakıf bünyesinde hizmet eden tüm kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Vakıflarımızın bu dert yüklü hizmet yüklü sancısını taşıyan kardeşlerimizin ve büyüklerimizin ve kuruluşlarımızın sayısı ne kadar artarsa ülkemizde birlik ve beraberliğimiz de o kadar güçlenir. Vakıflarımızı biz böyle görüyoruz. Karşılığını yalnızca Allahtan bekleyerek mücadele vermek, insanların önüne geçerek insanları hayra çağırmak eylemlerin ve faaliyetlerin en güzeli ve en önemli olanıdır. Müessesemiz herkese hayırlı olsun” dedi.

MÜBAREK BİR ŞEHİRDİR

Son olarak söz alan devlet eski bakanı Egemen Bağış, “Bugün gerçekten bizler için anlamlı bir gün. Çünkü Zeki Başkanımızın önderliğinde vakfımız her geçen gün büyümeye devam ediyor. Onun çalışmalarını hepimiz taktir ediyoruz. Bugün İstanbul’un göbeğinde Fatih’in merkezinde bize yakışır bir merkez binamız olduğu gibi Türkiye’nin 4 bir yanında da artık şubelerimiz yükseliyor. Bu ülkede Antep ne kadar gaziyse, Maraş ne kadar kahramansa, Urfa ne kadar şanlıysa Siirt de Türkiye’nin 4 bir yanı kadar mübarek bir şehirdir” dedi.

ANLAMLI BİR SEMBOL OLACAKTIR

Bağış “Biz Siirtliler azimliyiz. Onun sayesinde işte bugün Türkiye kişi başına düşen gelirini o günden bu yana 3 katı arttırdı. Okullarını, hastanelerini, köprülerini, yollarını, barajlarını arttırdı. Veysel Karani Üniversitesinin Kocaeli’de burada olması sadece biz Siirtliler için değil, tüm ümmetimiz için çok anlamlı bir sembol oluşturacaktır. Bugün aranızda bulunmaktan ben de onur duyuyorum. Vakfımız hepimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

KURDELEYİ BİRLİKTE KESTİLER

Konuşmaların ardından protokol üyeleri derneğin açılışını gerçekleştirdi. Açılış öncesi eski bakan Egemen Bağış’ın babasının bir arkadaşı olan 90 yaşındaki Mehmet Ali Arı dua ettirdi. Okunan duaların ardından protokol üyeleri derneğin açılış kurdelesini hep birlikte kesti. Davetlilere çeşitli ikramlarda bulunulurken davetliler ise derneğin yeni şubesini inceledi. Açılışa katılan davetlilere çeşitli ikramlarda bulunuldu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.