Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Baykan/Derince Köyü Şehitleri Dualarla Anıldı

VALİ KIZILKAYA, “DERİNCE ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ. UNUTTURMAYACAĞIZ”

VALİ KIZILKAYA, “DERİNCE ŞEHİTLERİMİZİ

Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Derince Köyünde 21 Ekim 1993 tarihinde bebek katili bölücü terör örgütü PKK tarafından yapılan alçak saldırıda şehit olan 14‘ü çocuk, 8’ i kadın toplam 22 masum sivil vatandaşımız, düzenlen törende dualarla anıldı.

Derince Köy Şehitliği’nde düzenlenen törene, Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Dr. Kemal Kızılkaya, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, Baykan Kaymakamı Emin Bağlı, Veysel Karani Belde Belediye Başkanı Murat Akgün, Siirt Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyon Başkanı İsmail Şehitoğlu, ilçe kurum amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, Köy Muhtarları, şehit yakınları, Derince ve Günbuldu köy sakinleri ile çevre köylerden vatandaşlar katıldı.

Derince Köyü Şehitliğinde düzenlenen törende, İlçe Müftülüğünde görevli İmam Hatip Okan Sarsılmaz tarafından Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasının ardından, İlçe Müftü Vekili Rauf Vural tarafından aziz şehitlerimiz için dua edildi.

Terör örgütünün yaptığı bu katliamın tarihe kara bir leke olarak tescil edildiğini belirten Vali Kızılkaya, “Bebek katili Terör örgütü PKK mensupları 21 Ekim 1993 tarihinde Baykan ilçemize bağlı Derince köyünde düzenlediği hain saldırıda 14’ü çocuk, 8’i kadın ve henüz adı konmamış bebekler olmak üzere toplam 22 sivil masum vatandaşlarımız katledilmiştir. Bu katliamı gerçekleştiren terör örgütünü lanetliyorum. Aziz şehitlerimizi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.” dedi.

Vali Kızılkaya ve beraberindeki il protokolü, şehit mezarlarını ziyaret ederek, karanfil bıraktı.

Şehit yakınları ile yakından ilgilenen Vali Kızılkaya, kendilerine başsağlığı ve sabır diledi.

DERİNCE ŞEHİTLERİMİZ İÇİN ÜÇ DİLDE MEVLİD-İ ŞERİF OKUTULDU

21 Ekim 1993 yılında Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Derince Köyünde bölücü terör örgütü tarafından yapılan hain saldırıda şehit olan masum 22 sivil vatandaşımız ve tüm aziz şehitlerimiz için Türkçe, Kürtçe ve Arapça Mevlid-i Şerif okundu.

Baykan Merkez Cami’nde düzenlenen mevlit programına, Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Dr. Kemal Kızılkaya, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Emrullah Büyük, Baykan Kaymakamı Emin Bağlı, Veysel Karani Belde Belediye Başkanı Murat Akgün, siyasi parti ve STK temsilcileri, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Aziz şehitlerimiz için okunan mevlidin ardından ilçe Müftü Vekili Rauf Vural tarafından şehitlerimiz için dua edildi.

Mevlit programı çıkışında Baykan Kaymakamlığı tarafından vatandaşlara, Lokum ve Gül Suyu ikram edildi.

Vali Kızılkaya, cami çıkışında vatandaşlarla bir araya geldi.

Baykan ilçe merkezinde esnafları da ziyaret eden vali Kızılkaya kendileri ile sohbet etti, sorun ve taleplerini dinledi.