REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BİR KIYMET-İ HARBİYESİ KALMAYAN KPSS!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BİR KIYMET-İ HARBİYESİ KALMAYAN KPSS!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
14 views
30 Eylül 2019 - 17:49
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kısa adı KPSS olan (Kamu Personeli Seçme Sınavı) bilindiği gibi ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınavdır. Başbakan Merhum Bülent Ecevit döneminde başlatılmıştır. Sınavın amacı, devlet kadrolarına yapılacak atamalara gerçekten ehil olanların alınmalarının sağlanması, torpile geçit verilmemesidir. Ancak, her güzel iş gibi, bu güzel sistem de sulandırıldı. KPSS’ye girenler için ek olarak bir de MÜLAKAT SİSTEMİ ihdas edildi. Mülakat sistemi demek, açık bir tanımla KPSS’de yüksek puan alan torpilsizlerin, kimsesizlerin elenmesi, yerlerine düşük puan alan yeteneksiz ve ehliyetsiz torpillilerin alınmasıdır.

Bu gerçeğin bilinmesine karşılık gençlerimiz yine de büyük umutlarla ve (ne olur, ne olmaz, insaflı idareciler olur da, hakkımızı yemez) düşüncesiyle KPSS’ye katılmaktadırlar. Sık-sık KPSS’de yüksek puan alan gençlerin mülakatla nasıl elendikleri, düşük puan alan torpillilerin nasıl kadrolara atandıkları haberleriyle karşılaşırız. Mülakat sisteminde sorulan soruların da genelde:

-Adın, soyadın, dayın var mı yok mu? şeklinde olduğu, dayısı olanlara:

-Dayına selam söyle!

Mesajlarının iletildiği bilinen ve yaşanan gerçeklerdendir. Evet, her KPSS’ye gençler büyük bir umutla katılmaktadırlar. Ancak, bilinen bir gerçek var. Torpilsiz olanlar (AĞIZLARINDA KUŞ TUTSALAR BİLE) faydası yok.

Bizim ilgililere ve yetkililere bir önerimiz var. Ya KPSS’yi, ya da MÜLAKATI kaldırın. Bu ikisi bir arada olmaz, olunca da işler torpilsiz yürümez, işler ehline verilmez…

Evet, KPSS’nin (Kamu Personeli Seçme Sınavı) artık bir kıymet-i harbiyesi kalmamıştır. Bir bakıyorsunuz KPSS’de 90 puan alan biri mülakatta elenmiş 60 puan alanın ataması yapılmış. AKP’nin yandaşlarını devlet memuru yapmak için uyguladığı taktikler, TBMM Genel Kuruluna sürekli bolarak taşınmakta ama parmak hesabı çoğunluğu elinde bulunduran AKP’nin bu gibi önergeleri savuşturması gayet kolay olmakta. Ne var ki, sorun sadece mecliste bitmiyor. Kamuoyunun da hassasiyetlerini nazara almak zorunluluğu var. İddialar odur ki, AKP iktidarı son 17 yıl içinde değişik yöntem ve metotlarla 500 bine yakın yandaşının çocuklarını devlet kadrolarına yerleştirmiş. Ancak, konu bu kadar dillenerek, Meclise taşınınca yeni tedbirler alınması zorunlu hale gelmiş bulunmakta.

Bilindiği gibi, memur alımları için KPSS olarak bilinen (kamu personeli seçme sınavı) vardır.  Bu yasa, Merhum Başbakanlardan Bülent Ecevit zamanında torpilin önlenmesi açısından çıkarılmıştır.

Kamu kurumlarında görev alacak personel adaylarına uygulanan bu sınava girmeden 500 bin AKP’linin devlet kadrolarına yerleştirildikleri ortaya çıkınca, ayak bağı olmaya başlayan sistemin kaldırılması gündeme gelmiş. Bu konuda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi sunulduğu ve konuyla ilgilenmesi istendiği Meclise yansıdı. AKP’liler, çocuklarının devlet kadrolarına yerleşmelerine ayak bağı gibi gördükleri KPSS’nin kaldırılmasını ve böylece, kadroların paylaşımına devam edilmesini istiyorlarmış!

Son zamanlarda, KPSS’nin güvensiz bir sistem olduğu, soruların çalınarak birilerine servis edildiği yolunda, özellikle HAVUZ MEDYASINDA yapılan haberlerin de, buna yönelik bir ön hazırlık aşaması olduğu iddia edilmekte.

KPSS’nin güvenirliğinin tartışılarak, bu sistemin kaldırılması konusunda kamuoyu oluşturulması amaçlanıyor. Oysa kaldırılması gereken KPSS değil, bu sınavın ikinci aşaması olarak yapılan sözlü sınavlardır. Çünkü asıl oyunlar sözlü sınavlarda gerçekleşmektedir. KPSS’nin sorularının çalındığı, birilerine servis edildiği iddia ediliyorsa, bu sebeple sistemin kaldırılması değil, çalınmasının önlenmesi konusunda gerekli tedbirlerin alınması gerekir.

KPSS, zeki gençlerin kendilerini göstermelerine müsait bir sistemdir. İşin ehline verilmesi açısından önemli bir yöntemdir. KPSS’yi kaldırırsanız, yerine hangi sistemi getireceksiniz! Sadece AKP’li ailelerin çocuklarını memur yapacaksanız, size bir önerimiz var.  İller bazında AKP İL BAŞKANLARINI KOMİSYON BAŞKANI, İLÇE BAŞKANLARINI DA KOMİSYON ÜYESİ YAPACAK BİR SINAV SİSTEMİ GETİRİNİZ, OLSUN BİTSİN!!!

ANEKDOT

İstanbul Büyükşehir Belediyesine alınacak 16 kadro için 6 bin vatandaş müracaat etmiş. İşsizliğin ne vahim boyutlarda olduğu bundan belli.

Cumhurbaşkanımız “Her üniversite mezununa iş verilecek diye bir şey yok” buyurmuş. Her İl’e bir üniversite kurmak yerine, her il’e bir fabrika kurulsaydı, çok daha iyi olmaz mıydı!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.