REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BAZI ŞEYLERİ DUYMAK,HAYAL ETMEK  BİLE İNSANI MUTLU EDİYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BAZI ŞEYLERİ DUYMAK,HAYAL ETMEK  BİLE İNSANI MUTLU EDİYOR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
10 Nisan 2018 - 13:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bazı şeyleri duymak bile insanı mutlu ediyor. Hani şair hayali cihana değer diyor ya. İşte öyle bir şey. Bırakın gerçekleşmesini… Gerçekleştiğinde de herhalde insan mutluluktan havalara uçar.

Neden bahsettiğim anlaşılıyor. Önce Tıp Fakültesi müjdesi ve ardından ülkemizin en önemli stratejik yatırımları arasına alınan izabe bakır ve elektroliz tesisleri. Her ikisi de birbirinden güzel her ikisi de birbirinden muhteşem. Yıllarca doktor olmayışından dolayı en ufak bir rahatsızlıkta bile il dışına gitmek zorunda kalmış insanlara verilecek en büyük hizmet bir tıp fakültesi değil mi? Çok değil bir on yıl önce birilerine ilimizde bir tıp fakültesi kurulacak deseydik, TRT’de yayınlanan 80’ler dizisi de gelecekteki gelişmeleri ön gören bir karakter gibi karşılanmayacak mıydık? Çoğu kişi bizimle alay edip, hayalperestlikle itham etmeyecek miydi?

Yine aynı şekilde, 1970’li yıllardan 2003’lü yıllara kadar atıl durumda tutulmuş bir bakır ocağının önce işletilmeye açılacağını  ve  yüzlerce işçiye istihdam sağlayacağı ekonomiye katkıda bulunacağı söylenseydi, çoğumuz yine şüphe ile bakardık. Bu 2003 yılında gerçekleşti. Ancak yeterli mi ? Değil. Çünkü buradan çıkartılan bakır ham maddesi tabiri caizse üstündeki toz topraktan arındırılarak yani çok az bir miktar işlenerek Çin’e ihraç ediliyordu. Bir yandan yarı mamul olarak Çin’e ihraç ediyorduk, öte yandan yine Çin’den çok daha yüksek fiyatlarla bakır madeni olarak satın alıyorduk. Şimdi bu duruma son veriliyor. Artık ucuza, satıp yüksek fiyattan almayacağız. Artık ilimizde ülke genelinin üç katı yoğun bir işsizlik yaşanırken, biz Çin’deki işsizlere istihdam sağlamayacağız.Yani daha önce söylenseydi hayallerimizi zorlayacak, olabilir mi diye büyük bir kuşkuyla yaklaşım göstereceğimiz bir konu. Ama oda Allah’ın izni ile gerçekleşiyor.

Pazartesi günü külliyede düzenlenen ve bütün televizyon, gazete, radyo ile internet sitelerinden duyurulan 19 yatırım arasında ilimizden bir yatırımın olması elbette sevindiricidir. Hayali bile güzel bir şeydir.

Şimdi sabırsızlıkla bu iki yatırımın gerçekleşmesini bekliyoruz. Tıp Fakültesi YÖK genel kurulunca kabul edilmiş ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmış durumda. Gerçekleşmemesi için hiçbir neden yok. İzabe ve Bakır Elektroliz Tesisi ise devletin stratejik yatırım programına girmiş bir konu. Bununda gerçeklememesi neredeyse artık  mümkün değil.

Her iki güzel müjdenin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere bir kez daha sonsuz teşekkürler.Başta her ikisinin hamisi ve mimarı Milletvekilimiz Prof. Dr. Yasin Aktay ve ekibi,Üniversite Rektörümüz Prof. Dr. Murat Erman ve diğer yöneticilerle,  tesisi kuracak olan genç hemşerimiz Fikret Baydarman’a hem teşekkür ediyor ve hem de kutluyorum.

Evet, bazı şeyleri duymak ve hayal etmek bile güzel. Biz bu güzelliği yaşıyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.