REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAYRAM KUTLAMALARI (2)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAYRAM KUTLAMALARI (2)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
66 views
12 Haziran 2018 - 13:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son iki yazımızda, geçmişteki bayram hazırlıklarını ve bayramı nasıl kutladığımızı ele almaya başlamıştık. Bugün, bu konuya devam ediyoruz. Bayram yemeği yenilip, büyüklerin elleri öpülüp, elbiseler giyildikten sonra, bayram kutlamaları hazırlıkları başlardı. Bayram kutlamalarına yalnızca evin yetişkin erkekleri katılırdı. Ailenin nişanlı genç kızı veya yeni gelin varsa kutlamalarda öncelik onlarındı. Aileler öncelikle nişanlı erkek çocuklarının nişanlısına  gider ve ona bayramlık olarak bir takı, para ve çeşitli hediyeler verirlerdi. Yine aileler yeni evlendikleri kızları varsa ilk olarak onun evine gider ve hediyelerini vererek kendisinin ve ailesinin bayramını kutlarlardı.

Nişanlılarla yeni evli gelinlerin bayram kutlamalarına aile bireylerinin yanı sıra yakın akraba ve hatta samimi olan komşularda katılıyor. Bunlarda yakınlık ve maddi durumlarına göre nişanlı genç kıza veya yeni evli geline bayramlık verirlerdi. Bu kutlamalara giden kişi sayısı bazen 20-25 kişiyi bulurdu ve adeta bir mini nişan gibi olurdu.

Bu arada “ifadaat”tan da bahsetmek gerekiyor. Nişanlı olan genç kızların evine, erkek tarafının bayanları arife gecesi bir ziyaret  gerçekleştirirlerdi. İfadata genelde genç yaşta bayanlar giderdi. Bu ziyarette şarkılar, türküler söylenir, sohbet edilir ve çeşitli ikramlar yenilirdi. Bu arada erkek tarafının bayanları beraberlerinde bir ya da iki tepsi baklava ile nişanlı genç kıza takım elbise ve takı gibi çeşitli hediyeler getirirlerdi.

Nişanlı veya yeni evli kimsenin bulunmadığı ailelerde ise evin erkekleri yakın akrabaların arasından en yaşlı olan veya evi en yakın olandan başlamak üzere kutlamalara gitmeye başlarlardı. Bu kutlamalara  genellikle toplu olarak gidilmezdi. En fazla, baba ve durumu uygun olan çocuklar, ya da kardeşler bir arada giderlerdi. Bayramlaşmaya bayanlar gitmezdi. Erkekler bayram süresince ortalama 25-30 akraba ve dost evine bayram ziyareti gerçekleştirirlerdi.

Gidilen her evde çocuklara mutlaka bayram harçlığı verilirdi. Aileler, genellikle çocuklarına verilen  bu bayram harçlığını biraz arttırarak, ya da azaltarak veren ailenin çocuklarına geri verirdi. Aynı miktarda harçlık vermek bir tuhaf görülürdü.

Bayramlarda misafirlere şeker ve Türk kahvesi ikram edilirdi. Yine o yıllarda sigaranın zararları günümüzde olduğu gibi tüm detayları ile bilinmediği için sigara da tutulurdu. Son yıllarda bayramlarda tatlı ve gazlı içecekler ya da mevsim meyveleri de ikram edilmeye başlandı.

Tabii ki, bu arada çocukların bayramlarını unutmamak gerekiyor. Çocuklar belirli bir miktar harçlık topladıktan sonra, harçlıkları toplamak üzere aralarından birini nöbetçi bırakır ve bayram yerini tutarlardı.  Tillo yolu üzerinde Şeyh Türki tepesinin eteklerindeki bu alanda akşama kadar oyun oynar salıncaklarda sallanır, ilkel dönme dolaplara binerlerdi. Aldıkları bayram harçlığının bir bölümünü buna harcarken diğer bölümünü de yine orada bulunan seyyar satıcılardan bisküvi, pamuk şekeri, şemşeker satın alırlardı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.