Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

BAYRAM İKRAMİYESİ  NE KADAR OLACAK, NE ZAMAN ÖDENECEK!

Bilindiği gibi emeklilere her yıl dini bayramlarda (Ramazan ve Kurban) seyyanen ikramiye ödemesi yapılması 2018 yılında, muhalefet partilerinin bastırmalarıyla yürürlüğe girmişti. 2018 yılı için bütün emeklilere (SGK’dan aylık alan SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, ölüm aylığı alanlar, Şehit yakını ve gaziler, Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar, Geçici köy korucuları, Şeref aylığı alanlar, Şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri yaklaşık 15 milyon kişi) bayram ikramiyesi almaktadır.

2024 yılı KURBAN Bayramına sadece 10 gün kaldı. Ancak, emeklilerin bayram ikramiyesinin ne zaman verileceği henüz açıklanmadığı gibi, miktarının ne olacağı da açıklığa kavuşmuş değildir. Emekliler haklı olarak bayram ikramiyesinin yine seyyanen olmasını ve yaşanan enflasyon oranına göre arttırılmasını talep etmektedirler. Emeklilere ilk defa BİN TL olarak verilen bayram ikramiyesiyle 3 çeyrek altın alınabiliyordu. Bugün 1 çeyrek altın 4 bin TL’dir. Yani, emeklilerin mağdur olmamaları için verilecek Bayram ikramiyesinin asgari 12 bin TL olması gerekmekte.

İlki 2018 yılı Ramazan Bayramında  ödenmeye başlanan emekli bayram ikramiyelerinin her yıl dini bayramlar öncesi verilmesi de yasaya bağlanmış bulunulmakta. İkramiyelerin yıl içinde Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde verilmeleri öngörülmekte. Ödeme tarihleri SGK yani Çalışma Bakanlığı tarafından önceden duyurulacak. Bu yıl Kurban Bayramı ikramiyelerin ödenmesinin vakti gelmiştir. Emekliler, verilecek bayram ikramiyesinin ne kadar olacağını bilecekler ki, ne yapacaklarını buna göre hesaplasınlar. Bu arada anımsatalım, 1 kurbanlık koyunun fiyatı Diyanet Başkanlığının tespitiyle 12 Bin TL’dir. Yani, Kurban alabilmesi için emekliye verilecek bayram ikramiyesinin bile en az 12 Bin TL olması gerektiği ortadadır.

15 milyondan fazla emeklinin yararlandığı emekli bayram ikramiyesi geçen Ramazan Bayramında 3 bin TL olarak verildi. 2024 yılının Haziran ayında  idrak edilecek Kurban bayramı  ikramiyesinin ne kadar olacağı henüz belli olmadı.

Emekliler, verilecek bayram ikramiyesinin en az 1 kurbanlık koyun bedeli kadar olması gerektiğini  dillendiriyor ve bekliyorlar. (İtibardan tasarruf olmaz) vecizesini yumurtlayan yetkililere sesleniyoruz. İtibarın gerçek ölçüsü ülkenin emeklilerinin durumudur. Emeklisi yarı tok, yarı aç olan bir ülkenin itibarı yok demektir…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER