REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAYRAĞININ İPLİĞİ VE BOYASI BİLE İTHAL OLAN BİR TÜRKİYE!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAYRAĞININ İPLİĞİ VE BOYASI BİLE İTHAL OLAN BİR TÜRKİYE!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
59 views
01 Ekim 2018 - 13:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Milletine MUASIR MEDENİYETİ hedef olarak göstermiştir. Göstermekle de kalmamış, kendi döneminde bunu gerçekleştirmek için üstün bir gayret ve çaba sergilemiştir. Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda ülkede TOPLU İĞNE bile üretmek mümkün değildi. ATATÜRK’ÜN döneminde nice fabrikalar kuruldu, yurdun dört bir yanına tren rayları döşendi, hatta uçak bile yapıldı.

Evet, ATATÜRK, muasır medeniyete ulaşılması ve çağın şartlarına uygun duruma geçilmesi için gerçekten büyük hedefler koymuş ve bu hedeflerin ilk uygulayıcısı olmuştur. Ülkenin maddi ve manevi varlıklarının, fikir, sanat çalışmalarıyla ilgili niteliklerinin tümü olarak tarif edilen muasır medeniyette, maalesef ATATÜRK’TEN sonra tökezleme dönemi yaşanmıştır.

Muasır medeniyetten kasıt teknolojik, bilimsel, ekonomik ve sanatsal gelişmelerdir. ATATÜRK’ÜN açtığı yolda gidilseydi, teknoloji, sanat ve bilim alanında bugün Dünyanın en büyük devletlerinden biri olmamız gerekirdi. Ancak, bunun gerçekleşmediğini üzülerek görüyor ve yaşıyoruz. Bir ülke düşünün ki kendi bayrağının ipliğini ve boyasını bile ithal etmek mecburiyetinde bırakılmıştır. Bundan ötesini söylemeğe gerek var mı!

Türk Bayrağı Hindistan, Pakistan ve Çin’den ithal edilen ipliklerle dokunmakta, boyası bile ithal edilmektedir. Bunun böyle olduğu Şanlı Bayrağımızın üretim maliyetinin artmasından belli olmaktadır. Döviz fiyatları artınca, bayrağımızın maliyeti de arttı. Kumaşın metrekaresini 3,5 liraya ithal eden sektör şimdi 7,5 liraya almaya başladı. Terziler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mevlüt Turun, “Bugün gelinen noktada bu alınan ürünler dolar bazında olduğu için doların artmasıyla sıkıntılı bir döneme girdik” demekte.

Dolardaki yükselme Türk bayrağının imalatında ham madde olarak kullanılan iplik ve mürekkeplerin, Hindistan Pakistan ve Çin gibi ülkelerden ithal edilmesi nedeniyle ulusal değer olan bayrağın maliyetini yükseltti. Geçmiş yıllarda Söke ve  Çukurova’da iplik dokuma fabrikaları vardı. Bayrak için gerekli kumaşlar bu fabrikalardan elde ediliyordu. Ancak, o fabrikalar kapandı.

İplikleri Türkiye’de üretmenin maliyetinin ithal etmekten 3 kat fazla olduğu, zamanında kurun düşük olması nedeniyle üretici Türkiye’de kumaşı üretirken, iplikleri maliyetleri daha düşük olan Çin’den ve Hindistan’dan almayı tercih etmeye başladı. Çünkü iplikleri Türkiye’de üretmenin maliyeti yurt dışından alınanın 3 katıydı. Hal böyle olunca zaman içerisinde Türkiye’deki iplik fabrikaları daha çok ithal edip, daha az üretmeye başladı. Bugünlerdeki yüksek kur ipliği de vurdu. Çin’den ithal edilen iplik maliyetleri yükseldi. Bayrağın ham maddesi  olan polyester ve boyalar da pigment fabrikaları Türkiye’de olmadığı için yurt dışından geliyor.

Evet, hedefi MUASIR MEDENİYET olan bir Türkiye’nin, kendi bayrağının ipliğini ve boyasını bile ithal etmek durumuna düşürüldüğünü düşünmek çok acı verici bir durum değil mi…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.