REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAYRAM DENİNCE (2)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAYRAM DENİNCE (2)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
16 Ağustos 2018 - 12:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir  önceki yazımızda değişen bayram kavramını ve geçmiş yıllardaki bayram hazırlıklarını ele almaya başlamıştık. Bu gün de bu konuyu ele almaya devam ediyoruz.

Arefe günü bayram hazırlıklarının doruğa çıktığı gündü. Bütün hazırlıklar son bir kez gözden geçirilir. Kısme çıkarılacaksa ikindiye yakın bir vakitten itibaren maddi durumları elverişli olmayanlardan başlamak üzere akraba ve komşulara, birer ekmek bir parça helva ve bir mevsim meyvesinden oluşan kısme gönderilmeye başlanırdı.Çıkarılacak kısmenin bir bölümü de bir kenara ayrılır ve ailenin bayanları ikindi namazından sonra mezarlıklara gittiklerinde bunları beraberinde götürerek  oradaki yoksullara ve çocuklara dağıtılırdı.

Arefe günü ikindiden hemen sonra bayanlar mezarlıklara giderken, erkekler genellikle ya o gün gitmezler veya gidenlerde akşam ezanına yakın yani, bayanların mezarlıklardan ayrıldıkları  bir saatte gitmeyi tercih ederlerdi. Mezarlıklarda vefat etmiş yakınların kabirleri başında dualar okunurdu.

Bazı aileler özellikle genç yaşta vefat etmiş yakınları için o gece hayme okuturlardı. Tutulan iki hafızla birlikte ailenin erkekleri ve yakın akrabaları mezarlığa giderlerdi. Hafızlar burada bir hatmi şerif indirmeye başlarlardı. Bu okuma işlemi akşam ezanına yakın bir saate kadar burada devam eder ve mezarlığa gidenler burada bir süre durup yüksek sesle okunan Kuranı Kerimi dinleyerek bir Fatiha okurlardı. Hatim indirme işlemi daha sonra evde sürdürülürdü. Akraba ve komşular eve gelir ve bir sürü okunan hatmi şerifi dinlerlerdi. Gelenlere çay ve pasta ikram edilirdi. Belirli zaman dilimlerinde de yemekler konulurdu. Sabah namazının ardından tekrar mezarlığa gidilir ve hatmi şerifin duası burada yapılırdı.

Bu arada  bir önceki bayramdan bu yana bir bireyini kaybeden ailelerde bayramlaşma yapılmaz. Bu ailelerin kapıları bayram sabahından itibaren tamamen açık tutulur. Akraba komşu ve tanıdıkları mutlaka eve uğrar bir fatiha okurlardı.Bunlara  genellikle şeker ve benzeri şeyler ikram edilmez ancak sigara tutulurdu.

Diğer ailelerde bayram sabahı erkekler sabah ve bayram namazlarını eda etmek üzere camiye giderlerdi. Namazın ardından istisnasız hep birlikte tekrar mezarlıklara gidilir ve Kuranı Kerimler okunur dualar edilirdi.Yol boyunca karşılaşan insanlar birbirleriyle de bayramlaşmayı ihmal etmezlerdi.  Bayram sabahı bayanlar mezarlıklara gitmez, evlerinde bayram yemeğinin hazırlıklarını yürütürlerdi.

Bu arada nişanlı genç kızların evine, damat tarafının bayanları arefe gecesi giderek şarkı türkü söyler zılgıt çeker ve çeşitli hediyeler verirlerdi.Buna ıfaadat denirdi.

Bu konuya bir sonraki yazımızda devam edeceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.