Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

BATIRIRSA PATRON BATIRIR!..

Herhangi bir çırağın veya bir kalfanın bir işyerini veya işyerini batırdığını duyan ya da göreniniz muhtemelen olmamıştır ki zaten bunu göremezsiniz, çünkü batırırsa çırak ya da kalfa değil, usta ya da usta olduğunu düşünenler batırır.
Çıraklık hali masumdur, terbiyelidir, saygılıdır, efendidir ve ne iş verilirse verilsin mutlaka yapar.. Hiçbir şey yapmasa bile, çay söylemeye gönderirsiniz ve kap iki çay denildiği an keyifle koşar ve kendini bir işe yaramış olarak görür.
Patronunun gözüne girmeye çalışır ve en büyük arzusu işi öğrenmek ve işyerine faydalı olmak olur.. Ailesinin takdiri kazanır, komşu esnafın da aferin deyişiyle mutlu olur.. Hele ki ustası ufak tefek iş de yaptırmaya başlamışsa değmeyin keyfine.
Sonra kalfalık dönemi başlar ve biraz gözü açılmıştır.. İşi de iyice öğrenmiştir.. Patronu işyerini kendisine emanet eder.. Kasaya bile bakar. Patronu kaçamak yaparak veya esnaf kahvesinde bir tavla atmaya gittiğinde müşterilerden para almasına bile izin vermiştir.. İyice güvenilir olmuştur ve yine efendidir ve saygılıdır.. Komşu esnafın da takdirini ve güvenini kazanmıştır ve emin adımlarla ustalığa doğru ilerlemektedir.
Ustalık dönemi aslında en zor dönemdir.. İşyerinin tam olarak sahibi ve yöneticisi durumundadır.. Yardımcıları, çırak ve kalfaları vardır.. Büyük işler bağlar, direkt para kazanır, kimseye hesap vermeden harcayabilir.
Üstüne başına kıyafet, altına araba alır.. Kendine duyduğu güven her geçen gün artar.. İşleri kalfalara bırakıp kaçamaklar yapar.. Bu arada davranışları da değişir sanki.. Komşu esnaflarla ilişkileri bozulmaya başlar.. Kendisine aşırı güven duymaktadır ve yapılan eleştirileri normal karşılayamaz, söylenen her şeyi aleyhine kurulmuş bir kumpas olarak değerlendirir.
Birileri gidişatın iyi olmadığını söylemeye başladığında lafları ağızlarına tıkar ve bu işin kitabını yazdığını söyler.. Oysa ortada kitap falan yoktur,
gerekli gereksiz işini büyütmeye çalışır.. Bankalardan kredi kullanmaya başlar ve daha önce kendi kendine yeterken büyüdüğü hayallerine kapılarak hesapsız borçlanma yolunu seçer.. Faiz giderleri artar, işyerini döndüremez ve başka da borç bulamaz olur.
İşi bilenlerle fikir alışverişi yapma yerine, burnunun dikine gitmeye devam eder.. Çırak ve kalfaların ücretlerini ödeyemez hale gelir.. Buna rağmen lüks arabalara binmeye, etrafa caka satmaya devam eder.. Çünkü öyle bir hale gelmiştir ki ona göre itibardan tasarruf edilmez.. Her şeyi o bilir.. Her konuda bilgisi ve fikri vardır.
Çıraklar ve kalfalar utana sıkıla, usta bu gidişat iyi görünmüyor dediklerinde cevap hep aynıdır; Komşuların da durumu iyi değil.. Onların da sorunları var.. Hatta onlar bizi kıskanıyor diyerek gönül aldığını düşünür.
Durumumuz ne zaman düzelecek  gibi bir soru gelirse; şu ay bu ay diye tarih vermekten de kaçınmaz ve sıklıkla bana güvenin der.. Bu durumu yine ben düzeltebilirim diye hep üst perdeden konuşur.. Bazen de personelin şükürsüzlüğünden yakınır.. Bütün bunlara şükretmiyorsunuz diye geliyor başımıza bunlar demeye başlar.
Bu böyle ne kadar devam eder bilinmez ama bir işyerini batırırsa usta ya da patron batırır.. Çıraklık dönemini, ustalık dönemini kendisi bile arar olmuştur.. Ancak hesap kitap karışmış, borcu borçla öder olmuştur. Ödediği faiz ise anaparadan fazladır.. Geliştirdiği ekonomik söylemlerin hiçbir bilimselliği olmadığı için sorunlara çözüm getirdiği de görülmemiştir.
Peki bütün ustalar böyle midir diye soracak olursanız,  elbette değildir.. İşini büyüten, işyerini geliştiren, çalıştırdığı çırak ve kalfaların refahını artıran ustalar da vardır.. Onlar hep temkinli ve ihtiyatlıdır.. Onların battığı da görülmemiştir.

Evet, batırırsa usta batırır ki o halde ustaya dikkat!..

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER