REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAYRAM KUTLAMALARI (3)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAYRAM KUTLAMALARI (3)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
12 views
13 Haziran 2018 - 14:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yakın döneme kadar olan süreçte bayramların nasıl kutlandığını bugünkü yazımızda anlatmaya devam ediyoruz.

Bir de bayram yerlerinin olmazsa olmazları vardı, “faytonlar.” Çocuklar faytonlara veya at arabalarına ücretleri mukabili bindirilerek eski cezaevine kadar bir tur attırılırdı. Faytonların ortadan kalktığı dönemlerde bunların yerini bir müddet at arabaları aldı. Günümüzde ise bu alanda bir lisemiz ve bir çocuk parkı hizmet veriyor.

Bayram kutlamaları ve bayramın nasıl idrak edildiğini anlatırken hayme ve taziyelerden söz etmemek yanlış olur. Bir aile bireyini kaybeden aileler, genellikle ilk bayram gecesinde onun ruhuna ithaf edilmek üzere Kuran’ı Kerim okuttururlardı. Hayme denilen bu işlem ikindi namazının ardından başlardı. Aile tarafından tutulan iki hoca, aile bireyleri ile birlikte ikindi namazını bir camide kıldıktan sonra mezarlığa geçerlerdi. Burada vefat edenin mezarı başında Kuran’ı Kerim tilavetine başlanırdı. Mezarlığı ziyaret eden diğer dost ve akrabalarda Kuran’ı Kerim okunan mezarın başına gelir bir süre okunan Kuran’ı Kerimi dinlerler ve bir fatiha da kendileri okuduktan sonra ayrılırlardı ve bu işlem hava kararmaya başlayıncaya kadar devam ederdi.

Daha sonra hep birlikte ailenin evine geçilir, Kuran’ı Kerim okuma işlemi sabah namazına kadar sürdürülürdü. Gece boyunca yine akraba ve dostlar aileyi yalnız bırakmaz, eve gelerek okunan Kuran’ı Kerimi dinlerlerdi. Hocalarla birlikte gelen misafirlere sürekli çay, pasta ve belirli aralıklarla yemek ikram edilirdi. Çoğu aileler haymeyi bireyin vefatından sonraki ilk bayramda gerçekleştirirken, bazıları uzun süre bunu her yıl bayramlarda sürdürürlerdi. Özellikle varlıklı aileler, genç yaşta vefat eden yakınları  için 15-20 yıl boyunca haymeyi sürdürürlerdi.

Bir de bayram taziyeleri vardı. İki bayram arasında bir yakınını kaybeden aileler vefatı takip eden ilk bayramda bayram yapmaz, bayramlaşmaya da  gitmezlerdi. Bunlar bayram süresince gelen vatandaşların taziyelerini kabul ederlerdi. Taziye evinde bayram süresince evin kapısı açık tutulur, bazı aileler evin önünde gençlerden birini bırakırlardı. Akrabalar, dostlar hatta yoldan geçenler bile taziye evine gelerek bir fatiha okurlardı. Taziyeye gelen misafirlere birşey ikram edilmez, yalnızca sigara tutulurdu.

Eski bayramlarımız böyleydi. Şimdilerde kutladığımız bayramlar öyle mi? coşku yok, heyecan yok, sohbet, özlem giderme, samimiyet ve sevgi yok. Sanki bayram değil, bulunduğumuz kentlerden kaçış günleri…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.