REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAYANLAR İÇİN TAZİYE EVLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAYANLAR İÇİN TAZİYE EVLERİ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
10 views
03 Ekim 2017 - 13:16
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Günümüz insanı, eskilere göre çok daha az tahammül ve hoşgörü sahibi. Bununla beraber yardımlaşma duygularımızda eskiye oranla çok miktarda gerilemiş. Bundan dolayı geçmiş yıllarda imece usulü ile gerçekleştirdiğimiz bir çok şeyi günümüzde bireyselleştirdik veya daha dar kapsamlı olarak yapmaya başladık.

Bunların başında düğünler ve taziyeler geliyordu. Mahalledeki bir düğün neredeyse herkesin düğünüydü. Herkes bir katkı yapmak için çaba harcardı. Kimse müzikten gürültüden rahatsız olmazdı. Düğün sahiplerinin mutluluğu bütün mahalleli tarafından paylaşılırdı.

Taziyelerde aynı şekildeydi. Mahallede vefat eden herkes o mahalledeki herkesin yakınıydı. Taziye aynı zamanda onun taziyesiydi. Herkes cenazesinin defin işlemleri ile uğraşır. Yemekler yapıp taziye sahiplerine gönderir. Taziye sahiplerinin evi yetersiz ise komşular hemen bu iş  evlerini açarlardı.  Vefat eden kişinin ailesinin yaşadığı üzüntü paylaşılır ve hafifletilirdi.

Şimdi öyle mi? Bırakın evimizi açmayı ona yardım etmeyi komşumuzun düğününden bile rahatsız oluyoruz.Bir an önce sona ersin istiyoruz. Bu nedenle artık bütün düğünler salonlarda yapılmaya başlandı.

Taziyelerde artık evlerde ve camilerde yapılmıyor. Son yıllarda hemen her mahallede kurulan taziye evleri hem camileri o külfetten, hem cenaze sahiplerini dar evlerde misafir ağırlamaktan kurtardı.

Ancak yalnızca erkeklerin yararlanabildiği bu taziye evleri, taziyeler için yetersiz kalmaya başladı.Çünkü evler o kadar küçüldü ki yalnız bayanlara bile yetmez oldu. Birde küçülen bu evlerde yatak odasına çocuk odasına da genelde girilemediği için alan daha da daralıyor. Bu nedenle bayanlar içinde taziye evlerinin kurulması bir zorunluluk haline geldi.Taziyelerde bayanlar çok büyük zorluklar çekmeye başladılar.

Sanırım daha önceki bir yazımda da değinmiştim. Belediyemizin ve hayır severlerimizin bir an önce bu konuya el atmaları gerekiyor. Büyük mahallerden başlamak üzere bayanlar için taziye evlerinin oluşturulmasına başlanmalıdır.Bu konuda mevcut taziye evlerinden uygun olanların üstlerine bir kat daha çıkılabilir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.