Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

(BATACAK GEMİYİ, ÖNCE FARELER TERKEDER!)

Türkiye’nin müsemma iş insanlarından Hemşerimiz Ethem Sancak, yine medyaya konu oldu. Bilindiği gibi, 5’li çetenin dışında olmakla birlikte,  devletin resmi kurum ve kuruluşlarından en çok ihale alan, iş kotaranlardan biri de Hemşerimiz olmasıyla gurur duyduğumuz İş İnsanı Ethem Sancak’tır. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunun çatısı altında adı en çok dillendirilen ve Meclisin tutanaklarına geçen Sayın Ethem Sancak, özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ilân-ı aşkıyla önlenmiş saygıdeğer zatlardan biridir.

Bir konuşmasında “Erdoğan’ı gördükçe aşık oldum, böyle bir ilahi aşk iki erkek arasında olabiliyormuş” diyen işini bilir iş adamı gurur kaynağı hemşerimiz Ethem Sancak, daha önce de Sayın Erdoğan’la ilgili olarak “Ona; anam, babam, eşim çocuklarım feda olsun” demişti. Sevginin bu derece büyüklüğünü doğrusu takdirle karşılamak gerekir. Zaten, bu sonsuz sevginin, daha doğrusu sınırsız aşkın semeresi olarak BMC’nin bile patronu oldu.

Gençliğinde KOMÜNİST olarak tanınan, ancak, YÜCE ALLAH HİDAYET NASİP EDİNCE DE, Hacca giderek tüm günahlarından arınan ve İSLAM BAYRAĞININ SANCAKTARLARINDAN BİRİ KONUMUNA GELEN BU KIYMETLİ HEMŞERİMİZ, geçtiğimiz hafta bir DİL SÜRÇMESİ olarak AKP’nin, ABD tarafından kurdurulduğuna ve bu sayende iktidar olduğuna vurgu yapan beyanatlarda bulundu.

Hani, bir deyimimiz vardır. (YÜCE ALLAH DİLERSE BÖYLE SÖYLETİR) denilir ya! Yüce ALLAH, Ethem Sancak’ın dilinden gerçeği mi söyletti derken, bir de baktık ki, kayıtlı olduğu AKP İstanbul teşkilâtından ihraç edilmesi için disiplin kuruluna verilmiş. Ancak, Sayın Sancak da, hakkında bir işlem yapılmasına fırsat vermeden, partiye istifa dilekçesini sunmuş…

Kıymetli ve çok saygıdeğer Hemşerimiz büyük iş insanı, Erdoğan sevdalısı Ethem Sancak’ın, AKP’nin, ABD tarafından kurdurulduğuna ilişkin söylemini çeşitli şekilde yorumlayanlar bulunmaktadır. Kimileri, (SÜRÇ-Ü LİSAN) derken, kimileri de (batacak gemiyi önce fareler terk eder) şeklinde yorumlamaktadırlar.

Evet, ister AKP’de kalsın, ister istifa etsin. Biz Siirtliler olarak İş İnsanı Hemşerimiz Sayın Ethem Sancak ile gururlanmağa devam edeceğiz.

Sözün özü: İbrahim Tatlıses’in de dediği gibi (BENCE BMC!)

KAHROLASIN DİKTATÖRLER!!!

4 Nisan 1900 günü, Plevne muharebelerinin şanlı komutanı GAZİ OSMAN PAŞA’NIN vefat tarihidir. 93 harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Rusya, o yıllarda bir Osmanlı yurdu olan ve bugün Bulgaristan sınırlarında kalan PLEVNE’Yİ KUŞATMIŞTI. Gazi Osman Paşa, komutasındaki askerlerle Rus ve Rumen taarruzlarına karşı 145 gün süreyle Plevneyi savunmuş ve büyük kahramanlıklar sergilenmişti. Rusya ve Rumen Orduları kuşatmaları altındaki kente 3 ayrı taarruz düzenlemiş, yardım alamayan askerlerimizin cephaneleri tükenirken kış mevsiminin gelmesiyle şiddetli soğukla karşı karşıya kalıp bitap düşmüş ve bunun üzerine son çare olarak kuşatmayı yarmak için düzenledikleri bir huruç harekâtı başarısızlıkla sonuçlanarak Rus ve Rumen ordularına teslim olmak zorunda kalmışlardı.

İlk üç saldırıyı püskürten Osman Paşa yarma harekatında muvaffak olamayarak teslim olmak zorunda kalınca Rus Çarı ve ordusu tarafından iyi bir şekilde karşılanıp başarılı savunması nedeniyle Ruslarca da saygın bir muamele görmüş, kılıcı kendisine iade edilmişti.

Sonuç itibarıyla yenilmişti ama, sayıca ve mühimmat itibarıyla (Galip sayılır, bu yolda mağlup) deyiminde olduğu gibi kat-kat üstün düşmanlara karşı gösterdiği direniş, kulaktan kulağa gezmiş, Gazi Osman Paşa’yı halkın gözünde yüceltmişti. Bunun için gerek Plevne ve gerekse Gazi Osman Paşa ile ilgili bir çok marşlar yazılmıştır. Bu marşların en meşhuru ise (PLEVNE MARŞI) olarak bilinenidir. Önce o marşın sözlerini sunalım, sonra kaldığımız yerden asıl konumuza dönerek, yazımıza noktayı koyalım:

“PLEVNE MARŞI”

TUNA NEHRİ AKMAM DİYOR

ETRAFIMI YIKMAM DİYOR

ŞANI BÜYÜK OSMAN PASA

PLEVNE’DEN ÇIKMAM DİYOR

OLUR MU BÖYLE OLUR MU

EVLÂT BABAYI VURUR MU

SİZİ MİLLET HAİNLERİ

BU DÜNYA SİZE KALIR MI

DÜŞMAN TUNA’YI ATLADI

KARAKOLLARI YOKLADI

OSMAN PAŞA’NIN KOLUNDA

BEŞBİN TOP BİRDEN PATLADI

KILICIMI VURDUM TAŞA

TAS YARILDI BAŞTAN BAŞA

ASKERİNLE BİNLER YAŞA.

NÂMI BÜYÜK OSMAN PAŞA

***

İşte bu MARŞ 1959’lu, 1960’lı yıllarda üniversite gençlerinin dillerinden düşmüyordu. Demokrat Parti iktidarının zulümlerine karşı direnen gençler, eylemler düzenliyor ve marşın nakaratını:

OLUR MU BÖYLE OLUR MU

DEVLET GENCİNİ VURUR MU

KAHROLASI DİKTATÖRLER

BU DÜNYA SİZE KALIR MI

Şeklinde değiştirip okuyarak Demokrat Parti iktidarını DİKTATÖRLÜĞE DÖNÜŞMÜŞ OLMAKLA SUÇLUYORLARDI. İnanır mısınız, bu marş, o yıllarda sadece üniversitelerde değil, lise düzeyindeki okullarda bile düzenlenen küçük çaplı eylemlerde (KAHROLASI DİKTATÖRLER) şeklinde yaygın bir şekilde okunmaktaydı.

TAŞLAMA

BATACAK GEMİYİ İLK

FARELER TERKEDERMİŞ

ALTINCI DUYULARI

VAR BUNU HİSSEDERMİŞ

FARELER TERKETMEYE

BAŞLMADI MI GEMİYİ

O GEMİ BATACAKTIR

SONU GELMİŞTİR BELLİ

FARELERDE ALTINCI

HİS OLDUKÇA KUVVETLİ

BİLİN BUNDAN ŞAŞKINA

ÇEVİRİR KEDİLERİ

FARELERE DİKKATİ

ÇEKMİŞLERDİR AKİLLER

BATACAK GEMİLERİ

HİSSEDER VE BİLİRLER

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER