REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAYRAMLAR, BİRLİK VE BERABERLİĞİ PEKİŞTİRİR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAYRAMLAR, BİRLİK VE BERABERLİĞİ PEKİŞTİRİR
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
32 views
29 Temmuz 2020 - 11:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bayramlar; birlik ve beraberliğin pekişmesi, güçlü bir toplumsal yapı oluşması fonksiyonu taşıyan önemli günlerdir ve ülkemiz, kutlamakta olduğu milli bayramların yanı sıra Müslüman ülkelerden biri olarak da iki dini bayrama sahiptir. Cuma günü dini bayramlarımızdan Kurban Bayramı ile kucaklaşmış olacağız ve dünkü yazımda da belirttiğim gibi aylardır ülkemizi de esir alan COVİD-19 salgını yüzünden sağlık bilim kurulu üyelerinin tavsiyeleri doğrultusunda mümkün mertebe telefonla bayramlaşmayı hedefleyeceğiz.

Milli bayramlarımızla dini bayramlarımızın taşıdıkları önemli anlamlar vardır ve birlikle beraberliği pekiştiren fonksiyona sahip olmaları, taşıdıkları anlamları çok daha değerli kılmaktadır. Dini bayramlar, özellikle küskünlüklere son verilmesini öngörmektedir ve bu öngörüye evvel emirde riayet etmesi gerekenler, ülkemiz yönetiminde söz sahibi olanlardır. Çünkü güçlü kılınması gereken birlik ve beraberlik konusunda ülkeyi yönetenler topluma örnek olmakla yükümlüdürler ve bu yükümlülükten kaçmak; topluma zarar verir, kutuplaştırır.

Bayramlarımızı, çocuklarımıza anlamlarına uygun biçimde yaşatmak gerektiği gerçeğine baktığımda; kavuşmayı umduğumuz Kurban Bayramımıza gölge düşüren tek olumsuzluğun sadece coronavirüs salgını olmadığını gözlemlemenin burukluğunu yaşıyorum. Ülkemizde bayramların sevincine gölge düşüren çok sayıda  olumsuzluklar vardır ve günümüzde birçok vatandaşımızın, çocuklarına bayramları  anlamlarına uygun biçimde yaşatamıyor olmalarından birinci derecede sorumluluk taşıyanların; söylem ve davranışlarıyla birlik, beraberlik konusunda topluma örnek olması gerekenler olduğuna hükmediyorum. Milyonlarca işsiz ve milyonlarca dar gelirli vatandaşlarımızın bayramda çocuklarını bir şekilde sevindirme gücünden uzaklaşmış olmaları, bu görüşümü teyit etmektedir. Seçim meydanlarında refah konusunda vaat edilenler yerine getirilseydi bazı yurttaşlarımız; “Bayram gelmiş neyime…”diye yakınmayacaklardı.

Bir an önce halkımızın satın alma gücünü iyileştirecek formüller üretilmezse, bayram sevincine tamamen gölge düşmüş olacaktır diyerek dikkatleri çekiyor, Kurban Bayramının İslam ülkelerine hayırlara vesile olması dileğiyle tüm kadirbilir hemşerilerimle değerli okurlarımın bayramını kutluyor, bir an önce salgından kurtulup refah ve huzuru kucaklamalarını temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.