REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

BİR MIH, BİR NALI, BİR NAL, BİR ORDUYU, BİR ORDU, BİR ÜLKEYİ, BİR MÜZE DE, BİR İLİ KURTARIR (3)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
BİR MIH, BİR NALI, BİR NAL, BİR ORDUYU, BİR ORDU, BİR ÜLKEYİ, BİR MÜZE DE, BİR İLİ KURTARIR (3)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
14 views
27 Şubat 2018 - 11:12
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İki günden beri Mardin Müzesinin gerçekleştirdiği çalışmaları anlatmaya ve bunların Mardin’in turizm açısından nasıl kurtulmasına vesile olacağını anlatmaya çalışıyoruz. Bugünde bu konuyu ele almaya devam ediyoruz.

Mardin’in birde masalcı dedesi  var; Tacettin Toprak. Masalcı  dede bir bakırcı ustası ancak, kendisini öyle güzel yetiştirmiş ki hayran kalmamak mümkün değil. Üstelik okuduğu masallar yalnız küçüklere yönelik değil. Şahmaran gibi , Bin bir gece masalları, Antar Bin Şeddad gibi daha çok büyüklere hitap eden masalları da çok güzel anlatıyor. Dinleyenler adeta  o masal dünyasında görüyorlar kendilerini.

Müzenin bir başka önemli etkinliği gerçekleştirdiği uçurtma şenlikleridir. Binlerce çocuk ellerinde uçurtmaları ile Mardin’in içinden  bir kortej  geçidi gerçekleştirdikten sonra uçurtmalarını uçurma zevkine kavuşuyorlar. Mardin’in semalarında uçan o uçurtmaların oluşturduğu tablo da bir başka güzel.

Yine müze tarafından Mardin müziği eşliğinde kentin tarihi ve kültürel mekanlarını gösteren tanıtım videoları çekilmiş. Mardin medreselerini tarihi çarşılarını kiliselerini çok güzel bir kareografi ile gözlerinizin önüne seriyor.

Mardin Müzesinde yapılan çalışmalar ülke genelinde diğer müzelere örnek olmuş durumda. Bu çalışmalarda koordinatör müze olarak görev yapıyor. Örneğin kazılarda ele geçirilen idlo, küçük çanak çömlek ve benzeri kapların seramikleri bu müzemizde yapılarak diğer illerdeki müzelerde satılmak üzere gönderiliyor.

Bir de müzenin 7 bin kitaptan oluşan zengin bir kütüphanesi var. Tamamı kültür ve tarihi esas alan kitaplar. Bende derlediğim Arapça atasözleri ve deyimler kitabımı müzeye teslim ettim. Diğer kitaplarla birlikte araştırmacılara hizmet verecek.

Buraya kadar anlattıklarım bizi birkaç saatliğine ağırlayan Mardin Müzesinde gördüklerime ve duyduklarıma dayanıyor. Daha doğrusu hafızamda tutabildiklerime… Bunlardan  başka birçok çalışmanın daha yapıldığına inanıyorum.

Sanırım buraya kadar okuduklarınız başlıktaki söylemin artık gerçekleri yansıttığı kanaatini sizde de oluşturmuştur. Mardin turizmde kalkındı diyoruz, tarihi ve kültürel açıdan zengindir diyoruz. Ama gördüklerim  zenginliğin yanında var olan o zenginliğin ortaya çıkarılmasının ve uygun yöntemlerle sunulmasının  önemini bir kez daha ortaya çıkardı.

Bize de herhalde bütün bu çabaları gerçekleştiren insanları kutlamak düşer, kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Darısı kurulması planlanan müzemizin böyle bir duruma gelmesini dileyerek yazımızı bitiriyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.