Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Beklemekten Fıtık Oldular! Emeklilere ve Memurlara 1 Temmuz’da  Yapılması Gereken Zam  Hâlâ Netleşmedi!

Emeklilere ve memurlara 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla yapılması gereken zam oranı hâlâ netleşmedi. Bekleyiş içinde olan emekliler ve memurlar adeta FITIK OLDULAR.

Emeklilere ve memurlara 1

Zam oranının açıklanmasının gecikmesi ekonomiyi altüst etmiş olan yetkililerin yaşanan ekonomik sıkıntılara yönelik eleştirilerle ilgili tereddütlerinden kaynaklanmaktadır. Özellikle, yıllardan beri emeklilerin feryatlarına kulak tıkayanlar, verecekleri zam oranını belirlerken, batık olan hazine-i maliyenin durumunu da göz önünde bulunduruyorlar.

Bağ-Kur ve SSK emeklilerine  yüzde 24, memur emeklilerine yüzde 19 oranında zam vermeyi planlayan yetkililer, kendilerinin de yakından bildikleri, ancak gerçeğini açıklamaktan çekindikleri enflasyon oranlarını düşünerek, zamların açıklanması konusunda tereddüt etmektedirler. Bu arada, konuşulan zam oranlarının gerçekleştirilmesi durumunda, kök maaş durumu sebebiyle 2 milyona yakın emeklinin SIFIR ZAM alacakları belirtilmektedir.

16 milyona yakın emekli içinde 10 bin TL alanların sayısı  3 milyon 800 bin. Bunların bir kısmı kök maaşı 10 bin liranın altında olduğu halde seyyanen yapılan artış nedeniyle 10 bin lira alabiliyorlar. Ama hesaplama aldıkları kök maaşa göre yapılacağı için, yüzde 24.73’lük enflasyon artışı ile birlikte 10 bin lira alanların sayısı 1 milyon 800 bine düşecek. Yani 1 milyon 800 bin kişi 10 bin liranın altında maaş alacak. Bu demektir ki, zamdan yararlanamayacaklar.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bu konuda 3 formül üzerinde  çalışma yaptığı belirtilmekte. Buna göre en düşük emekli maaşının

1- 11 bin 500 TL’ye,

2-12 bin TL’ye,

3-12 bin 500 TL’ye yükseltilmesi

Formülleri öne çıkmakta.

Beklemekten fıtık olan emekliler ve memurlar, yapılacak zam miktarının bir an önce açıklanmasını istemektedirler.