REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BİLİNMEYEN BİR YETENEK; NEJDET SÖNMEZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BİLİNMEYEN BİR YETENEK; NEJDET SÖNMEZ
6-Ayhan MERGEN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
5 views
22 Eylül 2017 - 11:18
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sanırım yalnız Siirt’e veya ülkemize özgü olmayan bir gerçek var.Tarih boyunca gözlemlenebilecek olan bu gerçekte insanlığa çok yararları dokunan veya çok üstün yeteneklere sahip oldukları halde değerleri bilinmeyen insanlar gerçeği.

Ülke genelinde de, il özelinde de böylesi birçok insanımız var. Zaman-zaman bu hemşerilerimize  değiniyor ve bir nebze de olsa  toplum tarafından bilinmeleri için gayret harcıyoruz. Yakın bir zamanda Hayrettin Tartar ile Reform Rıfat yani halkımızın bildiği şekliyle bandocu Rıfat’ı tanıtmaya çalışmıştım.

Bugünde böyle değişik bir insanı ele alacağım. Sanat alanında Allah vergisi bir yeteneğin sahibi  olan Nejdet Sönmez’i tanıtmaya çalışacağım. Yüreği sanat ve Siirt sevgisiyle dolup taşan bir insan Nejdet Sönmez. Emekli bir mimar ve uzun yıllar Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünde mimar olarak görev yaptı ve bu kurumun proje müdürlüğünü üstlendi. Görev yaptığı süre içerisinde sanattan kopmadı ve hep sanatla iç içe oldu.

Gençlik yıllarından itibaren  resim ve kaligrafi yeteneği ile öne çıkan bir kişilik olarak hep farklı olduğunu gösterdi. Değişik teknikler kullanarak yaptığı  tablolar halen bir ev ve işyerini süslemeye devam ediyor. Sönmez’in sanatla ilgisi yalnızca resim ve güzel yazı olan kaligrafi ile sınırlı değil. O aynı zamanda bol ödüllü bir fotoğraf sanatçısı ve ödül alan bir çok fotoğrafı kitap ve dergilere basılmış durumda. Siirt’in ve ülkemizin birçok yerini gezerek fotoğraflamış bir sanatçı. Işığın fotoğraftaki önemini, onun çektiği fotoğraflarda daha bariz bir şekilde görmek mümkün.

Sanatla iç içe bir insan olan Sönmez, aynı zamanda bir Türk Sanat Müziği sanatçısı. Uzun yıllar başta TRT olmak üzere birçok koroda solist olarak  görev alıyor. İpeksi sesiyle değer verdiği koronun  verdiği birçok konseri TRT ekranlarından yayınlandı ve halen de yayınlanmaya devam ediyor. Gerçekten de bu konserleri dinlemeye doyum olmuyor. Hele-hele  bir de Türk Sanat Müziği sevdalısıysanız.

Halen yaşamını yüksek öğrenimini gördüğü ve görev yaptığı Ankara’da sürdüren Sönmez, aynı zamanda iyi bir kitap kurdu ve iyi bir kolleksiyoner. Değişik tarihlerde Ankara’ya gittiğimde kendisiyle buluştuğumuzda  benimde kitaba olan ilgimi bildiği için, ilk uğrak yerimiz büyük kitap evleri oluyor. Bu kitap evlerinin o kadar sadık bir müdavimi ki, kitapların yerleri değiştirildiğinde bile farkına varıyor ve ilgililere o kitapların nereye konulduklarını soruyor. Bir kitabı da okumaya başladığı andan itibaren normal okuyucudan çok farklı olarak en ince ayrıntısına kadar dikkat ediyor ve eleştirmen gibi de yanlışlarını not ediyor.

Zengin bir kitaplığa sahip olan Sönmez, aynı zamanda iyi bir dergi kolleksiyoneri. 20-30 yıldan beri devam eden bazı sanat dergilerinin tüm sayılarını biriktirmiş durumda.

Değerin ve sanattaki çok yönlü  yeteneğin yeteri kadar bilinmese de iyi ki varsın Nejdet Abi.. İyi ki böyle hemşerilerimiz var…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.