REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAYRAM HAZIRLIKLARI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAYRAM HAZIRLIKLARI
6-Ayhan MERGEN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
3 views
09 Haziran 2018 - 14:08
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Her zaman belirttiğim gibi en fazla değişime uğrayan yanımız kültürümüz oldu. Geçmişte kültürel bir öğe  olarak uyguladığımız bir çok şeyi ya unuttuk ya da  önemsemez olduk.Hatta abir anlamda anlamını değiştirdik.

Örneğin yakında idrak edeceğimiz Ramazan bayramına bu gün atfettiğimiz anlam ile geçmişte atfettiğimiz anlam aynı mıdır? Geçmişte bayramlar; haftalar hatta aylar öncesinden sabırsızlıkla beklenirdi.  Eş dost akrabaların buluşup hasreti gidereceği, sohbet edeceği, günler olarak görülürken günümüzde birkaç  gün kimseyi görmeden kafamı dinleyeceğim günler olarak görülmeye başlandı.

Dilerseniz önemli olarak kabul ettiğimiz dönemlerde bayramlarımızı nasıl kutluyorduk, buna biraz değinelim. Bunun içinde bayram hazırlıklarından söz etmek gerekiyor.Aile içinde bayram hazırlıkları aylar öncesinden başlardı. Aile bütçesinden bir miktar para bayram harcamaları için ayrılmaya çalışılırdı.

Bayrama bir iki hafta kala hazırlıklar hızlanırdı.Evin erkeği başta olmak üzere  ailedeki bireylerin giysi ihtiyaçları gözden geçirilirdi.Aylardan beri ötelenen giysi ihtiyaçları bayram için temin edilirdi. Bu nedenle terziler neredeyse Ramazan ayı boyunca her gece sahura kadar açık kalır ve harıl harıl çalışarak gelen takım elbise ve pantolon siparişlerini hazırlamaya çalışırlardı. Bayanlar içinde aynı şey söz konusuydu. Hemen her mahallede bulunan bayan terzilerde gelen fistan siparişlerini yetiştirmeye çalışırlardı.

Ayakkabıcı imalatçılarında da aynı hummalı bir çalışma içerisine girerlerdi. Erkek ayakkabısı üreten bu kesime, bayram nedeniyle önemli ölçüde sipariş gelirdi. Hazır ayakkabı satılmadığı için o dönemlerde onlarca ayakkabı imalatçısı vardı. Ayakkabıcılardan önce yemeniciler bu işi üstleniyorlardı.

Giysi alımı konusunda özellikle çocuklar ihmal edilmezdi. Mümkün ölçüde ailedeki her çocuk için bir giysi alınmaya çalışılırdı. İhtiyacı olmasa bile bayram sevincini aşılamak için buna titizlik gösterilirdi.

Yine bayram yemeği için ihtiyaç duyulan,  gıdalar belirlenirdi. O dönemlerde pirinç bulgur mercimek, peynir, sucuk, kavurma ve saklanabilen daha birçok gıda maddesi yıllık alındığı için hepsi evde hazır bulunurdu. Bayram öncesinde ihtiyaç duyulan gıda maddeleri genellikle et ile bayram şekeri olurdu.

Bayram öncesinde bir de evlerde hummalı bir temizlik çalışması gerçekleştirildi. O dönemlerde koltuk takımı, kanepe gibi eşyalar olmadığı için yerlere serilen minderlerde oturulurdu. Oturan kişinin arkasına eskiden kullanılan yaklaşık bir metre uzunluğundaki yastıklar konulurdu. Evin her tarafı yıkanıp temizlenirken,  bu minder ve yastıkların da yüzleri ve bunlarda yıkanırdı. Tabiki kimil ve halılarda gözden geçirilir yıkanır veya varsa lekeleri silinirdi.

Bütün bu çalışmalar bittiğinde artık bayramın gelmesi beklenirdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.