REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BELİRSİZLİKLER…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BELİRSİZLİKLER…
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
20 Aralık 2017 - 12:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnsanca yaşam koşullarına sahip olmak isteyen yurttaşlarımız, bu beklentilerinin başka yıllara sarkacak olması nedeniyle üzgündürler ve bir araya geldikleri meclis sohbetlerinde dile getirdikleri yakınmalara; asli görevi vatandaşın gözü, kulağı ve dili olan medyanın gereğince yer vermemiş olmasına da tepki gösteriyorlar.

Günümüzde insanca yaşam koşulları beklentisinde birinci derecede mağdur olanlar işsizlerimizdir ve alındığı belirtilen önlemlere rağmen işsizlerin sayısı daha da tırmanmış bulunmaktadır. İkinci derecede mağdur durumda olanlar ise asgari ücretlilerle diğer dar gelirlilerdir. İşsizlerle asgari ücrete talim eden yurttaşlarımızın sözü edilen sayıları, halkımızın büyük bir bölümünün insanca yaşam koşulundan uzak olduğunu belgelemektedir ve bu önemli olumsuzluğun nasıl aşılacağı noktasında sağlıklı bir tahmin yapılamaz sanırım. Bir diğer belirsizlik, uzun yıllardan beri kadrolaştırılacakları ifade edilen taşeron işçilerin durumudur. “TBMM’deki yoğun çalışma nedeniyle” beklentinin KHK ile çözümleneceği belirtildiğinden, bekleyişte olan on binlerin, çok büyük bir merak içinde oldukları gözlemleniyor. Asgari ücret rakamının ne olacağı da bir başka belirsizlik olup, yapılacak açıklama heyecanla bekleniyor. Şüphesiz ücret artışları, bütçe imkanı dahinde yapılacaktır, ancak; etkili ve yetkililerin bu önemli konuya hakkaniyetli bir çözüm üretmedikleri görüşleri paylaşılmaktadır. “Kendileri için insanca yaşam koşullarının en iyisini sağlayanlar, sıra asgari ücret ve dar gelirlilerin artış taleplerine gelince; kaynak gerekir sözlerine sığınıyorlar.. Türkiye’mizde her alandaki savurganlıkları önlemek, kurum ve kuruluşlardaki lüks ve aşırı harcamaları kısıtlamak, sıkıntıların eşit ölçülerde göğüslenmesine vesile olacak ücret dengesizliğini gidermek suretiyle dar gelirlileri düşündüklerini gösterebilirler.. Ne var ki, gerçeği umursayan olmamakta… Başta, bizlerin sayesinde yüce makamlara ulaşan vekillerimiz olmak üzere, yüksek ücret alan diğer çalışanların maaşlarına ön görülen ücret artışları, bir süreç dahilinde dar gelirlilere yansıtılamaz mı? Ya da ücret artışları yine bir müddet için yüzde üzerinden değil de, seyyanen yerine getirilerek aradaki uçurumun kapatılması hedeflenemez mi?..” diye tepki gösteren vatandaşlarımıza hak vermemek mümkün değildir.

Ülkemizde yaşayan her yurttaşımızın insanca yaşam koşularına kavuşturulmayı talep etmesi, en doğal hakkıdır ve bu hakkın adilane şekilde yerine getirilmesini sağlamak, ülke yönetiminde söz sahibi olanlara düşer. Seçim sistemindeki aksaklıklara rağmen son sözü seçim sandıklarına yansıtan vatandaşlarımız; “Süslü söylem ve vaatlere bundan böyle itibar etmeyeceğiz…” diyorlar ve medyamızın bu yakınmaları sahiplerine iletmemelerine de haklı olarak tepki gösteriyorlar.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.