Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLMALI!

Memur emeklileriyle, SSK ve Bağ-Kur EMEKLİLERİNE 2018 yılında ödenmeğe başlanan RAMAZAN VE KURBAN BAYRAMI ikramiyeleri her bayram öncesi günlerde gündem olmağa devam ediyor. Dün, Bakanlar kurulu toplantısı vardı. Toplantıdan sonra bu yılın Kurban Bayramı ikramiyesinin ne kadar olacağının açıklanması beklenmekteydi. Emeklilerin beklentisi asgari 3 bin TL olması ama, söylentiler o ki, olsa- olsa 1100 TL’den 1200 TL’ye çıkarılacak.  Emekliler, bu konuda sosyal medyada kampanya açarak, yetkilileri uyarırken, özellikle emekli vatandaşları da kampanyaya destek olmağa davet etmektedirler.

Bilindiği gibi 2018 yılında, o da muhalefetin zorlamasıyla emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarının öncesinde 1000 TL, Bayram ikramiyesi verilmesi kararlaştırılmıştı. 2021 yılının Ramazan Bayramında yine açılan kampanyalar ve muhalefetin bastırması sonucu ikramiye miktarı sadece YÜZ LİRACIK arttırılmıştı. 2018 yılında 1000 TL olarak ödenmeğe başlanan BAYRAM İKRAMİYELERİNİN, yaşanan enflasyon nazara alındığında, satın alma gücü açısından bile olsa asgari 3 bin TL olması gerekeceği ortadadır. Hem, Ocak ayında yılın ilk yarısı için yapılan maaş zamlarının da, gerçekte yaşanan enflasyonun çok altında kaldığı düşünülürse, özellikle düşük maaş alan emeklileri rahatlatmak açısından bayram ikramiyesinin arttırılarak telafi edilmesi cihetine gidilmelidir.

2022 yılının daha ilk aylarında yaşanan enflasyona bir bakın. elektriğe, doğalgaza petrol ürünlerine, ete, yağa, zeytine, peynire, ekmeğe, tüm gıda ürünlerine, sebze ve meyve fiyatlarına gelen zamlara bir bakın. Bayram ikramiyesi 3 bin TL olsa bile emeklileri rahatlatacak mı! Ama, Kürtçe’de bir deyim vardır. (NEBU-NEBU FIRIKIK AF!) Bu deyimin anlamı, (HİÇ OLMAZSA, BİR YUDUM SU) demektir.

Evet, yetkililer ve etkililer da biliyorlar ki 2022 yılı Ocak ayında emeklilere yapılan zam artışı, gerçek enflasyon rakamlarının çok altında kalmıştır. Hele bir de taban emekli maaşı üzerinden aylık  maaşları 2500 TL olan onbinlerce emekli bulunduğu düşünülürse.

Ocak ayı itibarıyla emekli maaşlarına yapılan zammın, gerçek enflasyon rakamlarının çok altında kaldığını, yetkililerin ve etkililerin de bildikleri muhakkak. Bari, emeklilere verilen bayram ikramiyelerini 3 bin TL’ye yükseltilerek, yapılan haksızlığı nispeten de olsa hafifletin. Hem, şunun şurasında genel seçimlere ne kaldı. Zamanında yapılsa bile en geç 2023’ün Haziran ayında sandıklar önümüze gelecek, emeklilerin çektikleri sıkıntıları sandıklara yansıtacağından emin olabilirsiniz!

Temennimiz, sıkıntılarını bertaraf etmek açısından hiç de yeterli olmamakla birlikte  emeklilerin bayram ikramiyelerini asgari 3 bin TL’ye çıkarın, çıkarın da bu Kurban bayramında az da olsa bir soluklansınlar.

ANEKDOT

Türkiye Cumhuriyetinin banisi (kurucusu) Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN yaşlılar ve emekliler için vecize niteliğindeki bir söylemini aktarıyoruz. Ümit ederiz ki, yetkililer ve etkililer, bu vecizeden azıcık nasiplenirler:

“BİR MİLLETİN YAŞLI VATANDAŞLARINA VE EMEKLİLERİNE KARŞI TUTUMU, O MİLLETİN     YAŞAMA KUDRETİNİN EN ÖNEMLİ KISTASIDIR. MAZİDE MUKTEDİRKEN BÜTÜN KUVVETİYLE ÇALIŞMIŞ OLANLARA KARŞI, MİNNET HİSSİ DUYMAYAN BİR MİLLETİN, İSTİKBALE GÜVENLE BAKMAYA HAKKI YOKTUR.”

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER