REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAYRAM TATİLİNİN ARTI VE EKSİLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAYRAM TATİLİNİN ARTI VE EKSİLERİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
13 views
06 Eylül 2017 - 11:19
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kurban Bayramı tatilinin verilen işaret doğrultusunda 10 gün olarak saptanması, geçen yıl büyük zarar görmekten yakınan turizm işletmecilerini bir nebze olsa da rahatlattı. Tabii ki, ülkemiz ekonomisi açısından başka ülkelerden gelecek turistler önemliydi ve bu yıl da başka ülkelerden gelen turist sayısı, beklenilen hedefin çok altında kaldı ama turizmcilerimiz sevindirildiler.

Tatilin 10 gün olarak belirlenmesi, resmi kurum ve kuruluşlardaki bazı israfların önüne geçmiş oldu. Kurumlarımızın çoğuna yakını, üstlendikleri hizmetleri ihalelerle veya teklif almak suretiyle başkalarına yaptırdıklarından; kuruma ait arabayı kullanma, elektrik tüketme ve benzer israfların yol açtığı savurganlıklardan azcık da olsa kurtulmuş oldular. Yani, kurum ve kuruluşlarımız da 10 günlük tatilden ekonomimiz adına kazançlı çıktılar.

Bayram tatilinin en önemli eksisi, geçmiş bayram tatillerinde olduğu gibi, yaşanan elim trafik kazaları oldu. 100’ün üzerinde vatandaşımız yaşamını yitirdi, yüzlercesi yaralandı, çok sayıda araç hurdaya çıktı. Toplu taşımacılık alanında sınıfta kaldığımızdan, kazaları asgari düzeyde tutma arzusu alınan önlemlerle gerçekleştirilemiyor. Trafik kurallarına riayetsizlik, yanı sıra dikkatsizlik, ocakları söndürmeye devam ediyor ve ulaşımın büyük bölümü demiryollarında sağlanacak konuma taşınmaz ise, elim kazalar maalesef devam edecektir. Bu beklentinin kısa zamanda gerçekleştirilemeyeceğini bilmek ise, üzüyor.

Bayram tatilinin bir diğer önemli eksisi, kullanılan petrol ürünleridir. Ülkemiz, petrol ürünleri ihtiyacının büyük bölümünü başka ülkelerden ithal ederek karşılıyor. Sağlıklı bir istatistik yapıldığı taktirde 10 günlük tatil süreci boyunca sarf edilmiş olan petrol ürünlerinin miktarına yönelik açıklama, sanırım hayret uyandıracaktır. Bayram tatilleri dışında da bu önemli ihtiyaç kaleminin fütursuzca kullanılıyor olması, bireyler olarak ülkemiz ekonomisini önemsemediğimizin düşündüren göstergesidir. Otomobil üreticisi bazı ülkelerde otomobil yerine bisiklet kullanılması, petrolün başka ülkelerden ithal  edilmesi nedeniyledir ve bizlerde böyle bir bilincin ne zaman pekişeceği noktasında sağlıklı bir tahmin yapmak imkansızdır. Çünkü bu önemli konuda kamuoyumuza örnek olması gerekenler, petrol ithal eden bir ülke olduğumuz gerçeğine aldırmıyorlar!.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.