REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAYRAM GİBİ, BAYRAMLAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAYRAM GİBİ, BAYRAMLAR!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
30 views
13 Haziran 2018 - 14:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yüce Allah nasip eder ve kavuşturursa, bu yılın Ramazan Bayramını 15 Haziran 2018 Cuma günü  idrak edeceğiz.

Ramazan Bayramı dinimize göre Hicri Kamer yılının dokuzuncu ayı olan Ramazan-ı Şerifin ardından onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç günü boyunca kutlanan dini bir bayramdır. Arapçadaki adı “ÎD EL-FITR.” olup, “FITR” kelimesi Arapçada kahvaltı etmek anlamına gelir ve Ramazanın bitimi ile birlikte yapılan ilk kahvaltıyı ifade eder. Bu bayramda çocuklara şeker verilmesi ve ziyaretçilere şeker ikram edilmesi gelenek haline geldiğinden ülkemizde bu bayrama “Şeker Bayramı!” denilse de, daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi bu tabir yanlıştır. “RAMAZAN BAYRAMI” olarak ifade edilmesi gerekir.

Arapçada (İDİL FITRİ=İFTAR BAYRAMI) olarak adlandırılan Ramazan Bayramı için “ŞEKER BAYRAMI” deyimini kullanmak elbette yanlıştır. Hatta söylemekle kalmayıp, böyle yazanların sayıları küçümsenmeyecek kadar çoktur.

Ramazan Bayramına (ŞEKER BAYRAMI) denilmesinin sebebi olarak, bayram günlerinde şeker ikram edilmesi gösterilmekte ise de, Bayram günleri sadece şeker değil çikolata, kadayıf, baklava, meşrubat ve sair ikramlar da olmaktadır. Bu düşünceyle çikolata ikram ediliyor diye, Çikolata Bayramı da demek mümkündür. Ya da kadayıf bayramı diyelim, olsun bitsin.

Ramazan Bayramına (ŞEKER BAYRAMI) demek, Bayramın kıymetini düşürmektir. Bu deyimi, alışkanlık sebebiyle kullananlar var amma, kasıtlı olarak kullananlar da yok değil.

Bilmeyerek kullanmanın manevi bir sorumluluğu olmazsa bile, kasıtlı olarak ve ısrarla RAMAZAN BAYRAMINI (ŞEKER BAYRAMI) olarak vurgulayanlar, manen de sorumludurlar.

Malezya ve Singapur’da Hari Raya Aidil Fitri, Endonezya da Idul Fitri veya Lebaran, Bangladeş’te ise Shemai Eid olarak da anılır. Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan ayı biterken, oruç da biter ve Ramazan Bayramının ilk günü olan Şevval ayının birinci gününde oruç tutulmaz. Ramazan bayramının birinci günü camilerde, mescitlerde bayram namazı kılınır, namazdan sonra hutbe okunur. Bayram namazını kılmak Hanefi mezhebine göre vacip, Şafii Mezhebine göre Sünnet-i müekkededir. Bayram namazından sonra verilen hutbeyi dinlemek de sünnettir. Bayram Namazının ardından bayram etkinlikleri başlar. Camilerdeki cemaat, önce kendi aralarında musafaha yaparak, birbirlerinin bayramlarını tebrik ederler.

Şehrimizde bayram namazından ve camideki bayramlaşmadan sonra yapılan en önemli etkinlik kabristanların ziyaret edilmesidir. Hemşerilerimiz, Bayramın birinci günü Bayram namazını müteakip gerçekleştirilen kabir ziyaretlerine öyle önem verirler ki, başka illerde yaşayıp da annesinin, babasının mezarı Şehrimizde olan birçok Siirtli sırf kabir ziyaretleri için Şehre gelirler. Kabir ziyaretlerinden sonra aile ve arkadaş ziyaretleri başlar. Bayram etkinliklerinin resmi mahiyette kutlanmaları da gelenekselleşmiş gibidir. Başta Valilik olmak üzere birçok kurum ve kuruluşlar, vatandaşlarla ve kendi personelleriyle bayramlaşmak için etkinlikler düzenlerler. Bayramların, özellikle çocuklar için eğlence günleri olduklarını unutmamak gerekir. Birçok yörelerde olduğu gibi, Şehrimizde de Bayram dolayısıyla özellikle çocuklar için eğlence alanları tesis edilir. Atlıkarıncalar, çarpışan otomobiller, salıncaklar kurulur. Bayram yerleri adeta panayırları andırır.

Bayram günleri boyunca Müslümanlar birbirlerinin bizzat ziyaret ederek bayramlaşırlar. Son yıllarda cep telefonlarıyla bayram mesajları göndermek en yaygın geleneklerden biri haline gelmiştir. Gerek ziyaretlerde gerekse haberleşme teknolojileri kullanarak Dünya çapında en yaygın kullanılan kutlama ifadesi “Îd mubarek”tir. Bu ifadenin Türkiye’de sıkça kullanılan Türkçe karşılığı “Bayramınız mübarek olsun” şeklindedir. Güneydoğu Asya’da is Selamat Hari Raya ve Selamat Idul Fitri yaygın kutlama cümlelerindendir.

Bu yılın Ramazan Bayramının Türkiye’miz için bir özelliği de, yaklaşan seçimlerdir. Bilindiği gibi 24 Haziran 2018 günü ülkemizde 2 seçim birden yapılacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçimi ile 27. Dönem milletvekilliği seçimleri bayram kutlamalarından sadece bir hafta sonra gerçekleşecektir. Bu açıdan bakıldığında, siyaset erbabının, Ramazan ayını istismar ettikleri gibi, Ramazan Bayramını da istismar edeceklerine hiç şüpheniz olmasın.

Biz yine de Bayram gibi bir Bayram geçirmeleri dileklerimizle cümle okuyucularımızın, hemşerilerimizin, halkı Müslüman Milletimizin ve tüm alem-i İslam’ın RAMAZAN BAYRAMLARINI tebrik ediyor, sürüp giden terör olaylarının son bulmasını yürekten dileyerek, cümle insanlığa dostluk, barış ve kardeşlik getirmesini Bayramımızın gerçek anlamda bir bayram gibi olmasını Cenab-ı ALLAH’TAN NİYAZ EDİYORUZ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.