REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BİR FACİANIN YILDÖNÜMÜ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BİR FACİANIN YILDÖNÜMÜ!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
11 views
17 Ağustos 2018 - 14:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

17 Ağustos 1999 tarihinde (Büyük Marmara Depremi) yaşanmış binlerce insanımız, yaşamlarını yitirmiş, sakatlanmış, yaralanmış ve yüzbinlerle ifade edilen sayıda binalar enkaza dönüşmüştü. Türkiye, son yıllarda deprem facialarını sık-sık yaşayan ve binlerce insanını bu faciaya kurban veren ülkelerden biridir. Son 20 yılda ülkemizde meydana gelen depremlerin can kayıpları dışında verdiği ekonomik hasar yaklaşık yüz milyar dolar olarak ifade edilmektedir.

Birinci derece deprem riski olan bölgeler içinde bulunan İlimizde, özellikle YAP-SATÇILAR tarafından inşa edilen binaların sağlam yapılmadıkları iddiaları oldukça yaygındır. Bilindiği gibi, Yalova’da, İstanbul’da ve diğer İllerde meydana gelen depremlerde yıkılan binaların büyük çoğunluğu YAP-SATÇILAR tarafından inşa edilmiş olanlarıydı. Bu sebeple, VELİ GÖÇER gibi birçok müteahhitler tutuklanmışlardı.

İlimizin, birinci derece deprem riski olan iller arasında bulunmasının anlaşılmasından sonra, özellikle Şehrimiz merkezindeki binaların risk durumlarının tespiti için Bayındırlık Müdürlüğü bünyesinde bir laboratuar dahi kurulmuştu. Ancak, laboratuarın hala çalıştırılıp çalıştırılmadığı konusunda bilgimiz yok.

Evet, deprem konusunda yetkilileri uyarıyoruz. Siirt’in, birinci derecede deprem riski olan iller arasında bulunduğunu unutmayınız. Lütfen, tedbirlerinizi buna göre alınız, özellikle yeni inşaatları sık-sık denetlemeyi ihmal etmeyiniz. Bizi dinlemiyorsanız, bu konuda uzman bilim adamlarının seslerine kulak veriniz.

ANEKDOT

Merhum Nasrettin Hocamız su getirmek için dereye göndereceği oğlunun yüzüne bir tokat vurarak:

-Hadi bakalım, testiyi kırmadan doldur da gel! demiş.

Yanındaki dostu Hoca’ya yüklenerek:

-Hoca, senin bu yaptığın doğru mu. Çocuk testiyi kırmamış ki, peşin tokadı yapıştırdın.

Hoca cevap vermiş:

-Testiyi kırdıktan sonra, tokat atarsan ne faydası olacak! Tokadı peşin atacaksın ki, aklı testide olsun!

***

Deprem konusu da öyledir. İnşaat sırasında sık-sık denetim yapılacak, eksiklikler ve aksaklıklar konusunda müteahhitler uyarılacak, gerektiği hallerde ceza yazılacak ki, deprem meydana geldiğinde binalar, enkaza dönüşmesin!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.