REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BELEDİYENİN ÖLÜLERLE İLGİLİ TAKDİR TOPLAYAN UYGULAMASI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BELEDİYENİN ÖLÜLERLE İLGİLİ TAKDİR TOPLAYAN UYGULAMASI
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
3 views
24 Kasım 2017 - 13:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Belediyesinin ölülerle ilgili uygulamaları takdir toplamaktadır. Ebediyete göçen kişiler için mezar kazımak, defin işlerini organize etmek, taziye evlerine su, çay, şeker göndererek maddi yüklerini hafifletmek gerçekten olumlu ve takdir toplayan hizmetlerdir. Bir ara (artık ölmekten korkmaya lüzum kalmadı. Çünkü parasızlıktan cenazemiz yerde kalmayacak. Ölürsek, Belediye kaldıracak) şeklinde esprili bir dille duyulan memnuniyeti ifade etmiştik.

Ancak, bu konuda tenkitte bulunan hemşerilerimiz de yok değil. Bu hemşerilerimize göre, Belediyenin bu gibi hizmetleri sadece fakir aileler için uygulaması gerekiyormuş! Zengin aileler için böyle uygulamalar yapılmamalıymış.

Bu konuda tenkitlerde bulunan hemşerilerimize hatırlatmakta yarar görüyoruz. Aslında, bu hizmetler sadece fakirlere yönelik olarak yapılırsa, büyük hata olurdu. Öncelikle, gerçekte kimin fakir, kimin zengin olduğunu bilemezsiniz. Zengin zannettiğimiz kişiler arasında öyleleri var ki, onurlu oldukları için fakirliklerini kamufle ediyorlar. Öyle fakir zannettiğimiz kimseler de vardır ki, gerçekte duygu istismarı yapmak için kendilerini fakir gösteriyorlar. Bankalarda açtıkları hesaplarında külliyetli miktarda paraları olan dilenciler gibi.

Hem fakirlerle, zenginleri ayırmak gerçekten mümkün olsa bile, yine de sadece fakirlere yönelik bir uygulama, fakir aileleri rencide eder. Bu bakımdan, belediyenin bu hizmetleri yaparken fakir-zengin ayırımı yapmaması en mantıklı olanıdır. Bir hizmet sunarken, insanları rencide etmemek esastır.

Tabii, yapılacak bir şey daha var. Biz belediye yetkililerinin yerinde olsak, bu hizmetlere yönelik bir dernek kurardık. Derneğe yapılan yardımları da, bu işler için kullanırdık. Böylece, ölülerine hizmet sunulan zengin aileler, diledikleri takdirde derneğe gider, kendi durumlarına göre bağışta bulunurlardı.

Bize göre, Belediyenin ölüler için yürüttüğü hizmetler olumludur ve çok yerindedir. Zengin-fakir farkı gözetilmeden devam ettirilmelidir. Hiç olmazsa, ailelerinin gururları incitilmeden fakir vatandaşların cenazeleri ortada kalmamış olur.

ANEKDOT

Genelde cenazelerin tekfin ve defin işlemleriyle ilgilenen din hocalarından duyduk. Bazı hemşerilerimiz bu gibi din adamlarına:

-Bakın, cenazesi olup da tekfin ve defin için maddi sıkıntısı olanlar için gerekli masrafları çekinmeden yapın ve yaptığınız masrafları gelin, bizden isteyin. Sakın ha, adımızdan da hiç bahsetmeyin, kimselere söylemeyin. Biz bu işi nam olsun diye değil, ALLAH RIZASI için yapıyoruz.

Ne diyelim, ALLAH RAZI OLSUN…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.