REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BEĞENDİK KÖPRÜSÜ  VE  ÖĞRENCİ YURDU DERS OLSUN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BEĞENDİK KÖPRÜSÜ  VE  ÖĞRENCİ YURDU DERS OLSUN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
19 views
10 Mart 2018 - 13:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İlimizde devlet yatırımları konusunda özellikle nicelikten çok nitelik konusunda sorunlar yaşandığını yıllardan beri  hepimiz hemen her yerde, her fırsatta  dile getiriyoruz. Yani devlet birçok alanda ilimize ve bölgemize gereken yatırımları gerçekleştiriyor. Hatta çoğu zaman hak ettiğimizden  daha da fazlasını yapıyor. Ancak, bu yatırımların kalitesi konusunda hep tartışıla gelen bir konu olmuştur.

Türkiye’nin en büyük viyadük konsola sahip olacak olan ve Beğendik beldemizi Pervari ilçemize bağlayacak olan Beğendik köprüsünün daha tamamlanma aşamasında iken yıkılması kamu yatırımlarındaki bu nitelik konusunu tekrar gündeme getirdi.

Köprünün neden yıkıldığını teknik elemanlar yaptıkları incelemelerde belirlemişlerdir. O nedenle şu veya bu sebeple yıkılmıştır diyerek kimseyi suçlamak istemiyorum. Ama bilinen bir gerçek var; o da bu köprünün bir hata ya da yanlış bir hesaplama sonucu yıkıldığıdır. Tekniğe uygun bir proje hazırlanmış ve inşaatta bu projeye gereken kalitedeki malzemeler kullanılarak yapılmış olsaydı, bu köprü yıkılmazdı. Beğendik’li hemşerilerimiz bin bir tehlikeyi göze alarak, o virajlı yoldan gitmekten kurtulmuş olacaklardı. Ama olmadı.. Beğendik’li hemşerilerimiz, bu arzularını en azından bir iki yıl ertelemek zorunda kaldılar. Bir bölümü kendiliğinden çöken köprünün tamamı patlayıcılarla yerle bir edildi. Beğendik’liler artık yeniden köprünün inşaatını bekleyecekler.

Geçen yılda Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından üniversitenin Kezer Kampusunda yaptırılan modern öğrenci yurdunun bir bölümü hizmete girdiği ilk aylardan itibaren çöktü ve hemen boşaltıldı. Nedeni ne olursa olsun, ister inşaattaki hata, isterse jeolojik etütlerin yanlışlığı isterse de  mühendislik yani proje hatası olsun, burada da tıpkı köprü de olduğu gibi mutlaka bir insan hatası vardır.

Öğrenciler özel yurtlara ve evlere yerleştiler, Beğendik’liler bekleyeceklerde, bizim bundan çıkarmamız gereken derslerde var sanırım. Artık kamuya yatırımlar da denetimlere gereken önem verilmelidir. İnşaatların her aşamasında, satın almaların her devresinde   gereken titizlik gösterilmeli. Çünkü ufak bir ihmal, köprü örneğinde olduğu gibi hem maddi ve hem de manevi açıdan büyük zararlara yol açabiliyor.

Aldığım bir bilgiye göre yıkılan köprü için şimdiye kadar, eski parayla 40 trilyon civarında bir para harcanmış. Bu para; ister hazırlanan teknik rapor doğrultusunda devlet bütçesinden veya isterse yüklenici firma tarafından ödenmiş olsun hiç fark etmez, o para ülkemiz ekonomisinden kopan bir paradır. Heba oldu gitti.

Bu nedenle kamu yatırımlarında niteliğe, lütfen daha fazla önem verelim. Bu memleketin yatırımlara, hem de en kaliteli yatırımlara şiddetle ihtiyacı var. Milletin parasını harcamada en ufak bir ihmal veya kasıtlı bir davranış içine girmeyelim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.