REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BELİRSİZLİKLER VE ENDİŞELER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BELİRSİZLİKLER VE ENDİŞELER
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
12 views
29 Ağustos 2020 - 14:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geçen Mart ayında ölümcül virüs yüzünden yüz/yüze eğitim yerine devreye sokulan uzaktan eğitim, salgın devam ettiği için devreden çıkarılamadı ve Pazartesi günü start verilecek olan yeni eğitim yılı da, 21 Eylül’e kadar yine uzaktan eğitimle gerçekleştirilecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamalarına göre, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda icra edilecek yüz/yüze eğitimde “AşamaIı ve Seyreltilmiş Eğitim” uygulamasına gidilecek. 

Bakan Selçuk’un  “Devlet ve özel okullarında 8. ve 12. sınıflar hariç  destekleme ve yerleştirme kursu adı altında yüz/yüze eğitime izin verilmeyecek…” söylemine değinen bazı veliler; “Bunu anladık ama 21 Eylül’de start alacağı ve Aşamalı, Seyreltilmiş eğitimin nasıl gerçekleştirileceğine yönelik net açıklamalar yapılmadığından böyle bir uygulamanın nasıl olacağını bilemiyoruz…” derlerken, bazı veliler de son günlerde salgın vakalarındaki artıştan endişe duyduklarını vurgulayarak; “Çocuklarımızın, dolayısıyla başkalarının sağlığı için risk teşkil edebilecek her olasılığın dikkate alınması gerekir. Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Bilim Kurulu’nda bulunan üyelerin, yaşama geçirilecek uygulamalardan birinci derecede sorumlu olduklarının bilincinde olmalarını belirtmek isteriz..” diye görüş belirtiyorlar.

Son günlerde açıklanan vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığına yönelik iddialar olduğundan konuşan birçok vatandaş ise; “Ölümlere yol açan vakalarla ilgili açıklamalar çok şeffaf olmalıdır. Bu çok önemli konuda gerçeklere gölge düşürecek istatistikler söz konusu olmamalı… Sosyal mesafenin korunmasında önemli ihlaller yaşanıyor ve özellikle bu olumsuzluğun yaşanmasına kalabalıklar yol açıyor..  O halde hiç kimselerin kalabalık oluşturmaya hakkı yoktur…” demektedirler.

Toplumlar için eğitimin çok büyük önem taşıdığı bilindiği halde, ülkemizde bu alandaki eksikliklerin giderilmesi için gereken duyarlılığın gösterilmediği, acı da olsa gerçektir. Bir tek örnek verecek olursam, ikili eğitimin 2019 yılında  son bulacağı müjdesinin gerçeği yansıtmadığıdır. Coronavirüs salgınını yaşamasaydık da ikili eğitime son verecek derslikler yapılmadığından ikili eğitimden kurtulmak söz konusu olmayacaktı.

Pazartesi günü start alacak olan yeni eğitim yılının hayırlara vesile olmasını temenni ederken, belirsizliklere ve endişelere de ilgililerin dikkatini çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.