REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BİN LİRALIK GÖMLEK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BİN LİRALIK GÖMLEK!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
8 views
27 Eylül 2018 - 14:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Adamın gömleği sosyal medyanın gündemine düştü. CHP’li Gürsel Tekin’i (KRİZ TELLALLIĞI) yapmakla suçlayanlar, giydiği gömleğin 1000 TL değerinde olduğunu yazarak (Kriz varsa, bin liralık gömlek neyin nesi) demeğe getiriyorlar.

Gürsel Tekin’i medyadan tanırım. Adam 23, 24, 25, 26 ve şimdi de 27. Dönem milletvekili olarak seçilmiştir. Yani, 2007 yılından beri milletvekili. Milletvekili maaşı yanında, bir de milletvekilliğinden emekli maaşı alıyorsa, aylık geliri 30 bin TL’nin üzerinde olur. 30 bin TL aylık alan biri 1000 TL’lik gömlek giymeyecekse, o gömleği asgari ücretli mi giyecek!

Kimilerinin yatları, katları, AVM’leri var da hiç gündeme gelmiyorlar. Ama bir gömlek üzerinden birileri hedef alınıyorsa, bu en azından ayıptır. Bin liralık gömlek üzerinden ajitasyon yapmak hiç de doğru değildir.

Yüce Allah, dünya nimetlerini insanlar ve canlılar için yaratmaktadır. Bu nimetleri kullanma ve yeme arzusunu da insanın içerisine koyan Allah’tır. Bunları yemek, içmek veya kullanmak insanın hem hakkıdır, hem de şükrünün bir gereğidir. İnsan nimetleri yiyecek, kullanacak ama nimeti vereni de bilecek.

Savurganlık anlamındaki “israf yasağı” çok güzel bir “ekonomik denge”dir. İsraf, bu dengeyi bozar. Birisi çok harcarsa, diğerinin hakkına el atmış olur. Herkes, gücüne, çalışmasına ve şartlarına göre nimetlerden yararlanır. Ancak israf edenler bu nimet dengesini bozarlar.

Kur’an, hem aşırı harcamayı, hem aşırı kısmayı (cimriliği) hoş görmüyor. Müslümanlara bu ikisi arasında orta bir tutum tavsiye ediyor.

“Elini bağlı olarak boynuna asma (cimri olma). Onu büsbütün de açıp savurma (israf etme). Sonra kınanmış bir halde oturup kalırsın.”

Peygamber Efendimiz HAZRET-İ MUHAMMED de (O’na, al ve ashabına salat ve selâm olsun)  bununla ilgili dengeyi açıklamak için buyuruyor ki:

“Yiyiniz, içiniz, sadaka veriniz ve giyininiz. Ancak kibirlenmeyin ve israf etmeyin. Şüphesiz Allah (c.c.) nimetinin eserini (görüntüsünü) kulunun üzerinde görmek ister.”

“Allah nimetini kulunun üzerinde görmek ister” hadis-i şerifine biraz açıklık getirelim. Çok varlıklı olduğun halde, cimri davranıp, sana verilen nimetleri gizlersen, şükür konusunda geri kalmış olursun. Elbette ki saçıp-savurmak yanlıştır. Ama aylık geliri 30 bin TL olan birinin asgari ücretli gibi 50-100 TL’lik gömlek giymesi yakışık almaz. Tabii kişi kendisine ihsan edilen nimetlerle fakirlere, yoksullara yardım ederek de Yüce Allah’ın kendisine sunduğu nimetleri ortaya koyarsa nuran ala nur olur.

 Hem Yüce Allah’ın verdiği nimetler sadece maddi şeylerle sınırlı değildir ve kulun bu nimetleri üzerinde taşımasının yegâne yolu da giyinmek ya da yemek olmamalıdır. Örneğin ilim bir nimettir. Allah, ilim verdiği kulunun bunu muhafaza ederek etrafına faydalı olmasını ister. Akıl en büyük nimetlerdendir. Yaratan, yüce kitabında kullarına AKLETMELERİNİ özellikle öğütler. Sağlık da büyük bir nimettir. Rabbimiz sağlığımızı korumamızı, nefsimize eziyet etmememizi ister. Örnekleri çoğaltmak mümkündür. İşte tüm bunlar Allah’ın verdiği nimetleri kullarının üzerinde görmesinin göstergesidir.

Şüphesiz Allah, kullarına verdiği temiz nimet ve rızıklardan yararlanmalarını da ister. Fakat aynı nimetlerin fesat, sapkınlık, şımarıklık ve hırçınlığa götürecek, insanlara zulüm ve işkenceye sebep olacak yollarda kullanılmasından da hoşlanmaz.

Maldan yararlanmak ve ondan haz almaktan dolayı bazı insanlarda kibir, şımarıklık ve zorbalık yani “teref” ortaya çıkabileceği için İslâm, mal ve evlatların çokluğundan doğan şımarıklığı haram kılmış ve bu vasıfları barındıran kişileri de diktatör ve zorba tanımlaması ile şiddetlice kınamıştır. “Teref”in (mal çokluğundan doğan şımarıklığın) haram olması, maldan yararlanmayı değil de sadece ondan doğacak şımarıklıktandır.

İnsana emanet olarak verilen malı saçıp-savurmak, gerekli yerlere harcamamak, insanlar arsındaki ekonomik dengeyi bozar, kişiler arasındaki kıskançlığı artırır. Cimrilik ise yardım düşüncesini öldürdüğü gibi, ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı engeller. İnfak ve sadaka ahlâkını köreltir. Halbuki infak kurumu, yakın akrabanın ihtiyaçlarını karşılamayı temin eder, sadaka kurumu ise insanları muhtaç oldukları sıkıntılardan kurtarmayı sağlar.

İslâm, insan hayatına her konuda bir denge getiriyor. İnançta, amellerde, mal kazanma ve harcamada, duygularda, nefret ve sevmede hep orta yolu tavsiye ediyor. Ne aşırılık, ne de tembellik veya gevşeklik. Ne ifrat, ne de tefrit. İslâm ümmeti, vasat bir ümmettir. Yani orta yolu izleyen, dengeli ve hayır yolları üzerinde olan bir ümmettir. Bu ümmetin mal konusundaki tutumu da dengelidir, harcamaları da ölçülüdür.

MÜLK ALLAH’INDIR. insana emanet olarak geçici bir süre için verilir. Malı ve geçimlikleri helal yoldan kazanıp helal yola harcayanlar, Allah yolunda infak edip hak sahiplerinin hakkını verenler, saçıp savurmayanlar, mal konusundaki sınavı kazanırlar.

Kur’an-Kerim’de  buyuruluyor ki:

“Akrabaya hakkını ver, yoksula ve yolda kalmışa da. Bezr ederek saçıp-savurma. Çünkü bezr (israf) edenler şeytanın kardeşleri olmuşlardır. Şeytan ise Rabbine karşı nankördür.”

Hz. Peygamber (a.s.m.) bir hadis-i şerifinde şöyle buyurur:

“Ümmetim, sapıklık üzerinde bir araya gelmez. İhtilâf gördüğünüz zaman size ‘sevâdu’l a’zam = en büyük olan ve hak üzere bulunan topluluğa katılmayı” tavsiye ederim.”

Evet, aylık geliri 30 bin TL olan birini 1000 TL’lik gömlek giyiniyor diye ajite ederseniz, hiç de yakışık almaz. Ciddiyetinize ve samimiyetinize inanılmaz. Ben de milletvekili olsam, bin TL’nin altında olan ve marka olmayan gömlek giyinmem. Yüce Allah’ın bana bahşettiği nimetini gizlemem…

TAŞLAMALAR

AF ELBETTE İYİDİR

PEKİ MAĞDUR NE OLSUN

MAĞDURLARIN HAKKINA

TECAVÜZ SONU BUNUN

 

BİR (RAHŞAN AFFI) İLE

KARŞI KARŞIYAYIZ BAK

AFFI SINIRLAMAK ZOR

 ANAYASA NE DER BAK

 

AF ÇIKACAK OLURSA

NASIL ÇIKARSA ÇIKSIN

SONUNDA TÜM MAHKÛMLAR

YARARLANACAK BAKIN

 

CUMHUR İTTİFAKINI

ETKİLEYECEK Mİ AF

AKP AF ÇIKARIP

İŞLER Mİ ÖYLE BİR GAF

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.