REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAYRAM KUTLAMALARI (1)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAYRAM KUTLAMALARI (1)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
11 Haziran 2018 - 14:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir önceki yazımda geçmiş yıllarda yapılan bayram hazırlıklarına değinmiştik. Bugünde eski bayramları nasıl kutladığımızı anlatmaya çalışalım.

Bayram kutlamaları bir anlamda bayramdan bir gün önce yani arife günü ikindiden sonra başlardı denilebilir. Arife günü ikindi namazı kılındıktan sonra ağırlık olarak bayanlar olmak üzere yetişkinler mezarlıklara giderek, ölmüşlerinin mezarı başında Kuranı Kerim tilavet eder ve dua ederlerdi. Bir çok aile kısme olarak adlandırılan ekmek, mevsim meyvesi ve helvadan oluşan gıdaları getirip burada bekleyen yoksul vatandaşlara dağıtırlardı.

Bayram günü sabah namazı ile kalkılırdı. Erkekler sabah namazını eda etmek için camiye giderken ailenin bayanları da, bayram yemeğini hazırlamaya başlarlardı. Bayram namazının eda edilmesinin ardından istinasız tüm erkekler mezarlıklara gider ölmüşlerinin kabirlerinde dualar okurlardı.

Mezarlık dönüşü bayram yemeği de hazır olurdu. Bayram yemeği neredeyse standarttı. Etli pilav ve kaysı hoşafıydı. Bazı aileler bunlara ek olarak sulu yemek olarak bamya veya fasulye de pişirenler olurdu. Sayıca azda olsa bazı varlıklı aileler bu yemeklere ek olarak baklava veya sarı burma gibi tatlıları da yaparlardı.

Sofraya oturulmadan önce mutlaka pişirilen yemeklerden yeteri kadar bir bölümü kaplara doldurularak, mahallede ki yoksul bir aileye “ Ğedetıl id” bayram yemeği olarak gönderildi. Bu işlem çocuklar tarafından gerçekleştirilirdi. Çocukların olmadığı evler yetişkin erkeklerden biri bu görevi üstlenir ya da komşu çocuklarından birine bu görev verilirdi. Yani  bu yemek mutlaka gönderilirdi. Yemeği getiren kişi döndükten sonra hep birlikte sofraya oturulurdu. Yemekler günümüzde olduğu gibi herkese ayrı tabakta değil de, büyük tabaklardan toplu olarak ve yer sofrasında yenilirdi. Yemeğe oturma saati sabah 08 civarında olurdu. Hatta daha da erken saatte sofraya  oturanlarda oluyordu.

Bayram yemeği yenildikten sonra, başta evin annesi olmak üzere herkes  sıra ailenin büyüğünün elini öper ve bayramını kutlardı. Çoğu ailelerde bayanlar eşlerinin ellerini öperlerdi. Ailenin büyükleri çocuklara Arapça “İdeneye” olarak adlandırılan bayram harçlıklarını verirlerdi. O dönemlerde çocuklara hediye verme alışkanlığı yoktu.

Bu arada çocuklarda kendilerine alınan yeni elbiseleri giyer, sevinirlerdi.

Bu konuya yarında devam edeceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.