Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

BAYRAM NAMAZI

RAMAZAN KÖŞESİ-25-

HAZIRLAYAN: MUHAMMED CÜNEYT ARITÜRK

Ramazan ve Kurban Bayramlarının özelliklerinden biri de her iki bayramın birinci günlerinin sabahında kılınan BAYRAM NAMAZLARIDIR. Bayram namazları Hanefi mezhebine göre VACİP, Şafii mezhebine göre SÜNNET-İ MÜEKKEDE’DİR. Müslümanların birlik ve beraberlik içinde camilere giderek bayram namazını kılmaları, namazdan sonra okunan hutbeleri dinlemeleri de sünnettir. Bayram namazlarının saatiyle ilgili açıklamalar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından illere göre duyurulmaktadır. Bu yıl Siirt için Ramazan Bayramının kılınış saati 05:47 olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

Bilenler, zaten biliyor, bilmeyenler için Bayram namazının kaç rekat olduğu ve nasıl kılındığı hakkında açıklamalarda bulunalım istedik.   2022 yılının Ramazan Bayramının birinci günü 2 Mayıs Pazartesi gününe denk gelmektedir. Dolayısıyla Bayram namazı da 2 Mayıs Pazartesi günü kılınacaktır. Bayram namazları 2 rekat olarak kılınır. Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa onun için niyet edilir. Ramazan Bayramı namazı için (NİYET ETTİM 2 REKAT RAMAZAN BAYRAMININ SÜNNETİNİ MUKTEDİEN KILMAYA) demek KÂFİDİR.

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır, Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce “Sübhaneke duası”nı okur, sonra fasılalar halinde; Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

  1. rekatta İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile birlikte “Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin ardından oturulur, “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunur, önce sağ tarafa, sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirler “Allāhüekber Allāhüekber lâ ilâhe illallāhü vallāhü ekber Allāhüekber ve lillâhi’l-hamd” şeklindedir.

Tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Hutbeyi dinlemek de, Bayram Namazı gibi sünnettir. Hutbeden sonra imam mimbere geçer. Cemaat yine teşrik tekbirleri arasında musafahaya başlarlar.

Bayram namazının edasından sonra KABRİSTANLARI ZİYARET ETMEK DE GELENEKLERİMİZ ARASINDA YER ALMAKTADIR.

RAMAZAN İLE İLGİLİ SOHBETLERİMİZE SON VERİRKEN, BAŞTA OKUYUCULARIMIZ OLMAK ÜZERE, SİİRTLİ HEMŞEHRİLERİMİZİN, MÜSLÜMAN MİLLETİMİZİN VE TÜM İSLAM ÂLEMİNİN RAMAZAN BAYRAMLARINI PEŞİNEN TEBRİK EDİYOR, TÜM İNSANLIĞA BARIŞ, KARDEŞLİK, BOLLUK VE BEREKET VESİLESİ OLMASINI CENAB-I ALLAH’TAN NİYAZ DİYORUM.

RAMAZAN MANİSİ

SON TERAVİH, SON SAHUR

RABBİN HUZURUNDA DUR

BAYRAMINA ULAŞTIK

AFFET ETTİKSE KUSUR

 

HADİS-İ ŞERİF MEALİ ÂLİSİ: (RAHMET KAPILARI DÖRT GECE AÇILIR. O GECELERDE YAPILAN DUA, TEVBE REDDOLMAZ. RAMAZAN BAYRAMININ VE KURBAN BAYRAMININ BİRİNCİ GECELERİ, BERAT GECESİ VE AREFE GECESİ.) [İSFEHANİ]

BUGÜN İÇİN İFTAR SAATİ: 19:08

BUGÜN İÇİN İMSAK SAATİ: 03:39

BAYRAM  NAMAZI   SAATİ: 05:47

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER