REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BEYİN VE SERMAYE GÖÇÜ DEVAM EDİYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BEYİN VE SERMAYE GÖÇÜ DEVAM EDİYOR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
17 views
16 Ekim 2020 - 11:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde geniş bir coğrafyanın ilim ve ticaret merkezi olan Siirt geçtiğimiz yüz yılın ilk çeyreğinden itibaren motorlu taşıtların çoğalması ve bu taşıtlar için yapılan yol güzergâhlarından uzak kalması sonucu sürekli bir kan kaybına uğradı. Ülkemizdeki kalkınma hamlesine ayak uyduramadı ve bunun sonucunda günümüzdeki mevcut halimize geldik. Kalkınmasını sağlayamayan işsiz oranı ülke ortalamasının üç katı olan bir şehir.

Şehrin bu duruma düşmesinin nedeni  elbette yalnızca  yukarıda belirttiğim yol güzergahlarından uzak kalma değildir. Oradan başlayan bir sürü olumsuzluk yaşamaya başladık. Bunların arasında ilimize atanan kamu personelinin nitelik ve niceliği de yer alıyor. İlimize atanan kamu görevlilerinin ya stajyer ya da ilk defa o göreve atanıyor olmalarının yol açtığı sorunlara daha önce çok kez değindim.

Bu iki faktörün dışında birde beyin ve sermaye göçü büyük rol oynuyor.1930’lu yıllardan itibaren hızlanan bu göçle Siirt en değerli iki zenginlik kaynağını kaybediyor. Hem  nitelikli insanını ve hem de sermayesini.

Belirli bir öğrenimin ardından kariyer sahibi olan insanlarımız burada kalmanın kendi gelecekleri açısından olumsuz gördükleri için ilk fırsatta il dışına gitmeye çalışıyor. Hatta birçoğu da yüksek öğrenimini bitirdikten sonra Siirt’e hiç gelmiyor. Bir örnek vermek gerekirse yakın zamana doktor Siirt’te doktoru çöldeki bir insanın vaha arar gibi ararken il dışında görev yapan yüzlerce doktor hemşerimiz vardı. Bu örneği diğer sektörler içinde vermek mümkün.

Sermaye açısından olaya baktığımızda iş adamlarımız tüccarlarımız belirli bir sermaye edindikleri andan itibaren il dışında yatırım yapma imkânlarını araştırmaya başlıyor. Bunu sağladıkları anda da sermayeleri ile birlikte ilden göç etmeyi tercih ediyorlar. Bunlar neden olarak belirli bir miktarın üstündeki sermayeyi Siirt’te değerlendiremediklerini öne sürerler. Sermaye her zaman daha karlı sektörleri ve memleketleri seçer.

Göç edenlerin bir bölümünün umduklarını bulamadıkları konusu da ayrı bir yazı konusu olacak niteliktedir.

Kısacası Siirt’in kalkınabilmesi için öncelikle bizlerin kendi memleketimize sahip çıkmamız gerekiyor. Bunun içinde beyin ve sermaye göçünü önlememiz gerekiyor.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.