REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BİR 21 MART’IN ARDINDAN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BİR 21 MART’IN ARDINDAN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
21 views
22 Mart 2018 - 9:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hani bazı insanlar için on parmağında on marifet vardır derler ya; 21 Mart gününün de sanırım böyle bir özelliği var. Bugüne ulusal anlamda üç önemli günü sığdırmışız; Baharın müjdeleyicisi Nevruz  Bayramı, Dünya Ormancılık Günü ve Down Sendromluları Farkındalık Günü. Bunlara birde ilimizde önemli bir olay daha ekleniyor. O da İbrahim Hakkı Hz.’nin hocası İsmail Fakirullah Hz. için yaptırdığı eşi olmayan ünlü ışık hadisesi. Her yıl ekinokslarda yani 21 Mart ve 23 Eylül’de doğan güneş ilk olarak İbrahim Hakkı Hazretlerinin hocası İsmail Fakirullah Hazretlerinin mezarının başucuna yansıyor. Bu yıl havanın bulutlu olması nedeniyle bu önemli olay tam anlamıyla gözlemlenemedi. İnşallah Eylül ayında hava uygun olur da, bu olayın  tam anlamıyla gözlemlenme imkanı bulunur.

Nevruz kutlamaları yapıldı. Hepimizin Nevruzu kutlu olsun. Dünya Down Sendromluları Farkındalık Günü nedeniyle Gençlik Merkezi ve Siirt Belediyesinin işbirliği ile bir etkinlik düzenlendi. Down Sendromlu çocuklarımıza farklı bir gün yaşatıldı.

Dünya Ormancılık Günü nedeniyle ilimizde bir tören yapılmadı. Orman varlığı bugün en gerekli ihtiyaçlarımızdan birisi. İl olarak son iki yüzyılda ormanlarımızı adeta yok ettik. Tam anlamıyla bir orman katliamı gerçekleştirdik. Güzelim ağaçları birkaç kilo daha fazla odun elde edebilmek için kesmekten çekinmedik. Hatta tarla olarak kullanabilmek için ormanlarımızı ateşe vermekten de geri kalmadık. Uzun vadeli düşünmedik, olaya hep günü birlik baktık. Ormanların uzun vadede dünyamıza olan katkısını görmezden gelerek günlük gelirin peşine düştük. Sonuçta geldiğimiz nokta her şeyi açık açık  gözler önüne seriyor.

Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde Diyarbakır-Siirt arasındaki mesafeyi balta girmemiş ormanlarla kaplı olarak anlatırken, günümüzde bu yolda görebileceğimiz ağaç sayısını saymak mümkün. Siirt il merkezi ve civarında çocukluğumdan hatırladığım ormanlık alanları yazmayayım.

Özetle dünyamız ve çocuklarımızın geleceği için yeşil örtü çok önemli. Hepimiz bu önemin bilincinde olarak ağaç dikimine gereken özeni gösterelim. Daha yeşil bir dünyaya bir an önce kavuşmak  dileğiyle…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.