REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(BİR DÜNYA BIRAKIN BİZ ÇOCUKLARA)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(BİR DÜNYA BIRAKIN BİZ ÇOCUKLARA)
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
395 views
29 Eylül 2018 - 11:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

1 Ekim günleri Uluslararası Çocuk Günü olarak kutlanır. Bu kutlamalara 1925 yılında Cenevre’de yapılan ‘Çocukların Refahı için Dünya Konferansı’ndan sonra başlanmış ve 54 ülkenin katılımıyla gerçekleşen Konferans’ta Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi kabul edilmiştir. Dünya Çocuk Günü, çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

Uluslararası bu kuruluş, Birleşmiş Milletler Örgütü’nün kurulmasını izleyen yılda UNICEF’e dönüştürülmüştür. UNICEF, “Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu”nun kısaltılmış adıdır. Birleşmiş Milletler Örgütü 1954 yılında oybirliği ile Ekim ayının ilk pazartesi gününü “Dünya Çocuk Günü” olarak kabul etti. Dünya Çocuk Günü evrenseldir. Birleşmiş Milletler Örgütü’ne üye bütün ülkelerde aynı günde kutlanır. Üye ülkelerin radyo, gazete ve televizyonlarında bu günün önemi anlatılır. Çocukların bakım ve korunmasının gerekliliği üzerinde durulur. Çocuklar yarının büyükleri, geleceğin yöneticisi ve güvencesidirler.

İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunmasına, iyi yetişmesine bağlıdır. Barış içinde yaşamak, güzellikleri paylaşmak, eğitimle olur. Dünya Çocuk Günü çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar. Bu amacın gerçekleşmesi için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1959 yılında daha iyi bir yaşam, mutlu bir çocukluk dönemi için ‘Çocuk Hakları Bildirisi’ni yayınlamıştır.

Maalesef, böyle bir günün olmasına rağmen, dünyada yaşanan savaşların, yoksulluğun, salgın hastalıkların, göçlerin acısını yüreklerinde hissedenler hep çocuklar olmaktadırlar. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), bu konulara dikkatleri çekmek için dünyadaki çocukların yaklaşık dörtte birinin savaş, kriz ve doğal afetlerin etkilediği ülkelerde yaşadığını açıkladı. Teşkilata göre, bu ülkelerde yaşayan 600 milyona yakın çocuğun sağlık hizmetleri, kaliteli eğitim, gıda ve korunmaya erişimi yok.

Bu çocukların üçte biri, Sahraaltı Afrika’da acil desteğe ihtiyaç duyulan bölgelerde yaşıyorlar. Orta Doğuda ve Kuzey Afrika’da çocuklar çatışmaların gölgesinde ve hatta içinde bulunuyorlar. Savaş ve çatışma ortamında yaşayan çocukların yüzde 12’si, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden. Şiddet sebebiyle 50 milyondan fazla çocuk yerlerinden edildi, sığınmacı konumuna düşürüldü. Suriye’de şiddet tırmandıkça, kuşatma altında yaşayan çocukların sayısı katlanmakta. Nijerya’da 1 milyondan fazla çocuk göçe zorlandı.

Savaş durumundaki ülkelerde ilkokul çağındaki çocukların yarısından çoğu okula gidemiyor.yıkılan evler ve Yemen’deki krizden  yaklaşık 10 milyon çocuk etkilenmiş bulunmakta. Güney Sudan’da ilkokul çağındaki çocukların “yüzde 59’u” okul dışında. Bölgedeki okulların üçte biri ise şiddet ve çatışmanın sürdüğü bölgelerde olduğu için kapalı.

Uluslararası Çocuk Gününde, Dünyadaki ve özellikle Bölgemizdeki çocukların durumları bu! Çocukların en çok mağdur olduğu ülkelerin Müslüman ülkeler olması da ayrıca dikkatleri çeken bir durum.

Gelin, Uluslar Arası Çocuk Gününde, çocukların dillerinden söylenmiş bir şarkıyı tekrarlayarak, dünyayı yöneten katillere seslenerek yazımızı noktalayalım:

BİR DÜNYA BIRAKIN

BİR VATAN BIRAKIN BİZ ÇOCUKLARA

ISLANMIŞ OLMASIN GÖZ YAŞLARIYLA

 OYNAYA OYNAYA GELİN ÇOCUKLAR

EL ELE EL ELE VERİN ÇOCUKLAR

 BİR BAHÇE BIRAKIN BİZ ÇOCUKLARA

GÖKLERDE YER AÇIN UÇURTMALARA

 OYNAYA OYNAYA GELİN ÇOCUKLAR

EL ELE EL ELE VERİN ÇOCUKLAR

 BİR BARIŞ BIRAKIN BİZ ÇOCUKLARA

UZANSIN ŞARKIMIZ GÜNEŞE VE AYA

 OYNAYA OYNAYA GELİN ÇOCUKLAR

EL ELE EL ELE VERİN ÇOCUKLAR

 BİR DÜNYA BIRAKIN BİZ ÇOCUKLARA

YAZALIM ÜSTÜNE SEVGİLİ DÜNYA

 OYNAYA OYNAYA GELİN ÇOCUKLAR

EL ELE EL ELE VERİN ÇOCUKLAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.